Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółkę z o.o. reprezentuje zarząd, zarówno w zakresie składania przez nią oświadczeń woli, jak i składania jej oświadczeń woli, to właśnie ten organ powinien reprezentować spółkę przy składaniu jej przez członka zarządu oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji. Oświadczenia składane spółce z o.o. i doręczenia pism może być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta. O tym, komu i w jakiej formie złożyć takie oświadczenie, by rezygnacja była skuteczna, piszemy w uzasadnieniu.
REKLAMA
Mandat członka zarządu spółki z o.o., czyli upoważnienie do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu, wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdania finansowe, odpowiednio za pierwszy lub ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Ten ostatni przypadek dotyczy członków zarządu powoływanych na okres dłuższy niż rok. Zakończenie mandatu może wiązać się jednak też z czynnościami nagłymi, takimi jak: odwołanie, śmierć czy rezygnacja (art. 202 § 4 KSH).
Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny
Rezygnacja z mandatu członka zarządu
REKLAMA
Czynność rezygnacji wchodzi w grę wyłącznie w trakcie trwania mandatu członka zarządu. Jeśli zatem oświadczenie o rezygnacji członek zarządu złoży na zgromadzeniu zamykającym okres pełnienia funkcji, nie może być mowy o rezygnacji w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych.
Rezygnacja może nastąpić z upływem dnia, kiedy rezygnacja jest składana. Można też wskazać termin w przyszłości, od którego rezygnacja będzie wywoływała skutki prawne. Trzeba jednak pamiętać, iż rezygnacja, która następuje nagle, powoduje naruszenie zasad funkcjonowania spółki. Członek składający rezygnację powinien dołożyć należytej staranności w celu uchronienia spółki przed negatywnymi konsekwencjami, do czasu przejęcia jego obowiązków przez spółkę. W przypadku odpłatnego pełnienia funkcji w zarządzie członek zarządu, który składa rezygnację bez ważnego powodu, musi liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce (zob. art. 293 § 1 KSH).
Zobacz: Spółki
Rezygnacja jest oświadczeniem woli
Rezygnacja z funkcji jest jednostronną czynnością prawną. Jest skuteczna z chwilą, gdy oświadczenie o rezygnacji fizycznie dostarczone zostanie do spółki. W zakresie złożenia rezygnacji kodeks spółek handlowych odsyła do przepisów o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie (art. 202 § 5 KSH). Umowa spółki nie może wyłączać dopuszczalności rezygnacji z zarządu z ważnych powodów (co wynika właśnie z odpowiedniego stosowania przepisów o wypowiedzeniu zlecenia).
Przez akt złożenia rezygnacji dotychczasowy członek zarządu daje wyraz braku chęci lub możliwości co do dalszego wykonywania mandatu (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 3 sierpnia 2017 r., sygn. akt I ACa 806/16). Adresatem tego oświadczenia jest spółka. Oświadczenie woli członka zarządu (odpowiednio stosowany art. 61 Kodeksu cywilnego) stanowiące rezygnację z zajmowanego stanowiska jest złożone spółce z chwilą, gdy zostało dostarczone do wiadomości spółki w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z treścią tego oświadczenia. Możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli stanowi konieczny warunek dojścia do skutku oświadczenia woli składanego innej osobie. Oświadczenie woli, które jest skierowane do innej osoby, dojdzie do skutku, gdy trafi pod właściwy adres, choćby osoba, do której jest skierowane, nie zapoznała się z jego treścią (por. wyrok SN z 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95). Wystarczające jest stworzenie adresatowi takiej możliwości, bez względu na to, czy faktycznie z niej skorzystał. Oświadczenie jest dokonane z chwilą uzyskania takiej możliwości w zwykłym toku czynności. Oznacza to konieczność uwzględnienia m.in. godzin pracy adresata, czasu potrzebnego na zapoznanie się z treścią adresowanego do niego oświadczenia, szczególnych, znanych składającemu oświadczenie okoliczności, mających wpływ na możliwość zapoznania się adresata z treścią oświadczenia (por. wyrok SN z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt V CSK 215/11).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.
W artykule omówiono również rezygnację wspólnika z członkostwa w jednoosobowym zarządzie w spółce jednoosobowej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA