| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o.

Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o.

Jednym ze sposobów rozwinięcia działalności gospodarczej indywidualnego przedsiębiorcy jest wniesienie majątku jego dotychczasowego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. (zarówno nowo utworzonej, jak i już istniejącej). Decyzja ta ma określone skutki podatkowe (w VAT i w podatku dochodowym).

W wyniku aportu przedsiębiorstwa do spółki z o.o. nie powstają zobowiązania podatkowe (podatek dochodowy, VAT). Wnoszony majątek podwyższa wartość kapitału zakładowego spółki, którego wysokość może być ważna dla kontrahentów firmy. Obowiązek uiszczenia podatku dochodowego powstanie dopiero w momencie sprzedaży udziałów spółki przez przedsiębiorcę.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przekształcając jednoosobową działalność w spółkę kapitałową, przedsiębiorca ma do wyboru trzy ścieżki:

1) przekształcenie formalne,

2) likwidację firmy i założenie nowej spółki,

3) aport przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

Aport przedsiębiorstwa jest pomocny dla przedsiębiorców posiadających w swojej firmie wartościowy majątek i chcących uniknąć kosztów związanych z formalnym przekształceniem. Proces aportu wiąże się jednak zawsze z ryzykiem podatkowym, jakim jest możliwość uznania tej operacji za wniesienie jedynie elementów majątku, a nie przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Inną wadą wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub jego części do spółki są ograniczenia związane z sukcesją przez spółkę z o.o. praw jednoosobowej działalności.

Zobacz serwis: Moja firma

To, co można określić jako przedsiębiorstwo, zostało zdefiniowane w art. 55 § 1 Kodeksu cywilnego (zob. art. 4a pkt 3 ustawy o CIT oraz art. 5a pkt 3 ustawy o PIT). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności. Obejmuje ono w szczególności:

● oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
● własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
● prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
● wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
● koncesje, licencje i zezwolenia,
● patenty i inne prawa własności przemysłowej,
● majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
● tajemnice przedsiębiorstwa,
● księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach. Powinny stanowić zespół, a nie tylko zbiór pewnych elementów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »