REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ludzka twarz przedsiębiorcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Beata Drzazga, znana jako Kobieta Inspiracja, dzieli się swoimi refleksjami na temat osiągania sukcesów i inspiruje innych do działania w kierunku własnego sukcesu. Opowiada o znaczeniu nieustannej nauki i dzieli się swoimi przemyśleniami na temat doświadczania porażek i wyciągania z nich cennych lekcji.

Jakie jest pani zdanie na temat roli ludzkiej twarzy przedsiębiorcy w osiąganiu sukcesu, biorąc pod uwagę, że może to być nietypowe podejście w kontekście biznesowym?

REKLAMA

Jako prelegentka na różnych kongresach, zarówno w Polsce, jak i na świecie, często mówię o tym, że pomaganie innym i wspieranie ich w osiąganiu sukcesu jest niezwykle satysfakcjonujące. Jestem przykładem przedsiębiorcy, który nie tylko buduje własną firmę, ale również inspiruje i motywuje innych przedsiębiorców. Podczas rozmów zarówno z doświadczonymi przedsiębiorcami, jak i osobami, które dopiero zaczynają swoją drogę, podkreślam, że oprócz stawiania na rozwój i rentowność firmy, należy również zwrócić uwagę na ludzi wewnątrz niej. Pracownicy są ogromnym potencjałem i wartością dla firmy. Dlatego ważne jest inwestowanie energii w budowanie relacji z nimi. Przekonuję, że oprócz aspektów finansowych i innych czynników biznesowych, istotne jest angażowanie się w rozwój pracowników, motywowanie ich do wykonywania z pasją swoich zadań oraz udzielanie wsparcia. Często podkreślam, że w trudnych sytuacjach, jako przedsiębiorcy, powinniśmy pokazać naszą ludzką stronę, aby pracownicy widzieli, że mamy wątpliwości, ale podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Dlatego staram się tworzyć otoczenie, w którym pracownicy mogą dzielić się pomysłami i brać udział w kształtowaniu strategii firmy. To daje im poczucie bycia ważnymi twórcami, a nie tylko biernymi wykonawcami. Moja natura buntowniczki zawsze mobilizuje mnie do działania, szczególnie wtedy, gdy ktoś mówi, że coś jest niemożliwe. Ta cecha pomaga mi również w pokonywaniu trudności i walce o swoje cele razem z pracownikami. Wierzę, że mając jasno określoną misje, cele i pasję do tego, co robimy, możemy znaleźć właściwą drogę do sukcesu. Samodyscyplina, zaangażowanie, wytrwałość i silna motywacja są kluczowymi czynnikami osiągania sukcesów. Pokazywanie naszej ludzkiej twarzy jako liderów nie obniża szacunku pracowników, ale buduje autentyczność i więź. Jestem optymistką i wierzę, że świat staje się coraz bardziej świadomy znaczenia wzajemnego szacunku, serdeczności i sprawiedliwości. Wierzę, że gdy stajemy się lepsi jako ludzie, przyczyniamy się do lepszej przyszłości naszej cywilizacji.

Jakie sprawdzone metody pani stosuje, aby utrzymać stałe zaangażowanie pracowników zatrudnionych w firmach?

Ponownie chciałabym podkreślić, jak istotne jest być blisko ludzi, których zatrudniamy. Osobiście uczestniczę w procesie rekrutacji moich pracowników, ponieważ zależy mi na tym, aby poczuć pozytywną energię między nami. Posiadam dobrą intuicję do ludzi i już po kilku zdaniach potrafię odczuć, z kim mam do czynienia. Poszukuję w nich iskierki w oku, która świadczy o ich chęci rozwoju wraz z firmą. Obserwuję również ich energię podczas rozmowy, ponieważ to właśnie ona zdradza, czy dana osoba jest gotowa do zaangażowania czy tylko będzie odsiadywać godziny. Spotykam wielu ludzi, którzy podchodzą do pracy w taki sam sposób jak ja, niezależnie od pełnionej roli - zawsze dążą do doskonałości. Chcą być dobrzy w tym, co robią, ponieważ to przynosi im wewnętrzną satysfakcję i motywację do dalszego rozwoju. Jednak oczywiście jako pracodawcy, musimy dawać przykład. Powinniśmy okazywać zaangażowanie, zainteresowanie pracownikami, ich problemami i osiągnięciami. W  BetaMed SA, zatrudniałam ponad 3250 osób i starałam się osobiście znać każdą z nich, o ile to możliwe, oraz dbać o ich potrzeby. Bardzo dbam również o to, aby należycie doceniać zaangażowanie moich pracowników. Moim sukcesem jest widzieć, jak pracownik radośnie wstaje rano, gotowy do pracy.

Czy, mimo osiągnięcia tak wielu sukcesów, nadal odczuwa Pani potrzebę ciągłego uczenia się?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uważam, że dążenie do ciągłego rozwoju i nauki jest niezwykle istotne, szczególnie jeśli jesteśmy zmotywowani i czerpiemy satysfakcję z poszerzania swojej wiedzy. Kontynuowanie procesu uczenia się pozwala nam rozszerzać nasze horyzonty i perspektywy dotyczące zarządzania i prowadzenia firmy. W dzisiejszym dynamicznym świecie, który stale się rozwija, pojawiają się nowe trendy i innowacje, które warto poznać. Nawet jeśli osiągnęliśmy już pewien sukces, nigdy nie jesteśmy wystarczająco mądrzy, by powiedzieć, że nie ma już dla nas czegoś nowego do nauki. Dążenie do zdobywania nowych kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich, stało się dla mnie przyjemnym nawykiem. Uważam, że mądrość jest niezwykle potężną siłą. Jednak zdobywamy ją nie tylko poprzez formalne edukacje, takie jak studia czy kursy. Równie cenna jest mądrość, którą zdobywamy poprzez doświadczenia życiowe. Prowadząc firmę przez wiele lat, doświadczamy różnych sytuacji. Ważne jest, aby być przygotowanym na popełnianie błędów i pamiętać, że najlepsze lekcje wynikają z momentów, kiedy musimy podnieść się po upadku. Osobiście nie boję się popełniać błędów, ponieważ wiem, że to naturalna część procesu rozwoju i nauki.

Jaka jest Pani rada dotycząca radzenia sobie z porażkami i przeciwnościami?

Zawsze podkreślam, że nie zawsze mamy kontrolę nad tym, co się dzieje, ani nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. To, na co mamy wpływ, to nasze podejście i reakcja. Możemy się załamać lub postanowić, że damy radę i że sytuacja ma jakiś głębszy sens. Osobiście jestem optymistką i choć spotkałam wiele trudności, wiem, że panika i załamanie nie pomogą. Ważne jest, aby zachować spokój i umiejętność zarządzania emocjami. W biznesie warto otaczać się różnymi ludźmi, którzy mają różne perspektywy i umiejętności. To pomaga nam radzić sobie z trudnymi sytuacjami i podejmować mądre decyzje.

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA