REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na założenie firmy z urzędu pracy - nawet ponad 40 000 zł!

Wojciech Napora
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Dotacja z urzędu pracy na założenie firmy w 2024 roku
Ile pieniędzy z urzędu pracy na otwarcie działalności?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze na założenie firmy z urzędu pracy - można otrzymać nawet ponad 40 000 zł! Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dotację z UP?

Pieniądze na założenie firmy z urzędu pracy

Osoby planujące założenie firmy, mogą skorzystać ze wsparcia z urzędu pracy. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej to ponad 40 tysięcy złotych na początek. Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie? Odpowiadamy.

REKLAMA

Dotacja z urzędu pracy 2024 - ile wynosi?

Dotacja na otwarcie firmy jest jedną z najpopularniejszych form wsparcia, które urzędy pracy oferują bezrobotnym. Zgodnie z przepisami kwota, o jaką można się ubiegać, to sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie około 42 tys. złotych. To jest wartość maksymalna. Konkretna kwota podana jest w ogłoszonym naborze.

Dotacja na otwarcie firmy z urzędu pracy - warunki

Co należy zrobić, by otrzymać wsparcie?

  1. Po pierwsze, należy zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. O dotację mogą ubiegać się również:
  • absolwent CIS,
  • absolwent KIS,
  • niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej.

2. Po drugie, należy poczekać aż pojawi się ogłoszenie o naborze na jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Urzędy pracy najczęściej organizują takie nabory kilka razy w roku.

3. Po trzecie, warto zapoznać się z zasadami, które dołączone są do informacji o naborze. Regulaminy dotyczące przyznawania dotacji mogą różnić się, w zależności od tego, który urząd pracy organizuje nabór.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Po czwarte, wniosek należy złożyć w określonym terminie. Informacja o tym, kiedy, gdzie i jak można złożyć wniosek znajduje się w ogłoszeniu.

Dotacja z urzędu pracy na otwarcie działalności - obowiązki

REKLAMA

Jeżeli starosta (za pośrednictwem urzędu pracy) przyzna osobie bezrobotnej dotację, należy otworzyć działalność gospodarczą w terminie wskazanym w umowie, którą bezrobotny podpisuje w urzędzie pracy. Otrzymane środki wykorzystuje się zgodnie ze złożonym wnioskiem, zawierającym szczegółowy wykaz wydatków. Na udokumentowanie i rozliczenie poniesionych kosztów nowy przedsiębiorca ma 2 miesiące od dnia podjęcia działalności.

Aby otrzymanego wsparcia nie trzeba było zwracać, należy prowadzić firmę przez co najmniej 12 miesięcy. Do okresu prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się przerwy w jej prowadzeniu z powodu choroby lub korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego.

Bezrobotny, który składa wniosek o dotację oświadcza, że nie będzie podejmował zatrudnienia w ciągu pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA