| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest tzw. spółką kapitałową. Założenie spółki wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych nakładają na założycieli wyposażenie spółki w minimalny majątek pod postacią kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu spółek handlowych minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. wynosi 5 tys. zł, podzielony na udziały o minimalnej wartości 50 zł.

Art. 163 kodeksu spółek handlowych przewiduje główne etapy powołania spółki. Zgodnie z jego treścią jest to: zawarcie umowy spółki; wniesienie wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego; powołanie zarządu; opcjonalnie powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej i na koniec – wpis do odpowiedniego rejestru.

Charakter wpisu do rejestru

Tak jak każda spółka prawa handlowego, tak też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być wpisana do rejestru handlowego. Niemniej, jeszcze przed rejestracją spółka zaczyna swoją działalność. Zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych, po zawarciu umowy spółki powstaje spółka z o.o. w organizacji.

Formularze KRS

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga złożenia wniosku na kilku urzędowych formularzach. Są to:

- KRS-W3

- KRS-WE

- KRS-WK

- KRS-WM

Zobacz serwis: Prawo dla firm

KRS-W3

Pod nazwą KRS-W3 kryje się wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek ten zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące spółki. We wniosku trzeba określić m.in. właściwy sąd rejestrowy. Właściwość tę określa się na podstawie siedziby spółki.

Niezależnie od tego w formularzu KRS-W3 określa się także podstawowe dane samej spółki – jej siedzibę, dane wnioskodawcy, dokładny adres, formę prawną oraz dane dotyczące umowy spółki i dane o kapitale zakładowym.

KRS-WE

W formie załącznika do formularz KRS-W3 dodaje się formularz KRS-WE, który dane dotyczące wspólników spółki z o.o. Jeden formularz zawiera miejsce dla trzech wspólników. Jeżeli w spółce jest większa liczba wspólników, pozostałych należy umieścić w dodatkowych formularzach.

KRS-WK i WM

Dwa pozostałe podstawowe formularze, to formularz KRS-WK, w którym  zawiera się dane określające organy spółki. Co do zasady zatem trzeba będzie podać w nim dane zarządu, jako organu, który zawsze musi być powołany w spółce z o.o. Powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest uzależnione od rozmiarów spółki (patrz art. 213 kodeksu spółek handlowych).

Formularz KRS-WM stanowi określenie przedmiotu działalności spółki wedle sygnatury Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zobacz serwis: Spółki

Dodatkowe formularze

Liczba formularzy zależy od treści, która będzie podlegać rejestracji. Przykładowo jeżeli w spółce będą powołani prokurenci to do wniosku rejestracyjnego należy dodatkowo dodać formularz KRS-WL.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »