Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?

REKLAMA
REKLAMA
- Jak wypłacić wynagrodzenie członka zarządu na podstawie powołania
- Jak wypłacić wynagrodzenie z tytułu obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych?
- Jak wypłacić pieniądze na podstawie umowy o dzieło ze spółką?
- Jak wypłacić dywidendę w spółce z o.o.?
Odnośnie kwestii zapisów umowy spółki muszą pozostawać one w zgodzie z przepisami prawa, które w wielu przypadkach nie mogą być zmienione odmienną wolą wspólników, gdyż mają na celu ochronę wierzycieli i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
REKLAMA
Jak wypłacić wynagrodzenie członka zarządu na podstawie powołania
REKLAMA
Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania może być korzystnym sposobem wypłaty pieniędzy ze spółki, z uwagi na to, że w zakresie składek na ZUS jest obciążone tylko składką zdrowotną. Poza tym, uprawniony może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co wynika z reguły opodatkowania na zasadach ogólnych.
Wypłata wynagrodzenia z tytułu powołania wymaga podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników, które może odbyć się bez formalnego zwołania, jeśli reprezentowany jest cały kapitał zakładowy (wszyscy wspólnicy), nikt z obecnych nie wnosi sprzeciwu co do odbycia zgromadzenia, jak również co do spraw wniesionych do porządku obrad.
Wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt spółki za ten okres, w którym zostało wypłacone. Spółka dokonując wypłaty przekazuje członkowi zarządu kwotę netto oraz w imieniu członka zarządu uiszcza pobrany podatek i składkę zdrowotną.
Jak wypłacić wynagrodzenie z tytułu obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych?
Ta forma pozyskania pieniędzy ze spółki z o.o. wydaje się najbardziej korzystna ze względu na to, że nawet nie jest obciążona składką zdrowotną oraz można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednak istnieją dosyć znaczne niedogodności i ryzyka z nią związane.
Świadczenia nie powinny mieć charakteru ciągłego (np. wynajem lokalu dla spółki na potrzeby jej siedziby), lecz muszą być powtarzające się (np. dostarczanie w określonych odstępach czasu określonej ilości buraków do cukrowni).
REKLAMA
Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych należy wprowadzić w umowie spółki, nie jest to możliwe w systemie S24, stąd zachodzi konieczność sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego lub jej zmiany w takiej formie.
W związku z wykonaniem obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnik powinien otrzymać wynagrodzenie, w wysokości rynkowej, bez względu na to czy spółka osiąga zysk, czy też ponosi straty.
Jak wypłacić pieniądze na podstawie umowy o dzieło ze spółką?
]Wypłata pieniędzy na podstawie umowy o dzieło zawartej ze spółką, również może być korzystna, ze względu na brak jej oskładkowania oraz w sytuacji, gdy dzieło jest utworem, pozwalającym skorzystać z autorskich kosztów uzyskania przychodu.
Najważniejszą kwestią jest to, aby umowa zawarta ze spółką miała charakter kontraktu rezultatu, a nie starannego działania, jak w przypadku umowy zlecenia. W związku z tym, w wyniku wykonania umowy musi powstać określone dzieło np. obraz. Nie stanowią natomiast umowy o dzieło np. posprzątanie biura spółki, doręczenie przesyłki, poszukiwanie kontrahentów (nawet, jeśli w umowie zobowiązanie zostanie określone jako „znalezienie” kontrahenta), sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników itp.
Jeżeli umowa o dzieło zawierana jest ze wspólnikiem, który równocześnie sprawuje funkcję członka zarządu, to spółka nie może być reprezentowana w takiej sytuacji przez zarząd, lecz przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.
Jak wypłacić dywidendę w spółce z o.o.?
Wypłata dywidendy w spółce z o.o. może zostać dokonana po zakończeniu roku obrotowego (wyjątek w tym zakresie stanowi zaliczka na poczet dywidendy, gdy zostały spełnione wymagania przewidziane w przepisach prawa). Konieczne jest sporządzenie sprawozdania finansowego i jego podpisanie przez członków zarządu oraz osobę sporządzającą.
Wypłata dywidendy wymaga uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników, który przeznacza zysk spółki na wypłatę. Jeśli w spółce występują niepokryte straty to w pierwszej kolejności zysk powinien zostać przeznaczony na ich pokrycie.
Wypłacając dywidendę spółka przekazuje wspólnikom środki netto, natomiast podatek od dywidendy wpłaca do urzędu skarbowego.
Wypłata dywidendy – w przeciwieństwie do wskazanych wyżej innych sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki - nie stanowi kosztu spółki, a zatem jest powiązana z podwójnym opodatkowaniem – podatek dochodowy płaci spółka oraz wspólnicy otrzymujący dywidendę.
Marcin Szabłowski
adwokat

Spółki kapitałowe. Jak uniknąć kosztownych błędów - Poradnik Gazety Prawnej
INFOR
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA