REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. jest korporacją kapitałową, niezależną od jej składu osobowego, dlatego też może on się zmieniać w trakcie trwania spółki, o ile oczywiście rozporządzenie udziałami nie będzie nieważne!
rozwiń >
Przykład

Anna Malina wspólnik „Owocowej Krainy ” sp. z o.o. postanowiła sprzedać swoje udziały Oldze Jeżynie. Została zawarta umowa w formie pisemnej, na mocy której Malina sprzedała Jeżynie 50% udziałów w tej spółce. Spółka złożyła wniosek do KRS, chcąc ujawnić nowego wspólnika spółki „Owocowa Kraina” sp. z o.o. Sąd odmówił jednak rejestracji uznając, że czynność jest nieważna. Dlaczego?

Warunek nr 1: poświadczenie podpisów

Umowa oczywiście powinna zostać sporządzona na piśmie, jednak nie jest to wystarczające. Należy dodatkowo udać się do notariusza, aby poświadczyć podpisy. W praktyce oznacza to, że należy zabrać do notariusza pisemną umowę i złożyć podpisy w obecności notariusza. Do umowy zostanie dołączony dokument, w którym notariusz potwierdzi własnoręczność podpisów. Jaki jest tego cel? W głównej mierze chodzi o to, aby umowy nie były antydatowane, co mogłoby naruszać interes wierzyciela takiego zbywcy udziałów. 

REKLAMA

Co zrobi sąd rejestrowy?

Co zrobi sąd, jeżeli zostanie złożony wniosek, do którego zostanie dołączona umowa tylko w formie pisemnej, bez poświadczenia podpisów? Sąd odmówi przyjęcia do rejestru nowej listy wspólników, jeżeli zgłoszona w tym przedmiocie zmiana opiera się na nieważnej umowie zbycia udziałów (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 22 września 1993 r. III CZP 118/93).

Wzór umowy sprzedaży udziałów w sp. z o.o.

W związku z tym, że umowy nie sporządza notariusz, a tylko poświadcza podpisy, możesz skorzystać z gotowego wzoru, który znajdziesz tutaj: https://adwokatmalgorzatadus.v.1cart.eu/pl/product/7X8bd/wzor-umowy-sprzedazy-udzialow-w-sp.-z-o.o.

Oczywiście, jeżeli założyłeś sp. z o.o. przez system S-24 i nie dokonywałeś jeszcze zmian umowy spółki u notariusza, to możesz skorzystać z formularza udostępnionego w tym systemie. Należy tylko pamiętać, że oświadczenia zbywcy i nabywcy opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Warunek nr 2: ograniczenia z umowy spółki 

Należy dokładnie sprawdzić treść umowy spółki, może ona bowiem tworzyć ograniczenia w zakresie sprzedaży udziałów w spółce, co również może być przeszkodą do dokonania zmian w rejestrze przedsiębiorców. W jaki sposób umowa spółki może ograniczać zbycie udziałów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Wymóg uzyskania zgody

Najczęściej spotykanym w praktyce wymogiem jest konieczność uzyskania uprzedniej zgody Zgromadzenia Wspólników na sprzedaż udziałów w spółce. Umowa zbycia udziałów zawarta bez zezwolenia spółki (do udzielenia którego właściwe jest zgromadzenie wspólników) stanowi czynność bezskuteczną i to zarówno wobec spółki, jak i w stosunkach między stronami. Umowa taka może się stać skuteczna dopiero wtedy, gdy stosowne zezwolenie zostanie udzielone (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 7 września 1993 r. II CRN 60/93).

Gotowy wzór znajdziesz tutaj: https://adwokatmalgorzatadus.v.1cart.eu/pl/product/zwLza/wzor-uchwaly-nzw-o-wyrazeniu-zgody-na-zbycie-udzialow-w-sp.-z-o.o.

  • Prawo pierwszeństwa lub pierwokupu

Jeżeli w umowie spółki znajduje się prawo pierwszeństwa lub prawo pierwokupu, to należy przede wszystkim pamiętać, że nie są to tożsame instytucje. 

Prawo pierwokupu

W przypadku prawa pierwokupu uprawniony do skorzystania z tego prawa nie musi być powiadomiony o zamiarze sprzedaży udziałów (jest informowany dopiero po dokonaniu sprzedaży udziałów). W przeciwieństwie do prawa pierwszeństwa. 

Prawo pierwszeństwa

Prawo pierwszeństwa zakazuje sprzedaży udziałów osobie trzeciej przed uprzednim powiadomieniem pozostałych wspólników o zamiarze zbycia celem skorzystania przez nich z możliwości nabycia [udziałów] (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach - I Wydział Cywilny z dnia 4 lutego 2005 r. I ACa 1433/04).

  • Ograniczenie kręgu dopuszczalnych nabywców udziału

W praktyce zdarzają się również w umowach spółek ograniczenia np. co do posiadanego wykształcenia czy też posiadanych uprawnień do wykonywania danego zawodu. Spółka może także uzależniać sprzedaż udziałów od zgody zarządu lub rady nadzorczej. Wszystko zależy od rozwiązań przewidzianych w umowie spółki, które należy przed sprzedażą zidentyfikować.

Warunek nr 3: zakaz rozporządzania przed wpisem do KRS

Należy szczególnie pamiętać także o tym, że rozporządzenie udziałem dokonane przed wpisem spółki z o.o. do rejestru albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest nieważne.

Aktualizacja w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych

REKLAMA

Obowiązek, o którym bardzo często zapominamy, a który ma istotny wpływ na stan naszych finansów,  to aktualizacja informacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Zmiana wspólnika spółki często, jednak nie zawsze, wiąże się ze zmianą beneficjenta rzeczywistego. Kiedy tak jest? Przykładowo, jeżeli nabywca udziałów będzie osobą fizyczną posiadającą w spółce więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów. 

Należy szczególnie pamiętać o tym, że obowiązuje 14-dniowy termin na aktualizację wpisu w CRBR od daty zawarcia umowy zbycia udziałów (nie od daty wpisu w KRS!). W przeciwnym wypadku, narażamy się na karę pieniężną do wysokości 1.000.000,00 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Nabywca udziałów ma również 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży na wysłanie deklaracji PCC-3. W tym terminie powinien też zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% od kwoty sprzedaży udziałów.

Zawiadomienie spółki o zbyciu

Na koniec pamiętaj, że przejście udziału jest skuteczne wobec spółki dopiero od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych, czyli albo sprzedającego albo nabywającego udziały, zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności, a zatem umową sprzedaży udziałów. 

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact 

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 28 października 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA