reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Spółka z o.o. – podstawowe informacje

Spółka z o.o. – podstawowe informacje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest handlową spółką kapitałową, posiadającą osobowość prawną. Może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu dopuszczalnym przez prawo, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Ze względu na ograniczenie odpowiedzialności wspólników do wysokości wniesionych przez nich wkładów, jest to korzystna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Kapitał zakładowy spółki z o.o. powinien wynosić co najmniej 5000 zł.

Tworzenie spółki z o.o.

Do utworzenia oraz prowadzenia spółki z o.o. niezbędne jest spełnienie szeregu warunków określonych w ustawie. W pierwszej kolejności należy zawrzeć umowę spółki, wnieść wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, powołać organy spółki, a następnie dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

1. Zawarcie umowy spółki

Umowa spółki musi zawierać:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) przedmiot działalności spółki,

3) wysokość kapitału zakładowego,

4) czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,

5) liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,

6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Umowa spółki z o.o. może być także zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy. W sytuacji, gdy spółkę zakłada jedna osoba, umowę spółki zastępuje akt założycielski. Umowa spółki oraz akt założycielski muszą mieć formę aktu notarialnego. Z chwilą zawarcia umowy powstaje spółka z o.o. w organizacji.

Zobacz: Spółki

2. Wniesienie wkładów

Po dokonaniu zawiązania spółki (zawarcia umowy spółki) wspólnicy zobowiązani są do wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego w wysokości określonej w umowie spółki, nie mniejszej niż 5000 zł. Wkłady należy wnieść do spółki jeszcze przed jej zarejestrowaniem w KRS, gdyż ich wniesienie jest jednym z warunków uzyskania wpisu w tym rejestrze. Z chwilą wniesienia stają się majątkiem spółki.

3. Powołanie organów spółki

Następnie należy powołać zarząd, a jeżeli przewiduje to umowa spółki lub gdy kapitał zakładowy przekracza 500 000 zł, a wspólników w spółce jest więcej niż 25, obligatoryjne powołanie jest także rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej.

4. Wpis do rejestru

Powołany wcześniej zarząd zobowiązany jest do zgłoszenia zawiązania spółki do KRS najpóźniej 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki. Z chwilą dokonania wpisu spółka z o.o. w organizacji przekształca się w osobę prawną (spółka z o.o.).

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy spółki z o.o. musi wynosić co najmniej 5000 zł. Dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Minimalna wysokość udziału wynosi 50 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama