REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniesienie aportem spółdzielczego prawa do lokalu może korzystać ze zwolnienia z VAT

Czy wniesienie aportem spółdzielczego prawa do lokalu może korzystać ze zwolnienia z VAT /fot. Fotolia
Czy wniesienie aportem spółdzielczego prawa do lokalu może korzystać ze zwolnienia z VAT /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. zamierza wnieść aportem do innej spółki z o.o. – w celu podwyższenia jej kapitału zakładowego – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Czy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci spółdzielczego prawa do lokalu stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki 23%? W trakcie użytkowania lokalu były przeprowadzane tylko drobne prace remontowe i nie był on wynajmowany.

W tym przypadku wniesienie aportem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego korzysta ze zwolnienia z VAT.

REKLAMA

Wniesienie wkładów niepieniężnych w postaci spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego do spółki będzie stanowiło dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Ustalenie, czy mamy do czynienia z dostawą towarów

Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, przez pojęcie dostawy towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Dlatego czynność wniesienia aportu rzeczowego w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu do spółki prawa handlowego spełnia definicję dostawy towarów. A zatem aport nie stanowi odrębnej kategorii czynności opodatkowanej. W swej istocie aport rzeczowy jest bowiem jedynie formą, w jakiej dokonywana jest dostawa towarów, tj. przeniesienie prawa do rozporządzania jako właściciel towarami stanowiącymi przedmiot aportu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

REKLAMA

Wniesienie aportu jest dostawą towarów, zważywszy na fakt, że mamy w tym przypadku do czynienia z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub świadczeniem usług. Jest to odpłatna dostawa. Przemawia za tym ekwiwalentność świadczeń, w ramach wniesienia wkładu (aportu), zwłaszcza ze względu na istnienie bezpośredniego związku między dokonaniem wkładu składników majątkowych a uzyskaniem przez wspólników udziału w spółce. Ponadto istnieje możliwość określenia wartości świadczonych usług lub dostarczanych towarów w pieniądzu, co na podstawie orzecznictwa TS UE pozwala na uznanie danej "transakcji" za mającą charakter odpłatny(zob. orzeczenia TS UE w sprawie C-230/87 Naturally Yours Cosmetics Ltd oraz w sprawie C-33/93 Empire Stores Ltd).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem nie ulega wątpliwości, że wniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu tytułem wkładu do spółki będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Równocześnie na uwagę zasługuje fakt, że w analizowanym przypadku nie zajdą przesłanki wyłączenia tej transakcji z opodatkowania VAT jako transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy wniesienie aportem spółdzielczego prawa do lokalu może korzystać ze zwolnienia z VAT

W artykule omówiono również problematykę zastosowania zwolnienia podatkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA