REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Monika Pązik
Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24” / Fot. Fotolia
Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24” / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Dla osób, które chcą założyć spółkę z o.o. ustawodawca przewidział pewne ułatwienia. Poprzez specjalną platformę systemu teleinformatycznego znajdującą się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę z o.o. można założyć elektronicznie. Każdy z wspólników zobowiązany jest założyć konto użytkownika, aby dopełnić wszystkich formalności. Po sporządzeniu umowy spółki, podpisaniu jej oraz wypełnieniu wszystkich danych powstaje spółka z o.o. w organizacji. Aby zakończyć proces założenia spółki należy złożyć wniosek od wpis do rejestru sądowego. Wniosek generuje się automatycznie po wypełnieniu wszystkich formularzy. Podobnie jak przy tradycyjnej rejestracji, tak samo w trybie S24 konieczne jest wniesienie opłaty od wniosku o wpis.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Opłacenie wniosku o wpis do rejestru

Wniesienie opłaty od wniosku poprzedza etap jego wysłania do sądu rejestrowego. Opłatę wnosi się w wysokości 500 zł za pierwszy wpis do rejestru oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłaty dokonuje się poprzez system internetowej płatności E-Card. Brak płatności i obciążenia konta użytkownika blokuje możliwość wysłania wniosku. Zgodnie z art. 19 ust. 3b ustawy o KRS wniosek o wpis do rejestru spółki, złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Złożenie wniosku do sądu

Przed wysłaniem wypełnionego wniosku, każdy z wspólników ma możliwość weryfikacji jego treści (jeszcze na etapie generowania wniosku). Należy zwrócić uwagę na pewne nieprawidłowości, bowiem zgodnie z art. 164 § 1 kodeksu spółek handlowych to zarząd spółki kieruje do sądu wniosek o wpis spółki, który podpisują wszyscy członkowie zarządu. W przypadku rejestracji w trybie S24, końcowa procedura założenia spółki jest inna. Wspólnicy mogą bowiem powołać pełnomocnika, który złoży wniosek o wpis do sądu. Wymagane jest jednak wypełnienie przez niego oświadczenia wskazującego na fakt udzielenia pełnomocnictwa prze spółkę, osoby działające w jej imieniu, datę oraz zakres pełnomocnictwa.

Zobacz również: Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach trybu S24 istnieje również możliwość powołania prokurenta oraz wpisania oddziału spółki. Problem stanowi jednak wymóg udzielenia prokury w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a to powoduje spowolnienie całej procedury rejestracji spółki.

Rozpoznanie wniosku przez sąd

REKLAMA

Przesłanie elektronicznych dokumentów do sądu nie wiąże się od razu z ich rozpatrzeniem. Sąd rejestrowy po otrzymaniu wniosku, drukuje i przedkłada referentowi wszystkie dokumenty do rozpoznania. W rezultacie dalsza procedura odbywa się w tradycyjny sposób – w formie papierowej.

W pierwszej kolejności sąd bada wymogi formalne złożonego wniosku za pomocą systemu teleinformatycznego. Jeżeli formularze nie zostały prawidłowo wypełnione, sąd zwróci wniosek na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o KRS.

Zobacz: Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA