reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak zarejestrować spółkę z.o.o w 2018 r.

Jak zarejestrować spółkę z.o.o w 2018 r.

Jak dokonać rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Zobacz: Rejestracja spółki z o.o. przez Internet 2019

W przypadku spółki z.o.o. istnieje obowiązek zarejestrowania jej w KRS. Odpowiedni wniosek wraz z załącznikami można złożyć w sądzie sądzie rejonowym (sądzie gospodarczym) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, który ubiega się o wpis a także za pośrednictwem poczty lub Internetu. W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną należy go podpisać Profilem Zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 

Wniosek składa się na urzędowym formularzu KRS-W3. Do wniosku należy załączyć:

 1. druk KRS-WA - oddziały, terenowe jednostki organizacyjne;
 2. druk KRS-WE - wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegający wpisowi do rejestru;
 3. druk KRS-WH - sposób powstania podmiotu;
 4. druk KRS-WK - organy podmiotu;
 5. druk KRS-WL - prokurenci;
 6. druk KRS-WM - przedmiot działalności;
 7. umowę spółki;
 8. oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału;
 9. dokument o powołaniu członków organów spółki;
 10. listę wspólników;
 11. nazwiska, imiona i adresy członków zarządu;
 12. nazwisko, imię albo firmę i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika (jeśli występuje);
 13. dowody uiszczenia opłat
 14. listę obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Opłaty

Wnioskodawca uiszcza opłatę sądową za wpis oraz opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłata za wpis wynosi 500 zł. Jeżeli wniosek o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, opłata za wpis wynosi 250 zł. Opłata za zamieszczenie w Monitorze ogłoszenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego jest stała i wynosi 100 zł – niezależnie od trybu złożenia wniosku o wpis.

Opłatę sądową oraz opłatę za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym można zapłacić bezgotówkowo albo gotówką w kasie sądu lub znakami opłaty sądowej. Jeśli chcesz zapłacić bezgotówkowo to możesz zrobić to na konto sądu albo przez system e-Płatności, dzięki któremu zapłacisz np. przez konto bankowe, kartą kredytową albo kartą płatniczą.

Czas oczekiwania

Wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu. Z kolei wniosek o wpis spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 1 dnia od daty jego wpływu. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wezwania do usunięcia braków, wniosek powinien być rozpoznany w terminie 7 dni od ich usunięcia przez wnioskodawcę. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, wniosek należy rozpoznać nie później niż w terminie miesiąca.

Jak możesz się odwołać

Sąd rozpatruje sprawę dotyczącą wpisu w rejestrze w postępowaniu nieprocesowym. Gdy w wyniku przeprowadzonego postępowanie zapadnie decyzja o braku wpisu w rejestrze to stronie będzie przysługiwało prawo do wniesienia apelacji. Apelację wnosi się do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu, który wydał decyzję , w terminie dwutygodniowym od jej doręczenia (wraz z uzasadnieniem).

Warto wiedzieć

Jeżeli po rejestracji spółki nastąpią zmiany wymagające zgłoszenia (np. zmiana siedziby, zmiana firmy), to wniosek w tej sprawie powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Zobacz: Spółki

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama