REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o. /Fot. Fotolia
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. Funkcję powinienem pełnić do końca roku, jednak z powodów osobistych chciałbym zrezygnować. W jaki sposób mogę to zrobić?

REKLAMA

Spółkę z o.o. reprezentuje zarząd, zarówno w zakresie składania przez nią oświadczeń woli, jak i składania jej oświadczeń woli, to właśnie ten organ powinien reprezentować spółkę przy składaniu jej przez członka zarządu oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji. Oświadczenia składane spółce z o.o. i doręczenia pism może być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta. O tym, komu i w jakiej formie złożyć takie oświadczenie, by rezygnacja była skuteczna, piszemy w uzasadnieniu.

REKLAMA

Mandat członka zarządu spółki z o.o., czyli upoważnienie do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu, wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdania finansowe, odpowiednio za pierwszy lub ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Ten ostatni przypadek dotyczy członków zarządu powoływanych na okres dłuższy niż rok. Zakończenie mandatu może wiązać się jednak też z czynnościami nagłymi, takimi jak: odwołanie, śmierć czy rezygnacja (art. 202 § 4 KSH).

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Rezygnacja z mandatu członka zarządu

REKLAMA

Czynność rezygnacji wchodzi w grę wyłącznie w trakcie trwania mandatu członka zarządu. Jeśli zatem oświadczenie o rezygnacji członek zarządu złoży na zgromadzeniu zamykającym okres pełnienia funkcji, nie może być mowy o rezygnacji w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych.

Rezygnacja może nastąpić z upływem dnia, kiedy rezygnacja jest składana. Można też wskazać termin w przyszłości, od którego rezygnacja będzie wywoływała skutki prawne. Trzeba jednak pamiętać, iż rezygnacja, która następuje nagle, powoduje naruszenie zasad funkcjonowania spółki. Członek składający rezygnację powinien dołożyć należytej staranności w celu uchronienia spółki przed negatywnymi konsekwencjami, do czasu przejęcia jego obowiązków przez spółkę. W przypadku odpłatnego pełnienia funkcji w zarządzie członek zarządu, który składa rezygnację bez ważnego powodu, musi liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce (zob. art. 293 § 1 KSH).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Spółki

Rezygnacja jest oświadczeniem woli

Rezygnacja z funkcji jest jednostronną czynnością prawną. Jest skuteczna z chwilą, gdy oświadczenie o rezygnacji fizycznie dostarczone zostanie do spółki. W zakresie złożenia rezygnacji kodeks spółek handlowych odsyła do przepisów o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie (art. 202 § 5 KSH). Umowa spółki nie może wyłączać dopuszczalności rezygnacji z zarządu z ważnych powodów (co wynika właśnie z odpowiedniego stosowania przepisów o wypowiedzeniu zlecenia).

Przez akt złożenia rezygnacji dotychczasowy członek zarządu daje wyraz braku chęci lub możliwości co do dalszego wykonywania mandatu (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 3 sierpnia 2017 r., sygn. akt I ACa 806/16). Adresatem tego oświadczenia jest spółka. Oświadczenie woli członka zarządu (odpowiednio stosowany art. 61 Kodeksu cywilnego) stanowiące rezygnację z zajmowanego stanowiska jest złożone spółce z chwilą, gdy zostało dostarczone do wiadomości spółki w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z treścią tego oświadczenia. Możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli stanowi konieczny warunek dojścia do skutku oświadczenia woli składanego innej osobie. Oświadczenie woli, które jest skierowane do innej osoby, dojdzie do skutku, gdy trafi pod właściwy adres, choćby osoba, do której jest skierowane, nie zapoznała się z jego treścią (por. wyrok SN z 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95). Wystarczające jest stworzenie adresatowi takiej możliwości, bez względu na to, czy faktycznie z niej skorzystał. Oświadczenie jest dokonane z chwilą uzyskania takiej możliwości w zwykłym toku czynności. Oznacza to konieczność uwzględnienia m.in. godzin pracy adresata, czasu potrzebnego na zapoznanie się z treścią adresowanego do niego oświadczenia, szczególnych, znanych składającemu oświadczenie okoliczności, mających wpływ na możliwość zapoznania się adresata z treścią oświadczenia (por. wyrok SN z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt V CSK 215/11).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

W artykule omówiono również rezygnację wspólnika z członkostwa w jednoosobowym zarządzie w spółce jednoosobowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA