Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

REKLAMA
REKLAMA
Należy zwrócić uwagę, że dokonanych wydatków nie ewidencjonuje się w powiązaniu z kapitałem zapasowym. Poczynione wydatki nie zmniejszą tego kapitału. W wyniku takiego zdarzenia następuje tylko zmiana wartości w poszczególnych pozycjach aktywów. Dla przykładu zakup środka trwałego powoduje zwiększenie wartości majątku trwałego i zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Natomiast kapitał zapasowy, będący źródłem finansowania majątku, pozostaje bez zmian.
REKLAMA
IFK poleca: Kapitał zapasowy obowiązkowy w sp. z o.o.
Kapitał zapasowy tworzą przede wszystkim spółki kapitałowe. Jednak nie wszystkie spółki kapitałowe mają obowiązek tworzenia tego kapitału.
Do tworzenia kapitału zapasowego zostały zobowiązane, na podstawie art. 396 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki akcyjne. W myśl tej ustawy spółki akcyjne powinny utworzyć kapitał zapasowy w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mają takiego obowiązku, więc o utworzeniu kapitału zapasowego decydują wspólnicy.
REKLAMA
W spółkach osobowych bądź w jednostkach prowadzonych przez osoby fizyczne we własnym imieniu i na własny rachunek także nie ma obowiązku tworzenia kapitału zapasowego – o jego utworzeniu decydują wspólnicy (właściciele). Brak obowiązku tworzenia kapitału zapasowego w tego typu jednostkach wynika m.in. z tego, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania podmiotu gospodarczego nie tylko jego majątkiem, ale także majątkiem stanowiącym ich osobistą własność.
W jednostkach prowadzących działalność w innych formach prawnych niż spółki również jest tworzony kapitał zapasowy, który jednak jest inaczej nazwany. W przedsiębiorstwach państwowych jest to fundusz przedsiębiorstwa, w spółdzielniach – fundusz zasobowy, a w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej – fundusz zakładu.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule „Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie” >>
Polecamy serwis: Spółki
REKLAMA
REKLAMA