REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o. /Fot. Fotolia
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. Funkcję powinienem pełnić do końca roku, jednak z powodów osobistych chciałbym zrezygnować. W jaki sposób mogę to zrobić?

REKLAMA

Spółkę z o.o. reprezentuje zarząd, zarówno w zakresie składania przez nią oświadczeń woli, jak i składania jej oświadczeń woli, to właśnie ten organ powinien reprezentować spółkę przy składaniu jej przez członka zarządu oświadczenia o rezygnacji z pełnienia funkcji. Oświadczenia składane spółce z o.o. i doręczenia pism może być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta. O tym, komu i w jakiej formie złożyć takie oświadczenie, by rezygnacja była skuteczna, piszemy w uzasadnieniu.

REKLAMA

Mandat członka zarządu spółki z o.o., czyli upoważnienie do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu, wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdania finansowe, odpowiednio za pierwszy lub ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Ten ostatni przypadek dotyczy członków zarządu powoływanych na okres dłuższy niż rok. Zakończenie mandatu może wiązać się jednak też z czynnościami nagłymi, takimi jak: odwołanie, śmierć czy rezygnacja (art. 202 § 4 KSH).

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Rezygnacja z mandatu członka zarządu

REKLAMA

Czynność rezygnacji wchodzi w grę wyłącznie w trakcie trwania mandatu członka zarządu. Jeśli zatem oświadczenie o rezygnacji członek zarządu złoży na zgromadzeniu zamykającym okres pełnienia funkcji, nie może być mowy o rezygnacji w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych.

Rezygnacja może nastąpić z upływem dnia, kiedy rezygnacja jest składana. Można też wskazać termin w przyszłości, od którego rezygnacja będzie wywoływała skutki prawne. Trzeba jednak pamiętać, iż rezygnacja, która następuje nagle, powoduje naruszenie zasad funkcjonowania spółki. Członek składający rezygnację powinien dołożyć należytej staranności w celu uchronienia spółki przed negatywnymi konsekwencjami, do czasu przejęcia jego obowiązków przez spółkę. W przypadku odpłatnego pełnienia funkcji w zarządzie członek zarządu, który składa rezygnację bez ważnego powodu, musi liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce (zob. art. 293 § 1 KSH).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Spółki

Rezygnacja jest oświadczeniem woli

Rezygnacja z funkcji jest jednostronną czynnością prawną. Jest skuteczna z chwilą, gdy oświadczenie o rezygnacji fizycznie dostarczone zostanie do spółki. W zakresie złożenia rezygnacji kodeks spółek handlowych odsyła do przepisów o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie (art. 202 § 5 KSH). Umowa spółki nie może wyłączać dopuszczalności rezygnacji z zarządu z ważnych powodów (co wynika właśnie z odpowiedniego stosowania przepisów o wypowiedzeniu zlecenia).

Przez akt złożenia rezygnacji dotychczasowy członek zarządu daje wyraz braku chęci lub możliwości co do dalszego wykonywania mandatu (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 3 sierpnia 2017 r., sygn. akt I ACa 806/16). Adresatem tego oświadczenia jest spółka. Oświadczenie woli członka zarządu (odpowiednio stosowany art. 61 Kodeksu cywilnego) stanowiące rezygnację z zajmowanego stanowiska jest złożone spółce z chwilą, gdy zostało dostarczone do wiadomości spółki w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z treścią tego oświadczenia. Możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli stanowi konieczny warunek dojścia do skutku oświadczenia woli składanego innej osobie. Oświadczenie woli, które jest skierowane do innej osoby, dojdzie do skutku, gdy trafi pod właściwy adres, choćby osoba, do której jest skierowane, nie zapoznała się z jego treścią (por. wyrok SN z 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95). Wystarczające jest stworzenie adresatowi takiej możliwości, bez względu na to, czy faktycznie z niej skorzystał. Oświadczenie jest dokonane z chwilą uzyskania takiej możliwości w zwykłym toku czynności. Oznacza to konieczność uwzględnienia m.in. godzin pracy adresata, czasu potrzebnego na zapoznanie się z treścią adresowanego do niego oświadczenia, szczególnych, znanych składającemu oświadczenie okoliczności, mających wpływ na możliwość zapoznania się adresata z treścią oświadczenia (por. wyrok SN z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt V CSK 215/11).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu w spółce z o.o.

W artykule omówiono również rezygnację wspólnika z członkostwa w jednoosobowym zarządzie w spółce jednoosobowej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

REKLAMA

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA