REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

REKLAMA

REKLAMA

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

Europejska MiCA wymusza lokalne działania

Zmiany, zapowiadane od początku 2024 roku na polskim rynku kryptowalutowym są pokłosiem przegłosowanego przez Parlament Europejski w dniu 31 maja 2023 roku rozporządzenia w sprawie rynku aktywów cyfrowych o nazwie MiCA, z angielskiego Markets in Crypto-Assets.
Po latach konsultacji, Unia Europejska doszła w końcu do porozumienia w związku z wprowadzeniem jednolitych przepisów w państwach wspólnoty, które nadadzą kształt prawny branży kryptowalutowej oraz działającej w jej ramach podmiotów i inwestorów.
Polska, jako członek UE, ma obowiązek wdrożyć te przepisy na poziomie lokalnym. Część zapisów wejdzie w życie jeszcze w tym roku, od 30 grudnia, natomiast druga partia od połowy przyszłego, 30 czerwca 2025 roku. 

Ostateczny projekt ustawy ma trafić na wokandę sejmową w II kwartale tego roku. Co może się w nim znaleźć?

REKLAMA

Jakie zmiany czekają inwestorów i branżę krypto w Polsce

Nad projektem polskiej ustawy zgodnej z MiCA pracuje obecnie Ministerstwo Finansów, a do współpracy zaproszono Komisję Nadzoru Finansowego. Jest to jasny sygnał, że KNF będzie odpowiedzialne za kontrolowanie branży kryptowalut, podobnie jak wszystkich innych gałęzi sektora usług finansowych w Polsce.

Jedną z najważniejszych zmian w ramach nowych przepisów będzie mniejsza anonimowość. Wraz z każdym transferem kryptowalut realizowanym przez dostawcę usług, ten będzie musiał przekazać szereg informacji o stronie inicjującej transakcję:

  • Dane osobowe,
  • Portfel kryptowalutowy,
  • Dane teleadresowe,
  • Identyfikator podmiotu prawnego, który wykonał transakcję.

Oprócz tego ustawa będzie miała na celu określenie sposobów jak najskuteczniejszego nadzoru rynku kryptowalutowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów i inwestorów.

Z całą pewnością emitentów i usługodawców czeka szereg nowych obowiązków, a w ręce KNF trafi szereg wcześniej niedostępnych kompetencji. Nadzorca będzie mógł nakładać kary finansowe, tak jak w innych branżach, oraz stosować odpowiedzialność karną w przypadku nieuczciwych emitentów.

Jaką władzę zyska KNF?

Nowe możliwości regulacyjne, które posiądzie KNF mogą nie spodobać się wielu inwestorom oraz firmom kryptowalutowym. Dlaczego?

W przypadku podejrzeń, że dany podmiot lub osoba dopuściły się nielegalnej działalności, nadzorca będzie mógł zamrozić posiadane przez nich kryptowaluty na okres 96 godzin. W przypadku, gdy prokuratura potwierdzi podejrzenia instytucji, wtedy blokadę można wydłużyć do połowy roku. To jednak nie wszystko: KNF będzie mógł wydać również nakaz dotyczący upłynnienia posiadanych kryptowalut i ich wymiany na pieniądz fiducjarny.

Zdaniem ekspertów daje to spore pole do nadużyć, gdyż KNF i prokuratura będą mogły zamrozić środki bez dowodów i tylko na podstawie subiektywnych zarzutów i decyzji.

KNF będzie mógł nakładać również kary finansowe, w tym tak wysokie jak 5 milionów euro lub równowartość 3 procent rocznego obrotu danego przedsiębiorstwa. Taką karę otrzyma na przykład firma, która zaoferuje coiny znajdujące się na liście zakazanej przez europejskie organy nadzoru.

Co więcej, emitentom kryptoaktywów, które nie są e-pieniądzem lub nie są powiązane z akceptowalnymi aktywami, grozić będzie do 10 milionów złotych grzywny i dwa lata więzienia, jeżeli emisja będzie nieautoryzowana.

Co to oznacza dla Ciebie

Do tej pory przepisy prawa dotyczące inwestorów kryptowalutowych w Polsce ograniczały się do podatków i konieczności płatności 19% od zysków generowanych na kryptowalutach (jeżeli te wymieniało się na tradycyjny pieniądz).

Na najnowszych przepisach jako osoba indywidualna możesz głównie zyskać, gdyż firmy działające na terenie kraju będą bardziej regulowane i będą musiały mocniej dbać o bezpieczeństwo środków oraz swoich klientów.

Implikacje dla inwestorów indywidualnych powinny być pozytywne, poprawiając stabilność finansową sektora, zmniejszyć liczbę oszustw ze względu na wysokie kary oraz wpłynąć na rozwój branży w Polsce. 

Gdy prowadzisz jednak biznes kryptowalutowy lub będziesz chciał takowy założyć, to już za chwilę, będzie to o wiele trudniejsze. Co więcej, koszt uzyskania zezwolenia od KNF na prowadzenie obrotu kryptowalutowego wyniesie 4,5 tys. EUR.

Ostatecznie dla uczciwych biznesów nowe przepisy będą wreszcie wyraźnymi ramami prawnymi, których do tej pory brakowało. Dzięki jasnym regulacjom, firmy będą wiedziały „na czym stoją” i dzięki temu przestaną uciekać do krajów sąsiednich, w tym Estonii, gdzie przepisy kryptowalutowe od lat są uregulowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA