reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Odpowiedzialność członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę

Odpowiedzialność członka zarządu za składki niezapłacone przez spółkę

Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada własnym majątkiem za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, jeżeli zbyt późno złożył wniosek o ogłoszenie upadłości zadłużonej spółki, a egzekucja wobec niej okazała się bezskuteczna. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2016 r. (sygn. akt II UK 199/15).

W 1999 r. S. K. wraz ze wspólnikiem założyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy pełnili w niej funkcje członków zarządu. Od kwietnia 2000 r. spółka zalegała z opłacaniem składek ZUS, a zadłużenie z tego tytułu rosło przez kolejne lata.

W 2002 r. członkowie zarządu złożyli wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Zadłużenie spółki wynosiło wówczas ok. 700 000 zł, natomiast jej majątek – ok. 3000 zł. Wskutek tego postępowania ZUS w niewielkim zakresie zaspokoił swoje roszczenia względem zadłużonego płatnika.

W kwietniu 2004 r. postępowanie restrukturyzacyjne umorzono, bo spółka nie wywiązywała się z obowiązków wynikających z planu restrukturyzacyjnego. Miesiąc wcześniej spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Został on oddalony z uwagi na brak środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego. W lipcu 2004 r. byli wspólnicy założyli kolejną spółkę o takim samym zakresie działania i z podobnie brzmiącą nazwą.

ZUS rozpoczął dochodzenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne z majątku członka zarządu. Zdaniem ZUS zostały spełnione warunki przeniesienia odpowiedzialności na byłego członka zarządu za zadłużenie spółki – egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony zbyt późno, nie zaistniały inne przesłanki uwalniające S. K. od odpowiedzialności za długi spółki. S. K. odwołał się od decyzji ZUS i sprawa trafiła do sądu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy członek zarządu odpowiada za składki niezapłacone przez spółkę

W artykule m.in.:

  • Stanowiska sądów i Sądu Najwyższego
  • Wnioski z wyroku
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama