reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Przekształcenie spółki a przerwa w działalności

Przekształcenie spółki a przerwa w działalności

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Czy pomiędzy wpisaniem do rejestru spółki przekształconej a wykreśleniem spółki przekształcanej dochodzi do przerwy w prowadzonej działalności?

Dzień przekształcenia

Zgodnie z art. 552 kodeksu spółek handlowych (KSH) spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego – jest to tzw. dzień przekształcenia.

Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, co wynika jednoznacznie z art. 553 § 3 KSH.

Sukcesja uniwersalna

Z przywołanych powyżej przepisów kodeksu spółek handlowych wynika tzw. sukcesja uniwersalna, zgodnie z którą spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną co znaczy, iż następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

Spółka przekształcana oraz spółka przekształcona są zatem jednym podmiotem, zmianie ulega tylko forma prawna prowadzonej działalności. Spółka przekształcona zachowuje numer NIP i Regon spółki przekształcanej oraz jej wszystkie prawa i obowiązki, a także zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Zasada kontynuacji spółki

Powyższe stanowisko potwierdza orzecznictwo. W uchwale z dnia 29 listopada 2017 r., sygn. akt III CZP 68/17 Sąd Najwyższy stwierdził, że "normatywna konstrukcja przekształcenia spółek handlowych (tzw. przekształcenie sensu stricto) opiera się na realizacji zasady kontynuacji (ciągłości). Z zasady tej, wyrażonej w art. 553 § 1-3 k.s.h., eksponującej sferę podmiotową przekształcenia wynika, że spółka poddana procesowi przekształcenia jest tym samym podmiotem, a na skutek przekształcenia zmienia się tylko forma prawna prowadzonej działalności. Przekształcenie oznacza zatem zmianę typu spółki przy zachowaniu tożsamości podmiotowej w zakresie praw i obowiązków”.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 92/10 dotyczącym przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową czytamy, że:

  • z przepisów art. 551-676 KSH wynika, że przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie powoduje likwidacji jednego podmiotu i powstania nowego, a jedynie zmianę formy działalności,
  • w takim przypadku przekształcenie spółki nie powoduje likwidacji jednego podmiotu i powstania nowego, a jedynie zmianę formy działalności,
  • nie można zatem mówić o jakiejkolwiek przerwie w bycie podmiotu pomiędzy wpisem do rejestru spółki przekształconej a wykreśleniem spółki przekształcanej,
  • moment wykreślenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z rejestru przedsiębiorców KRS nie decyduje o momencie przekształcenia podmiotu,
  • wykreślenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma jedynie walor porządkowy, albowiem to od wpisu spółki przekształconej uzależniona jest kontynuacja działalności gospodarczej w innej formie prawnej.

Moment przekształcenia spółki

W świetle powyższego momentem przekształcenia tj. zmiany formy prawnej przez spółkę prawa handlowego jest moment wpisania spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, której działalność ma być kontynuowana w nowej formie prawnej i nie dochodzi do przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Polecamy serwis: Spółki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Autor:

adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group)

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekształcenie spółki a przerwa w działalności/Fot. Shutterstock
Przekształcenie spółki a przerwa w działalności/Fot. Shutterstock

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama