REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

Zwiększanie efektywności i umiejętność budowania relacji

REKLAMA

Pierwszym krokiem w efektywnym zarządzaniu jest umiejętność budowania silnych relacji opartych na wzajemnym szacunku i zaufaniu. W środowisku medycznym, gdzie presja i stres są na porządku dziennym, kluczowe jest stworzenie atmosfery, w której każdy członek zespołu czuje się ważny, doceniany i rozumiany. Dzięki temu pracownicy są bardziej skłonni do współpracy, co bezpośrednio przekłada się na ich zaangażowanie i efektywność pracy. Możliwość otwartego dialogu i uczestnictwo w decyzjach zwiększa poczucie odpowiedzialności za wspólne cele, a także umożliwia szybsze rozwiązywanie problemów wewnętrznych.

REKLAMA

Należy kłaść duży nacisk na ciągłe kształtowanie środowiska opartego na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu. Umożliwia to lepszą adaptację do dynamicznie zmieniających się warunków pracy oraz pomaga w budowaniu trwałej kultury organizacyjnej, w której każdy członek zespołu może się rozwijać. Inwestując w rozwój interpersonalnych relacji, zapewnia się nie tylko wyższą jakość usług medycznych, ale także sprawniejsze zarządzanie kadrą. Otwarta komunikacja pozwala na identyfikację talentów i liderów wśród personelu, co jest nieocenione przy delegowaniu zadań i rozwijaniu inicjatyw, które prowadzą do innowacji w opiece zdrowotnej i zarządzaniu.

Wzbudzanie zaangażowania i podnoszenie standardów opieki

REKLAMA

Zaangażowanie zespołu to kluczowy czynnik, który wpływa nie tylko na motywację, ale także na jakość świadczonej opieki. Należy regularnie spotykać się z zespołem, aby dyskutować o ich potrzebach, sukcesach oraz otrzymywać bezpośredni feedback na temat środowiska pracy. Dzięki temu można nie tylko utrzymać wysokie standardy opieki, ale również je podnosić, identyfikując obszary wymagające poprawy. Ponadto, celebrowanie osiągnięć pracowników i odpowiednie wynagradzanie ich wysiłków wpływa na wzmacnianie efektu pracy zespołowej, co jest niezwykle ważne w tak wymagającym środowisku.

Regularne spotkania z zespołem umożliwiają także zrozumienie, jak różne aspekty naszej pracy wpływają na samopoczucie i produktywność personelu. Takie otwarte dialogi pozwalają na szybsze reagowanie na ewentualne problemy oraz na tworzenie strategii mających na celu nie tylko zwiększenie efektywności, ale również zadowolenie pracowników. To wszystko przekłada się na lepszą atmosferę w miejscu pracy i większe zaufanie pacjentów do placówki medycznej.

Zalecam tworzenie środowiska, które wspiera zarówno profesjonalny rozwój jak i osobiste samopoczucie każdego członka zespołu. Dzięki temu budujemy silne i zintegrowane zespoły, które są gotowe sprostać wyzwaniom nowoczesnej opieki zdrowotnej. Celebrowanie sukcesów, zarówno indywidualnych jak i grupowych, utrwala w pracownikach przekonanie, że ich wkład jest istotny i doceniany, co dodatkowo motywuje ich do dalszej pracy i osobistego zaangażowania w misję firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaczenie efektywnej komunikacji

Zrozumienie i docenianie roli każdego członka zespołu jest nieodzowne dla skutecznej współpracy. W medycynie, każda rola, od lekarzy po personel pomocniczy, jest kluczowa dla płynności operacji i opieki nad pacjentem. Skuteczna komunikacja między tymi grupami jest fundamentem, na którym buduje się sukces. Przykładem może być wprowadzenie regularnych spotkań, gdzie każdy ma okazję wyrazić swoje opinie i sugestie. Tego typu interakcje nie tylko poprawiają komunikację, ale również pomagają w zrozumieniu, jak ważna jest każda rola w zespole.

Dodatkowo, regularny feedback i otwarte dyskusje umożliwiają każdemu członkowi zespołu rozwijanie swoich umiejętności oraz zrozumienie, w jaki sposób ich praca przyczynia się do celów całej organizacji. Wspieranie otwartości i przejrzystości w działaniach każdego zespołu umacnia poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności. Zalecam aby kłaść nacisk na integrację różnych specjalizacji medycznych, co zwiększa wzajemne zrozumienie i efektywność pracy zespołowej. Dzięki temu każdy pracownik, niezależnie od pełnionej funkcji, czuje się ważną częścią organizacji, co jest nieocenione w realizacji misji zapewnienia najwyższej jakości opieki zdrowotnej.

Podsumowanie 

Efektywne zarządzanie zespołem w branży medycznej wymaga nie tylko umiejętności organizacyjnych, ale również głębokiego zrozumienia ludzkiej natury i potrzeb indywidualnych członków zespołu. W swoich działaniach zalecam kierować się przekonaniem, że każdy pracownik jest przede wszystkim człowiekiem, mającym swoje potrzeby, ambicje i emocje. Dlatego też priorytetem powinno być doskonalenie procedur medycznych równolegle z zapewnieniem zdrowego środowiska pracy i rozwoju osobistego każdego pracownika, co przyczynia się do sukcesu firmy. Wspieranie pracowników w ich zawodowych i osobistych dążeniach, aktywne słuchanie i reagowanie na ich opinie oraz ciągłe doskonalenie kanałów komunikacyjnych są kluczowe dla budowania zespołu, który jest nie tylko efektywny, ale również zmotywowany i zadowolony z pracy.

Beata Drzazga - przedsiębiorca i autorytet w dziedzinie opieki długoterminowej. Założyciel BetaMed SA — lidera na polskim rynku medycznym w zakresie usług opieki długoterminowej. Jako współautorka kluczowych publikacji naukowych, prelegent na międzynarodowych konferencjach oraz Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej, Beata Drzazga wyróżnia się swoją wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu oraz mentoringu. Laureat ponad 280 nagród, kontynuuje swoją misję podnoszenia standardów opieki zdrowotnej w Polsce i za granicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA