REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zaliczać w koszty wynagrodzenia pracowników po przekształceniu działalności w spółkę

Kiedy zaliczać w koszty wynagrodzenia pracowników po przekształceniu działalności w spółkę /Fot. Fotolia
Kiedy zaliczać w koszty wynagrodzenia pracowników po przekształceniu działalności w spółkę /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę przedsiębiorstwo i zatrudniam pracowników. W styczniu 2017 r. planuję przekształcenie mojej jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Jak rozliczać wynagrodzenia za grudzień dla pracowników wypłacone przez spółkę w terminie ich wypłaty, który został określony w styczniu (miesiącu przekształcenia)? Czyim kosztem są wynagrodzenia i składki ZUS?

REKLAMA

Zdaniem organów podatkowych wynagrodzenia wypłacane przez spółkę za grudzień nie mogą być jej kosztem, bo w grudniu spółka ta nie istniała. Wynagrodzenia za grudzień powinny być zatem rozliczone w ramach działalności gospodarczej. Do kosztów spółka może zaliczyć natomiast składki ZUS, jakie zapłaci w styczniu i miesiącach późniejszych, nawet jeśli składki te będą dotyczyć okresów sprzed powstania spółki (np. grudnia i listopada). Szczegóły – w uzasadnieniu.

REKLAMA

W Państwa przypadku następuje rozliczanie kosztów uzyskania przychodów przez następcę prawnego. Od razu trzeba wyjaśnić, że spółka jako następca prawny jednoosobowej działalności nie może nabyć prawa do zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, które zostały już zrealizowane przez jej poprzednika prawnego (tak m.in. WSA w Poznaniu w wyroku z 11 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Po 2030/15). W praktyce oznacza to, że w rozliczeniu podatkowym przedsiębiorcy za 2016 r. za okres do dnia przekształcenia należy ująć wszystkie osiągnięte przez niego w tym okresie przychody oraz wszelkie poniesione koszty uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów, które są bezpośrednio związane z przychodem, jaki uzyskała już spółka.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Rozliczenie wynagrodzeń zapłaconych po przekształceniu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenia pracowników stanowią koszty podatkowe w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 15 ust. 4g updop). W przypadku spółki wynagrodzenia zostały wypłacone terminowo. Ponieważ były one należne za grudzień, powinny zostać uwzględnione w kosztach jednoosobowej działalności i uwzględnione w rozliczeniu rocznym za 2016 r. Spółka nie może zaliczyć ich do swoich kosztów podatkowych, bo są to koszty należne za miesiąc, w którym spółka jeszcze nie istniała. Takie stanowisko zajmują także organy podatkowe (zob. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.888.2016.3.KP). Jeżeli pracodawca uchybiłby jednak terminom wypłaty wynagrodzeń, to powinny wtedy być zaliczone do kosztów podatkowych w momencie, gdy świadczenia były wypłacane (czyli zapewne już po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę). Takie stanowisko zajęto w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 kwietnia 2013 r., sygn. IBPBI/2/423-169/13/SD.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy zaliczać w koszty wynagrodzenia pracowników po przekształceniu działalności w spółkę

W artykule omówiono również problematykę rozliczenia zapłaconych składek ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA