REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

A.P.
Rejestracja spółki z o.o, dokumenty, formularze, wzory. /Fot. Fotolia
Rejestracja spółki z o.o, dokumenty, formularze, wzory. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do powołania spółki prawa handlowego niezbędne jest jej zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aby zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością trzeba złożyć kilka urzędowych formularzy. Jakie?

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest tzw. spółką kapitałową. Założenie spółki wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego umowy spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych nakładają na założycieli wyposażenie spółki w minimalny majątek pod postacią kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu spółek handlowych minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. wynosi 5 tys. zł, podzielony na udziały o minimalnej wartości 50 zł.

REKLAMA

Art. 163 kodeksu spółek handlowych przewiduje główne etapy powołania spółki. Zgodnie z jego treścią jest to: zawarcie umowy spółki; wniesienie wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego; powołanie zarządu; opcjonalnie powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej i na koniec – wpis do odpowiedniego rejestru.

Charakter wpisu do rejestru

Tak jak każda spółka prawa handlowego, tak też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być wpisana do rejestru handlowego. Niemniej, jeszcze przed rejestracją spółka zaczyna swoją działalność. Zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych, po zawarciu umowy spółki powstaje spółka z o.o. w organizacji.

Formularze KRS

Rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga złożenia wniosku na kilku urzędowych formularzach. Są to:

- KRS-W3

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- KRS-WE

- KRS-WK

- KRS-WM

Zobacz serwis: Prawo dla firm

KRS-W3

REKLAMA

Pod nazwą KRS-W3 kryje się wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek ten zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące spółki. We wniosku trzeba określić m.in. właściwy sąd rejestrowy. Właściwość tę określa się na podstawie siedziby spółki.

Niezależnie od tego w formularzu KRS-W3 określa się także podstawowe dane samej spółki – jej siedzibę, dane wnioskodawcy, dokładny adres, formę prawną oraz dane dotyczące umowy spółki i dane o kapitale zakładowym.

KRS-WE

W formie załącznika do formularz KRS-W3 dodaje się formularz KRS-WE, który dane dotyczące wspólników spółki z o.o. Jeden formularz zawiera miejsce dla trzech wspólników. Jeżeli w spółce jest większa liczba wspólników, pozostałych należy umieścić w dodatkowych formularzach.

KRS-WK i WM

Dwa pozostałe podstawowe formularze, to formularz KRS-WK, w którym  zawiera się dane określające organy spółki. Co do zasady zatem trzeba będzie podać w nim dane zarządu, jako organu, który zawsze musi być powołany w spółce z o.o. Powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest uzależnione od rozmiarów spółki (patrz art. 213 kodeksu spółek handlowych).

Formularz KRS-WM stanowi określenie przedmiotu działalności spółki wedle sygnatury Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zobacz serwis: Spółki

Dodatkowe formularze

Liczba formularzy zależy od treści, która będzie podlegać rejestracji. Przykładowo jeżeli w spółce będą powołani prokurenci to do wniosku rejestracyjnego należy dodatkowo dodać formularz KRS-WL.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA