REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

A.P.
Rejestracja spółki z o.o, dokumenty, formularze, wzory. /Fot. Fotolia
Rejestracja spółki z o.o, dokumenty, formularze, wzory. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest tzw. spółką kapitałową. Założenie spółki wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych nakładają na założycieli wyposażenie spółki w minimalny majątek pod postacią kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu spółek handlowych minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. wynosi 5 tys. zł, podzielony na udziały o minimalnej wartości 50 zł.

REKLAMA

Art. 163 kodeksu spółek handlowych przewiduje główne etapy powołania spółki. Zgodnie z jego treścią jest to: zawarcie umowy spółki; wniesienie wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego; powołanie zarządu; opcjonalnie powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej i na koniec – wpis do odpowiedniego rejestru.

Charakter wpisu do rejestru

Tak jak każda spółka prawa handlowego, tak też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być wpisana do rejestru handlowego. Niemniej, jeszcze przed rejestracją spółka zaczyna swoją działalność. Zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych, po zawarciu umowy spółki powstaje spółka z o.o. w organizacji.

Formularze KRS

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga złożenia wniosku na kilku urzędowych formularzach. Są to:

- KRS-W3

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- KRS-WE

- KRS-WK

- KRS-WM

Zobacz serwis: Prawo dla firm

KRS-W3

REKLAMA

Pod nazwą KRS-W3 kryje się wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek ten zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące spółki. We wniosku trzeba określić m.in. właściwy sąd rejestrowy. Właściwość tę określa się na podstawie siedziby spółki.

Niezależnie od tego w formularzu KRS-W3 określa się także podstawowe dane samej spółki – jej siedzibę, dane wnioskodawcy, dokładny adres, formę prawną oraz dane dotyczące umowy spółki i dane o kapitale zakładowym.

KRS-WE

W formie załącznika do formularz KRS-W3 dodaje się formularz KRS-WE, który dane dotyczące wspólników spółki z o.o. Jeden formularz zawiera miejsce dla trzech wspólników. Jeżeli w spółce jest większa liczba wspólników, pozostałych należy umieścić w dodatkowych formularzach.

KRS-WK i WM

Dwa pozostałe podstawowe formularze, to formularz KRS-WK, w którym  zawiera się dane określające organy spółki. Co do zasady zatem trzeba będzie podać w nim dane zarządu, jako organu, który zawsze musi być powołany w spółce z o.o. Powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest uzależnione od rozmiarów spółki (patrz art. 213 kodeksu spółek handlowych).

Formularz KRS-WM stanowi określenie przedmiotu działalności spółki wedle sygnatury Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zobacz serwis: Spółki

Dodatkowe formularze

Liczba formularzy zależy od treści, która będzie podlegać rejestracji. Przykładowo jeżeli w spółce będą powołani prokurenci to do wniosku rejestracyjnego należy dodatkowo dodać formularz KRS-WL.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA