Dopłata do kapitału w spółce z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
Dopłaty do kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszone są na podstawie art. 177–179 k.s.h. Z treści tych przepisów wynika, że umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłaty. Jeśli z umowy spółki nie wynika taka możliwość, a wspólnicy chcą wnieść dopłaty, wówczas konieczna będzie zmiana umowy spółki.
REKLAMA
Dopłaty mogą mieć charakter zwroty i bezzwrotny. Bezzwrotne są dopłaty przeznaczone na pokrycie straty bilansowej (art. 179 § 1 k.s.h.). Pozostałe mają charakter zwrotny i wymagają podjęcia uchwały wspólników (art. 228 k.s.h.).
W praktyce dopłata jest określana jako forma wewnętrznej „przymusowej” pożyczki wspólników na rzecz spółki. Od pożyczki różni się tym, że wspólnikowi, który uiścił należną dopłatę, w odróżnieniu od pożyczkodawcy, nie przysługuje roszczenie o zwrot przekazanej kwoty. Dopłata nie jest formą podwyższenia kapitału zakładowego (chyba że zostanie zaliczona na taki przy zwrocie), ale powiększa majątek spółki. Jest wpisywana do kapitału rezerwowego i nie powiększa wartości udziałów wspólników w kapitale zakładowym. Wspólnicy nie mogą też pobierać od dopłaty odsetek. W związku z tym spółka jest finansowana kapitałem własnym, od którego nie płaci żadnych odsetek.
W celu wniesienia dopłat niezbędne jest powzięcie przez wspólników odpowiedniej uchwały (wzór na następnej stronie).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Dopłata do kapitału w spółce z o.o.
W artykule m.in.:
- Ewidencja księgowa dopłat
- Wniesienie dopłat a PCC
- Przykłady księgowań
- Wzór uchwały
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.