Odpowiedzialność członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę
REKLAMA
REKLAMA
W 1999 r. S. K. wraz ze wspólnikiem założyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy pełnili w niej funkcje członków zarządu. Od kwietnia 2000 r. spółka zalegała z opłacaniem składek ZUS, a zadłużenie z tego tytułu rosło przez kolejne lata.
REKLAMA
REKLAMA
W 2002 r. członkowie zarządu złożyli wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Zadłużenie spółki wynosiło wówczas ok. 700 000 zł, natomiast jej majątek – ok. 3000 zł. Wskutek tego postępowania ZUS w niewielkim zakresie zaspokoił swoje roszczenia względem zadłużonego płatnika.
W kwietniu 2004 r. postępowanie restrukturyzacyjne umorzono, bo spółka nie wywiązywała się z obowiązków wynikających z planu restrukturyzacyjnego. Miesiąc wcześniej spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Został on oddalony z uwagi na brak środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. W lipcu 2004 r. byli wspólnicy założyli kolejną spółkę o takim samym zakresie działania i z podobnie brzmiącą nazwą.
ZUS rozpoczął dochodzenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z majątku członka zarządu. Zdaniem ZUS zostały spełnione warunki przeniesienia odpowiedzialności na byłego członka zarządu za zadłużenie spółki – egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony zbyt późno, nie zaistniały inne przesłanki uwalniające S. K. od odpowiedzialności za długi spółki. S. K. odwołał się od decyzji ZUS i sprawa trafiła do sądu.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy członek zarządu odpowiada za składki niezapłacone przez spółkę
W artykule m.in.:
- Stanowiska sądów i Sądu Najwyższego
- Wnioski z wyroku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.