GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Wzrost kosztów zatrudnienia
W IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr - podał GUS.
REKLAMA
Koszty zatrudnienia są to koszty ponoszone przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracowników. Składają się na nie wynagrodzenia, składki na ubezpieczenie społeczne i podatki płacone przez pracodawcę, pomniejszone o otrzymywane dotacje.
Indeks kosztów zatrudnienia (IKZ, ang. Labour Cost Index – LCI) przedstawia kształtowanie się kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę.
W IV kwartale 2023 r. liczba godzin przepracowanych była o 0,4 proc. niższa niż rok wcześniej, a koszty pracy w tym samym czasie wzrosły o 13,1 proc.
Z danych za 2023 r. wynika, że w IV kwartale indeks kosztów zatrudnienia w Polsce był o 22,8 proc. wyższy niż średnia dla całej UE.
Czy firmy odczuwają wzrost kosztów pracy
REKLAMA
Istotnie zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą prowadzenia działalności (9,1 proc. wobec 11,4 proc. w poprzednim kwartale) - podano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".
"Wraz ze spadkiem skali planowanych podwyżek wynagrodzeń obniżył się – choć pozostał wysoki – odsetek przedsiębiorstw oceniających wzrost wynagrodzeń jako najważniejszy czynnik wpływający na wzrost cen produkcji (32,7 proc. firm planujących podniesienie cen wobec 35,8 proc. w poprzednim kwartale)" - napisano.
Dodano, że spadek tego odsetka odnotowano w większości obszarów działalności gospodarczej, w szczególności w sekcjach usługowych, w których koszty pracy są podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny produkcji.
"Istotnie zmniejszył się także udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy (lub presji płacowej) może być w najbliższym półroczu barierą prowadzenia działalności (9,1 proc. wobec 11,4 proc. w poprzednim kwartale). Odsetek ten nadal kształtował się na relatywnie wysokim poziomie, istotnie powyżej wieloletniej średniej (4,4 proc.)" - podsumowano.
REKLAMA
REKLAMA