REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: radca prawny a rada nadzorcza

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Rafał R. Wasilewski
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: radca prawny a rada nadzorcza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, oczekuje się, że będzie dbała o działanie spółki zgodnie z prawem. Chętnie do składu rad nadzorczych powoływani są prawnicy, aby oceniać działania spółki przez pryzmat przepisów prawnych. Czy w radzie nadzorczej może zasiadać także radca prawny?

Radca prawny jako pracownik w spółce z o.o. 

Zasadniczo radca prawny może być zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowę o pracę właśnie na stanowisku radcy prawnego. Możliwość zatrudnienia radcy prawnego w spółce kapitałowej wynika wprost z przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o radcach prawnych. Warto zauważyć, że w przypadku sp. z o.o. (osoby prawnej) struktury organizacyjne są często rozbudowane i funkcjonują w niej różne organy: zgromadzenie wspólników, zarząd, a także może znaleźć się w niej rada nadzorcza. Czy takie kwestie organizacyjne wpływają na wykonywanie obowiązków przez radcę prawnego? Odpowiedź znajduje się w art. 42 Kodeksu etyki radcy prawnego:

REKLAMA

Art. 42

1. Radca prawny wykonujący zawód na podstawie umowy o pracę bądź umowy o świadczenie stałej pomocy prawnej klientowi będącemu osobą prawną nie może:

1) utożsamiać interesu klienta z interesem jego organów lub jednego z nich albo członków tych organów;

2) utożsamiać interesu klienta z interesem innych podmiotów z grupy kapitałowej klienta bądź interesem ich organów albo członków tych organów;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) odmówić udzielenia porad, opinii prawnych lub wyjaśnień co do prawa żadnemu z organów tej osoby prawnej, chyba że umowa z klientem stanowi inaczej.

2. Umowa z klientem lub odrębne oświadczenie klienta powinno wskazywać organy i osoby upoważnione do zasięgania od radcy prawnego stanowiska co do prawa i wyrażania zgody na podejmowane czynności zawodowe.

3. Umowa z klientem może wskazywać na konieczność brania pod uwagę przez radcę prawnego – obok interesu klienta – również interesu jego grupy kapitałowej.

REKLAMA

4. Stanowisko co do prawa, przedstawiane przez radcę prawnego na wniosek jednego z organów klienta, radca prawny powinien udostępnić innym organom na ich wniosek, chyba że umowa z klientem stanowi inaczej. Umowa z klientem może regulować udostępnianie takiego stanowiska organom lub osobom z grupy kapitałowej klienta.

5. W razie różnicy stanowisk pomiędzy organami klienta lub członkami jego organów radca prawny nie może występować w roli arbitra lub członka zespołu rozstrzygającego spór. Dotyczy to także organów grupy kapitałowej klienta i ich członków. Powinien natomiast dołożyć starań dla usunięcia tej różnicy.

Z przepisów tych wynika, że w umowie z radcą prawnym powinno zostać sprecyzowane, jakie organy czy osoby mogą zwracać się o wsparcie radcy prawnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnić rade nadzorczą do zwracania się do zatrudnionego w spółce radcy prawnego o udzielenie pomocy prawnej. Radca prawny nie jest wtedy jednak członkiem rady nadzorczej, a pełni funkcję doradczą.

Zakaz łączenia funkcji radca prawny – rada nadzorcza

Jeżeli radca prawny pozostaje ze spółką z o.o. w stosunku pracy, to nie może zostać powołany do rady nadzorczej. Wniosek taki płynie wprost z art. 214 k.s.h.: Członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Oznacza to, że jeżeli w spółce z o.o. zatrudniony jest radca prawny, to nie może zostać powołany na członka rady nadzorczej. Jeżeli tak by się hipotetycznie stało, to powołanie to będzie nieważne jako sprzeczne z art. 214 k.s.h. W przepisie tym jest mowa o „zatrudnionym” radcy prawnym, co bez wątpienia odnosi się do wspomnianej umowy o pracę. Ale czy na pewno?

Rada nadzorcza a stała obsługa prawna / inna umowa cywilnoprawna

W doktrynie prawa handlowego przyjmuje się, że „zatrudnienie” w rozumieniu przywołanego art. 214 k.s.h. nie ogranicza się do stosunku pracy. Opierając się na takiej interpretacji, członkiem rady nadzorczej nie może być radca prawny, który wprawdzie nie jest pracownikiem spółki, ale świadczy pomoc prawną na podstawie umowy stałej obsługi prawnej czy stałego zlecenia. Nie oznacza to jednak, że skorzystanie przez sp. z o.o. z usług radcy prawnego uniemożliwia jej całkowicie ewentualne powołanie go w poczet rady nadzorczej. Otóż doktryna przyjmuje, że sporadyczne skorzystanie z pomocy prawnej nie jest „zatrudnieniem” w rozumieniu art. 214 k.s.h., które wymaga „stałości”.

Rada nadzorcza a radca prawny niezatrudniony w spółce

REKLAMA

Jeżeli osoba posiadającą uprawnienia zawodowe radcy prawnego ma zostać powołana tylko do zasiadania w radzie nadzorczej (nie jest zatrudniana jako radca prawny, nie świadczy pomocy prawnej np. na podstawie umowy stałej obsługi prawnej). W takim wypadku osoba, która jest radcą prawnym, może być członkiem rady nadzorczej sp. z o.o. Jednak w takim wypadku nie jest dla spółki radcą prawnym i nie świadczy stale pomocy prawnej, a jedynie – z uwagi na swoją wiedzę prawniczą – może być istotnym członkiem rady, czuwając nad zgodnością działań spółki z przepisami prawa.

Warto również dodać, że osoba posiadająca tytuł zawodowy radcy prawnego może zostać członkiem rady nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa (art. 19 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym).

Podsumowanie

Radca prawny będący pracownikiem sp. z o.o. albo stale doradzający spółce na podstawie umowy cywilnoprawnej/umowy B2B nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej tej spółki. W innej sytuacji może zostać powołany na członka tego organu, ale wtedy pełni tylko jego rolę i nie świadczy pomocy prawnej na rzecz spółki.

dr Rafał R. Wasilewski
Kancelaria Radcy Prawnego
www.radcawasilewski.pl 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA