REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mogą żądać wyłączenia wspólnika?

Jarosław Krasnodęmbski
wyłączenie wspólnika spółki z o.o.
wyłączenie wspólnika spółki z o.o.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość wyłączenia ze spółki innego wspólnika w przypadku spełnienia warunków określonych w Kodeksie spółek handlowych. O uprawnieniu do wyłączenia wspólnika decyduje m.in. suma udziałów posiadanych przez wspólników żądających wyłączenia ze spółki. Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Ważne powody wyłączenie wspólnika w spółce z o.o.

Celem postępowania, którego podstawą jest art. 266 KSH jest zmiana składu osobowego spółki poprzez wyłączenie z niej wspólnika, którego dalsze pozostawanie w spółce, zagrażałoby interesom spółki lub usprawiedliwionym interesom pozostałych wspólników.

REKLAMA

Wyłączenie wspólnika może mieć miejsce jedynie z ważnych powodów, przy czym nie ma znaczenia czy są to powody zawinione czy niezawinione. Przykładowo ważnym powodem, uzasadniającym wyłączenie jest niewykonywanie uchwał spółki, brak współdziałania przy ich podejmowaniu lub naruszenie lojalności wobec spółki. W niektórych przypadkach może być to również zła relacja interpersonalna wewnątrz spółki. Jednak ważne przyczyny muszą zachodzić jedynie u jednego wspólnika, a nie u kilku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Naruszenie zobowiązań wynikających z umowy spółki należy niewątpliwie zaliczyć do ważnych powodów uzasadniających wyłączenie wspólnika.

Przyczyny uzasadniające wyłączenie wspólnika mogą być również skatalogowane w umowie spółki. Katalog taki może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sądu, jednakże sąd nie jest związany ustaleniami wspólników i może nie wziąć ich pod uwagę w trakcie procedowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana umowy spółki z o.o.

Kiedy można żądać wyłączenia wspólnika?

REKLAMA

Wspólnicy są uprawnieni do żądania wyłączenia innego wspólnika, gdy ich udziały reprezentują więcej niż 50% kapitału zakładowego spółki. Możliwe jest również (jeżeli umowa spółki tak stanowi) wystąpienia z powództwem o wyłączenie wspólnika, także mniejszej liczby wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. W takiej sytuacji powinni być pozwani wszyscy pozostali wspólnicy spółki.

Nie ma również żadnych przeszkód, aby z żądaniem wyłączenia wspólnika mógł wystąpić tylko jeden, większościowy udziałowiec. Powództwo musi być jednak wytoczone wobec wszystkich pozostałych wspólników oraz muszą być spełnione inne warunki z art. 266 KSH.

Wyłączenie „uciążliwego” wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sąd

W sprawie o wyłączenie wspólnika pozwanym jest wspólnik lub wspólnicy, co do których żąda się wyłączenia. Powodami są wtedy pozostali wspólnicy.

Jeżeli wyłączenia żąda mniejsza liczba wspólników, to wspólnicy, do których nie skierowano żądania, muszą być zapozwani i są jednocześnie pozwanymi co do ustalenia, czy pozwany wspólnik ma być wyłączony.

Współuczestnictwo powodów w sprawie o wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. jest współuczestnictwem koniecznym i jednolitym


Co dzieje się z udziałami wyłączonego wspólnika?

REKLAMA

Po wyłączeniu wspólnika ze spółki udziały wspólnika wyłączonego zostają przejęte przez wspólników lub osoby trzecie. Cenę przejęcia ustala sąd na podstawie rzeczywistej wartości w chwili doręczenia pozwu. Odsetki również ustala się od dnia doręczenia pozwu. Co więcej sąd poza ceną przejęcia wyznacza termin, w ciągu którego wyłączonemu wspólnikowi ma być zapłacona cena przejęcia wraz z odsetkami.

Jeżeli w wyznaczonym przez sąd terminie nie zostanie wspólnikowi zapłacona cena przejęcia jego udziałów lub kwota stanowiąca równowartość nie zostanie złożona do depozytu, wyłączenie wspólnika staje się bezskuteczne. Wspólnikowi przysługuje wtedy roszczenie wobec wspólników, którzy chcieli go wyłączyć ze spółki o naprawienie wynikłej z tego tytułu szkody. Wyłączenie wspólnika staje się skuteczne dopiero w momencie przejęcia jego udziałów przez dotychczasowych wspólników lub osoby trzecie na mocy prawomocnego wyroku.

Zbywanie udziałów spółki z o.o. - ograniczenia

Przejęcie udziałów musi być zatem w całości przy czym traktuje się jako nabycie, a nie objęcie udziału. Jest to spowodowane tym, że udziały przejmowane już istnieją. Nabycie ma jednak w tym przypadku szczególną postać.

Wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być spowodowane bezpodstawną decyzją pozostałych wspólników. Z tych powodów zasadność decyzji wspólników została poddana przez ustawodawcę instancyjnej kontroli sądowej.

Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA