REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: radca prawny a rada nadzorcza

dr Rafał R. Wasilewski
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: radca prawny a rada nadzorcza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, oczekuje się, że będzie dbała o działanie spółki zgodnie z prawem. Chętnie do składu rad nadzorczych powoływani są prawnicy, aby oceniać działania spółki przez pryzmat przepisów prawnych. Czy w radzie nadzorczej może zasiadać także radca prawny?

Radca prawny jako pracownik w spółce z o.o. 

Zasadniczo radca prawny może być zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowę o pracę właśnie na stanowisku radcy prawnego. Możliwość zatrudnienia radcy prawnego w spółce kapitałowej wynika wprost z przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o radcach prawnych. Warto zauważyć, że w przypadku sp. z o.o. (osoby prawnej) struktury organizacyjne są często rozbudowane i funkcjonują w niej różne organy: zgromadzenie wspólników, zarząd, a także może znaleźć się w niej rada nadzorcza. Czy takie kwestie organizacyjne wpływają na wykonywanie obowiązków przez radcę prawnego? Odpowiedź znajduje się w art. 42 Kodeksu etyki radcy prawnego:

REKLAMA

Art. 42

1. Radca prawny wykonujący zawód na podstawie umowy o pracę bądź umowy o świadczenie stałej pomocy prawnej klientowi będącemu osobą prawną nie może:

1) utożsamiać interesu klienta z interesem jego organów lub jednego z nich albo członków tych organów;

2) utożsamiać interesu klienta z interesem innych podmiotów z grupy kapitałowej klienta bądź interesem ich organów albo członków tych organów;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) odmówić udzielenia porad, opinii prawnych lub wyjaśnień co do prawa żadnemu z organów tej osoby prawnej, chyba że umowa z klientem stanowi inaczej.

2. Umowa z klientem lub odrębne oświadczenie klienta powinno wskazywać organy i osoby upoważnione do zasięgania od radcy prawnego stanowiska co do prawa i wyrażania zgody na podejmowane czynności zawodowe.

3. Umowa z klientem może wskazywać na konieczność brania pod uwagę przez radcę prawnego – obok interesu klienta – również interesu jego grupy kapitałowej.

REKLAMA

4. Stanowisko co do prawa, przedstawiane przez radcę prawnego na wniosek jednego z organów klienta, radca prawny powinien udostępnić innym organom na ich wniosek, chyba że umowa z klientem stanowi inaczej. Umowa z klientem może regulować udostępnianie takiego stanowiska organom lub osobom z grupy kapitałowej klienta.

5. W razie różnicy stanowisk pomiędzy organami klienta lub członkami jego organów radca prawny nie może występować w roli arbitra lub członka zespołu rozstrzygającego spór. Dotyczy to także organów grupy kapitałowej klienta i ich członków. Powinien natomiast dołożyć starań dla usunięcia tej różnicy.

Z przepisów tych wynika, że w umowie z radcą prawnym powinno zostać sprecyzowane, jakie organy czy osoby mogą zwracać się o wsparcie radcy prawnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnić rade nadzorczą do zwracania się do zatrudnionego w spółce radcy prawnego o udzielenie pomocy prawnej. Radca prawny nie jest wtedy jednak członkiem rady nadzorczej, a pełni funkcję doradczą.

Zakaz łączenia funkcji radca prawny – rada nadzorcza

Jeżeli radca prawny pozostaje ze spółką z o.o. w stosunku pracy, to nie może zostać powołany do rady nadzorczej. Wniosek taki płynie wprost z art. 214 k.s.h.: Członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Oznacza to, że jeżeli w spółce z o.o. zatrudniony jest radca prawny, to nie może zostać powołany na członka rady nadzorczej. Jeżeli tak by się hipotetycznie stało, to powołanie to będzie nieważne jako sprzeczne z art. 214 k.s.h. W przepisie tym jest mowa o „zatrudnionym” radcy prawnym, co bez wątpienia odnosi się do wspomnianej umowy o pracę. Ale czy na pewno?

Rada nadzorcza a stała obsługa prawna / inna umowa cywilnoprawna

W doktrynie prawa handlowego przyjmuje się, że „zatrudnienie” w rozumieniu przywołanego art. 214 k.s.h. nie ogranicza się do stosunku pracy. Opierając się na takiej interpretacji, członkiem rady nadzorczej nie może być radca prawny, który wprawdzie nie jest pracownikiem spółki, ale świadczy pomoc prawną na podstawie umowy stałej obsługi prawnej czy stałego zlecenia. Nie oznacza to jednak, że skorzystanie przez sp. z o.o. z usług radcy prawnego uniemożliwia jej całkowicie ewentualne powołanie go w poczet rady nadzorczej. Otóż doktryna przyjmuje, że sporadyczne skorzystanie z pomocy prawnej nie jest „zatrudnieniem” w rozumieniu art. 214 k.s.h., które wymaga „stałości”.

Rada nadzorcza a radca prawny niezatrudniony w spółce

REKLAMA

Jeżeli osoba posiadającą uprawnienia zawodowe radcy prawnego ma zostać powołana tylko do zasiadania w radzie nadzorczej (nie jest zatrudniana jako radca prawny, nie świadczy pomocy prawnej np. na podstawie umowy stałej obsługi prawnej). W takim wypadku osoba, która jest radcą prawnym, może być członkiem rady nadzorczej sp. z o.o. Jednak w takim wypadku nie jest dla spółki radcą prawnym i nie świadczy stale pomocy prawnej, a jedynie – z uwagi na swoją wiedzę prawniczą – może być istotnym członkiem rady, czuwając nad zgodnością działań spółki z przepisami prawa.

Warto również dodać, że osoba posiadająca tytuł zawodowy radcy prawnego może zostać członkiem rady nadzorczej spółek z udziałem Skarbu Państwa (art. 19 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym).

Podsumowanie

Radca prawny będący pracownikiem sp. z o.o. albo stale doradzający spółce na podstawie umowy cywilnoprawnej/umowy B2B nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej tej spółki. W innej sytuacji może zostać powołany na członka tego organu, ale wtedy pełni tylko jego rolę i nie świadczy pomocy prawnej na rzecz spółki.

dr Rafał R. Wasilewski
Kancelaria Radcy Prawnego
www.radcawasilewski.pl 

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA