| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie

Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk. W związku z tym nie następuje wypłata środków pieniężnych wspólnikom w formie dywidendy. W efekcie jednostka posiada dodatkowe źródło finansowania np. inwestycji, zakupu środków trwałych.

Należy zwrócić uwagę, że dokonanych wydatków nie ewidencjonuje się w powiązaniu z kapitałem zapasowym. Poczynione wydatki nie zmniejszą tego kapitału. W wyniku takiego zdarzenia następuje tylko zmiana wartości w poszczególnych pozycjach aktywów. Dla przykładu zakup środka trwałego powoduje zwiększenie wartości majątku trwałego i zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Natomiast kapitał zapasowy, będący źródłem finansowania majątku, pozostaje bez zmian.

IFK poleca: Kapitał zapasowy obowiązkowy w sp. z o.o.

Kapitał zapasowy tworzą przede wszystkim spółki kapitałowe. Jednak nie wszystkie spółki kapitałowe mają obowiązek tworzenia tego kapitału.

Do tworzenia kapitału zapasowego zostały zobowiązane, na podstawie art. 396 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki akcyjne. W myśl tej ustawy spółki akcyjne powinny utworzyć kapitał zapasowy w wysokości co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mają takiego obowiązku, więc o utworzeniu kapitału zapasowego decydują wspólnicy.

W spółkach osobowych bądź w jednostkach prowadzonych przez osoby fizyczne we własnym imieniu i na własny rachunek także nie ma obowiązku tworzenia kapitału zapasowego – o jego utworzeniu decydują wspólnicy (właściciele). Brak obowiązku tworzenia kapitału zapasowego w tego typu jednostkach wynika m.in. z tego, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania podmiotu gospodarczego nie tylko jego majątkiem, ale także majątkiem stanowiącym ich osobistą własność.

W jednostkach prowadzących działalność w innych formach prawnych niż spółki również jest tworzony kapitał zapasowy, który jednak jest inaczej nazwany. W przedsiębiorstwach państwowych jest to fundusz przedsiębiorstwa, w spółdzielniach – fundusz zasobowy, a w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej – fundusz zakładu.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule „Kapitał zapasowy i jego przeznaczenie” >>

Polecamy serwis: Spółki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »