| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zakończenie działalności przez likwidację dotyczy wszystkich rodzajów spółek, zarówno kapitałowych, jak i osobowych. Powodów likwidacji jest w zasadzie tyle, ile jest spółek, ponieważ każde zakończenie działalności ma swoją większą lub mniejszą specyfikę.

Czasami mogą to być przyczyny osobiste (np. odejście właścicieli na emeryturę), przeważają jednak przyczyny ekonomiczne (mała rentowność, zmiana warunków rynkowych, brak satysfakcjonującej płynności finansowej), zmiana przepisów dotycząca możliwości prowadzenia działalności (np. konieczność posiadania zezwoleń i koncesji), zbyt duża konkurencja, upływ czasu, na jaki została powołana spółka, zrealizowanie celu działalności spółki i wiele innych.

Likwidacja spółki z powodu trudności ekonomicznych w znacznej części jest przeprowadzana w ramach postępowania upadłościowego, które do końca 2015 r. było zawarte w ustawie – Prawo upadłościowe i naprawcze. Co do kwestii upadłościowych ustawa ta od 1 stycznia 2016 r. została zastąpiona ustawą – Prawo upadłościowe (kwestie układów, sanacji i innych zagadnień restrukturyzacyjnych od 1 stycznia 2016 r. reguluje ustawa – Prawo restrukturyzacyjne). Podstawowymi przesłankami ogłoszenia upadłości są: niewykonywanie wymagalnych zobowiązań oraz sytuacja, gdy zobowiązania przekroczą wartość majątku. Wystarczy spełnienie jednej z tych przesłanek.

Z prawnego punktu widzenia likwidacja spółki z o.o. stanowi proces polegający na stopniowym wygaszaniu bieżących interesów spółki, ściągnięciu wierzytelności, wypełnieniu zobowiązań i upłynnieniu majątku. Czas konieczny do zakończenia tych czynności nie został ograniczony i zależy od indywidualnych zdarzeń. W praktyce występują sytuacje, w których likwidacja działalności trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie spółki jest to ostatni etap likwidacji, przejawiający się w ustaniu działalności i wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Postępowanie upadłościowe wyklucza stosowanie procedury likwidacji zawartej w Kodeksie spółek handlowych (k.s.h.). Nie prowadzi się również postępowania likwidacyjnego w przypadku połączenia, podziału lub przekształcenia spółki.

W Kodeksie spółek handlowych problematyka likwidacji spółki z o.o. została ujęta w art. 270–290. Kodeks ten reguluje także likwidację pozostałych rodzajów spółek kapitałowych i osobowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

W artykule m.in.:

  • Podjęcie uchwały o likwidacji
  • Zgłoszenie likwidacji do KRS
  • Przeprowadzenie procesu likwidacyjnego
  • Czynności „polikwidacyjne”
  • Rachunkowość spółki z o.o. w likwidacji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »