reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z.o.o bez zmiany umowy spółki

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z.o.o bez zmiany umowy spółki

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w praktyce sposobów dofinansowania spółki jest podwyższenie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić w dwojaki sposób. Wspólnicy mogą podnieść kapitał zakładowy poprzez zmianę umowy spółki lub bez zmiany umowy spółki. Jakie warunki należy spełnić, aby podwyższyć kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki?

Sposoby dofinansowania działalności spółki

Minimalny kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to kwota 5000 (pięć tysięcy) złotych. W praktyce istnieje wiele spółek, które posiadają właśnie taki kapitał. Jednakże bardzo często kapitał ten jest niewystarczający do prawidłowego i efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę. W związku z tym wspólnicy mają do wyboru szereg sposobów, w jaki mogą dofinansować spółkę, takich jak: podwyższenie kapitału zakładowego, zatrzymanie w spółce zysku i przeniesienie go na kapitał zapasowy, wniesienie dopłat, udzielenie spółce pożyczek.

Każdy z tych sposobów dofinansowania spółki ma swoje wymagania formalne oraz wynikają z niego odmienne skutki podatkowe.

Szczegółowe omówienie każdego z tych sposobów dofinansowania spółki wykracza poza zakres tego opracowania, w związku z tym szczegółowo zostanie omówiony jeden ze wskazanych powyżej sposobów dofinansowania działalności spółki, tj. podwyższenie kapitału zakładowego, ze szczególnym uwzględnieniem podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – zagadnienia ogólne

Jak to już zostało wspomniane powyżej jednym z najczęściej wykorzystywanych w praktyce sposobów dofinansowania spółki jest podwyższenie kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić w dwojaki sposób. Wspólnicy mogą podnieść kapitał zakładowy poprzez zmianę umowy spółki lub bez zmiany umowy spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy spółki wymaga jednak wizyty u notariusza w celu sporządzenia protokołu zgromadzenia wspólników w formie aktu notarialnego i przygotowania oświadczeń o objęciu udziałów przez wspólników także w formie aktu notarialnego. Oczywiście jest to związane z dodatkowymi kosztami i większym zaangażowaniem czasowym wspólników. Bardzo często w praktyce wspólnicy wykorzystują zatem instytucję podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki, która to procedura jest tańsza oraz wymaga mniejszego zaangażowania czasowego. Jednakże już w tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, iż procedura podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki jest możliwa tylko i wyłącznie, jeśli możliwość taką przewiduje dotychczasowa umowa spółki. W związku z tym, by podnieść kapitał zakładowy spółki bez zmiany umowy spółki konieczne jest wcześniejsze sprawdzenie czy umowa spółki (w wersji obowiązującej na dzień podwyższenia kapitału zakładowego) zawiera postanowienie, które zezwala na podwyższenie kapitału zakładowego oraz określa maksymalną wysokość i termin podwyższenia. Zakładając, że po weryfikacji okaże się, że umowa spółki przewiduje taką możliwość, wspólnicy mogą podwyższyć kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki w drodze uchwały podjętej na zgromadzeniu wspólników. Protokół ze zgromadzenia sporządza się w takiej sytuacji w zwykłej formie pisemnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 18.11.2020

Ekspert:

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak podwyższyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?
Jak podwyższyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama