Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
W wyniku aportu przedsiębiorstwa do spółki z o.o. nie powstają zobowiązania podatkowe (podatek dochodowy, VAT). Wnoszony majątek podwyższa wartość kapitału zakładowego spółki, którego wysokość może być ważna dla kontrahentów firmy. Obowiązek uiszczenia podatku dochodowego powstanie dopiero w momencie sprzedaży udziałów spółki przez przedsiębiorcę.
REKLAMA
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Przekształcając jednoosobową działalność w spółkę kapitałową, przedsiębiorca ma do wyboru trzy ścieżki:
1) przekształcenie formalne,
2) likwidację firmy i założenie nowej spółki,
3) aport przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
Aport przedsiębiorstwa jest pomocny dla przedsiębiorców posiadających w swojej firmie wartościowy majątek i chcących uniknąć kosztów związanych z formalnym przekształceniem. Proces aportu wiąże się jednak zawsze z ryzykiem podatkowym, jakim jest możliwość uznania tej operacji za wniesienie jedynie elementów majątku, a nie przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Inną wadą wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub jego części do spółki są ograniczenia związane z sukcesją przez spółkę z o.o. praw jednoosobowej działalności.
Zobacz serwis: Moja firma
REKLAMA
To, co można określić jako przedsiębiorstwo, zostało zdefiniowane w art. 55 § 1 Kodeksu cywilnego (zob. art. 4a pkt 3 ustawy o CIT oraz art. 5a pkt 3 ustawy o PIT). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności. Obejmuje ono w szczególności:
● oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
● własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
● prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
● wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
● koncesje, licencje i zezwolenia,
● patenty i inne prawa własności przemysłowej,
● majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
● tajemnice przedsiębiorstwa,
● księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach. Powinny stanowić zespół, a nie tylko zbiór pewnych elementów.
REKLAMA
W Kodeksie cywilnym nie ma jednak ustawowej definicji „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Chcąc określić to pojęcie, należy posiłkować się definicją całości przedsiębiorstwa. Zgodnie zaś z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 5a pkt 4 ustawy o PIT zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, za pomocą których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza zaś, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o.
W artykule m.in.:
- Aport zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych
- Aport przedsiębiorstwa a skutki w VAT
- Aport przedsiębiorstwa a CIT i PIT
- Sprzedaż składników majątku otrzymanych w drodze aportu przedsiębiorstwa
- Ewidencja księgowa u otrzymującego aport
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.