REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Monika Pązik
Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24” / Fot. Fotolia
Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24” / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Dla osób, które chcą założyć spółkę z o.o. ustawodawca przewidział pewne ułatwienia. Poprzez specjalną platformę systemu teleinformatycznego znajdującą się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę z o.o. można założyć elektronicznie. Każdy z wspólników zobowiązany jest założyć konto użytkownika, aby dopełnić wszystkich formalności. Po sporządzeniu umowy spółki, podpisaniu jej oraz wypełnieniu wszystkich danych powstaje spółka z o.o. w organizacji. Aby zakończyć proces założenia spółki należy złożyć wniosek od wpis do rejestru sądowego. Wniosek generuje się automatycznie po wypełnieniu wszystkich formularzy. Podobnie jak przy tradycyjnej rejestracji, tak samo w trybie S24 konieczne jest wniesienie opłaty od wniosku o wpis.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Opłacenie wniosku o wpis do rejestru

Wniesienie opłaty od wniosku poprzedza etap jego wysłania do sądu rejestrowego. Opłatę wnosi się w wysokości 500 zł za pierwszy wpis do rejestru oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłaty dokonuje się poprzez system internetowej płatności E-Card. Brak płatności i obciążenia konta użytkownika blokuje możliwość wysłania wniosku. Zgodnie z art. 19 ust. 3b ustawy o KRS wniosek o wpis do rejestru spółki, złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Złożenie wniosku do sądu

Przed wysłaniem wypełnionego wniosku, każdy z wspólników ma możliwość weryfikacji jego treści (jeszcze na etapie generowania wniosku). Należy zwrócić uwagę na pewne nieprawidłowości, bowiem zgodnie z art. 164 § 1 kodeksu spółek handlowych to zarząd spółki kieruje do sądu wniosek o wpis spółki, który podpisują wszyscy członkowie zarządu. W przypadku rejestracji w trybie S24, końcowa procedura założenia spółki jest inna. Wspólnicy mogą bowiem powołać pełnomocnika, który złoży wniosek o wpis do sądu. Wymagane jest jednak wypełnienie przez niego oświadczenia wskazującego na fakt udzielenia pełnomocnictwa prze spółkę, osoby działające w jej imieniu, datę oraz zakres pełnomocnictwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach trybu S24 istnieje również możliwość powołania prokurenta oraz wpisania oddziału spółki. Problem stanowi jednak wymóg udzielenia prokury w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a to powoduje spowolnienie całej procedury rejestracji spółki.

Rozpoznanie wniosku przez sąd

REKLAMA

Przesłanie elektronicznych dokumentów do sądu nie wiąże się od razu z ich rozpatrzeniem. Sąd rejestrowy po otrzymaniu wniosku, drukuje i przedkłada referentowi wszystkie dokumenty do rozpoznania. W rezultacie dalsza procedura odbywa się w tradycyjny sposób – w formie papierowej.

W pierwszej kolejności sąd bada wymogi formalne złożonego wniosku za pomocą systemu teleinformatycznego. Jeżeli formularze nie zostały prawidłowo wypełnione, sąd zwróci wniosek na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o KRS.

Zobacz: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA