reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Dla osób, które chcą założyć spółkę z o.o. ustawodawca przewidział pewne ułatwienia. Poprzez specjalną platformę systemu teleinformatycznego znajdującą się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę z o.o. można założyć elektronicznie. Każdy z wspólników zobowiązany jest założyć konto użytkownika, aby dopełnić wszystkich formalności. Po sporządzeniu umowy spółki, podpisaniu jej oraz wypełnieniu wszystkich danych powstaje spółka z o.o. w organizacji. Aby zakończyć proces założenia spółki należy złożyć wniosek od wpis do rejestru sądowego. Wniosek generuje się automatycznie po wypełnieniu wszystkich formularzy. Podobnie jak przy tradycyjnej rejestracji, tak samo w trybie S24 konieczne jest wniesienie opłaty od wniosku o wpis.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Opłacenie wniosku o wpis do rejestru

Wniesienie opłaty od wniosku poprzedza etap jego wysłania do sądu rejestrowego. Opłatę wnosi się w wysokości 500 zł za pierwszy wpis do rejestru oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłaty dokonuje się poprzez system internetowej płatności E-Card. Brak płatności i obciążenia konta użytkownika blokuje możliwość wysłania wniosku. Zgodnie z art. 19 ust. 3b ustawy o KRS wniosek o wpis do rejestru spółki, złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Złożenie wniosku do sądu

Przed wysłaniem wypełnionego wniosku, każdy z wspólników ma możliwość weryfikacji jego treści (jeszcze na etapie generowania wniosku). Należy zwrócić uwagę na pewne nieprawidłowości, bowiem zgodnie z art. 164 § 1 kodeksu spółek handlowych to zarząd spółki kieruje do sądu wniosek o wpis spółki, który podpisują wszyscy członkowie zarządu. W przypadku rejestracji w trybie S24, końcowa procedura założenia spółki jest inna. Wspólnicy mogą bowiem powołać pełnomocnika, który złoży wniosek o wpis do sądu. Wymagane jest jednak wypełnienie przez niego oświadczenia wskazującego na fakt udzielenia pełnomocnictwa prze spółkę, osoby działające w jej imieniu, datę oraz zakres pełnomocnictwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

W ramach trybu S24 istnieje również możliwość powołania prokurenta oraz wpisania oddziału spółki. Problem stanowi jednak wymóg udzielenia prokury w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a to powoduje spowolnienie całej procedury rejestracji spółki.

Rozpoznanie wniosku przez sąd

Przesłanie elektronicznych dokumentów do sądu nie wiąże się od razu z ich rozpatrzeniem. Sąd rejestrowy po otrzymaniu wniosku, drukuje i przedkłada referentowi wszystkie dokumenty do rozpoznania. W rezultacie dalsza procedura odbywa się w tradycyjny sposób – w formie papierowej.

W pierwszej kolejności sąd bada wymogi formalne złożonego wniosku za pomocą systemu teleinformatycznego. Jeżeli formularze nie zostały prawidłowo wypełnione, sąd zwróci wniosek na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o KRS.

Zobacz: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama