REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną i wobec tego posiada odrębny majątek od swoich wspólników, którzy z jej aktywów nie mogą korzystać w taki sposób, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli zamierzają pozyskać środki finansowe ze spółki, to muszą dokonać wypłaty zgodnie z przepisami prawa, a wszelkie przysporzenie po ich stronie kosztem spółki, musi być oparte na określonej podstawie prawnej, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych i innych ustaw oraz przy uwzględnieniu zapisów umowy spółki.

Odnośnie kwestii zapisów umowy spółki muszą pozostawać one w zgodzie z przepisami prawa, które w wielu przypadkach nie mogą być zmienione odmienną wolą wspólników, gdyż mają na celu ochronę wierzycieli i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

REKLAMA

Jak wypłacić wynagrodzenie członka zarządu na podstawie powołania

REKLAMA

Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania może być korzystnym sposobem wypłaty pieniędzy ze spółki, z uwagi na to, że w zakresie składek na ZUS jest obciążone tylko składką zdrowotną. Poza tym, uprawniony może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co wynika z reguły opodatkowania na zasadach ogólnych.

Wypłata wynagrodzenia z tytułu powołania wymaga podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników, które może odbyć się bez formalnego zwołania, jeśli reprezentowany jest cały kapitał zakładowy (wszyscy wspólnicy), nikt z obecnych nie wnosi sprzeciwu co do odbycia zgromadzenia, jak również co do spraw wniesionych do porządku obrad.

Wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt spółki za ten okres, w którym zostało wypłacone. Spółka dokonując wypłaty przekazuje członkowi zarządu kwotę netto oraz w imieniu członka zarządu uiszcza pobrany podatek i składkę zdrowotną.

Jak wypłacić wynagrodzenie z tytułu obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych?

Ta forma pozyskania pieniędzy ze spółki z o.o. wydaje się najbardziej korzystna ze względu na to, że nawet nie jest obciążona składką zdrowotną oraz można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednak istnieją dosyć znaczne niedogodności i ryzyka z nią związane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia nie powinny mieć charakteru ciągłego (np. wynajem lokalu dla spółki na potrzeby jej siedziby), lecz muszą być powtarzające się (np. dostarczanie w określonych odstępach czasu określonej ilości buraków do cukrowni).

REKLAMA

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych należy wprowadzić w umowie spółki, nie jest to możliwe w systemie S24, stąd zachodzi konieczność sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego lub jej zmiany w takiej formie.

W związku z wykonaniem obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnik powinien otrzymać wynagrodzenie, w wysokości rynkowej, bez względu na to czy spółka osiąga zysk, czy też ponosi straty.

Jak wypłacić pieniądze na podstawie umowy o dzieło ze spółką?

]Wypłata pieniędzy na podstawie umowy o dzieło zawartej ze spółką, również może być korzystna, ze względu na brak jej oskładkowania oraz w sytuacji, gdy dzieło jest utworem, pozwalającym skorzystać z autorskich kosztów uzyskania przychodu.

Najważniejszą kwestią jest to, aby umowa zawarta ze spółką miała charakter kontraktu rezultatu, a nie starannego działania, jak w przypadku umowy zlecenia. W związku z tym, w wyniku wykonania umowy musi powstać określone dzieło np. obraz. Nie stanowią natomiast umowy o dzieło np. posprzątanie biura spółki, doręczenie przesyłki, poszukiwanie kontrahentów (nawet, jeśli w umowie zobowiązanie zostanie określone jako „znalezienie” kontrahenta), sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników itp.

Jeżeli umowa o dzieło zawierana jest ze wspólnikiem, który równocześnie sprawuje funkcję członka zarządu, to spółka nie może być reprezentowana w takiej sytuacji przez zarząd, lecz przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.

Jak wypłacić dywidendę w spółce z o.o.?

Wypłata dywidendy w spółce z o.o. może zostać dokonana po zakończeniu roku obrotowego (wyjątek w tym zakresie stanowi zaliczka na poczet dywidendy, gdy zostały spełnione wymagania przewidziane w przepisach prawa). Konieczne jest sporządzenie sprawozdania finansowego i jego podpisanie przez członków zarządu oraz osobę sporządzającą.

Wypłata dywidendy wymaga uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników, który przeznacza zysk spółki na wypłatę. Jeśli w spółce występują niepokryte straty to w pierwszej kolejności zysk powinien zostać przeznaczony na ich pokrycie.

Wypłacając dywidendę spółka przekazuje wspólnikom środki netto, natomiast podatek od dywidendy wpłaca do urzędu skarbowego.

Wypłata dywidendy – w przeciwieństwie do wskazanych wyżej innych sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki -  nie stanowi kosztu spółki, a zatem jest powiązana z podwójnym opodatkowaniem – podatek dochodowy płaci spółka oraz wspólnicy otrzymujący dywidendę.

Marcin Szabłowski
adwokat

Więcej na temat najczęściej popełnianych  błędów piszemy w książce pt. „Spółki kapitałowe – jak uniknąć kosztownych błędów” >>>

Spółki kapitałowe. Jak uniknąć kosztownych błędów - Poradnik Gazety Prawnej

 

INFOR

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA