REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną i wobec tego posiada odrębny majątek od swoich wspólników, którzy z jej aktywów nie mogą korzystać w taki sposób, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli zamierzają pozyskać środki finansowe ze spółki, to muszą dokonać wypłaty zgodnie z przepisami prawa, a wszelkie przysporzenie po ich stronie kosztem spółki, musi być oparte na określonej podstawie prawnej, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych i innych ustaw oraz przy uwzględnieniu zapisów umowy spółki.

Odnośnie kwestii zapisów umowy spółki muszą pozostawać one w zgodzie z przepisami prawa, które w wielu przypadkach nie mogą być zmienione odmienną wolą wspólników, gdyż mają na celu ochronę wierzycieli i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

REKLAMA

Jak wypłacić wynagrodzenie członka zarządu na podstawie powołania

REKLAMA

Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania może być korzystnym sposobem wypłaty pieniędzy ze spółki, z uwagi na to, że w zakresie składek na ZUS jest obciążone tylko składką zdrowotną. Poza tym, uprawniony może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co wynika z reguły opodatkowania na zasadach ogólnych.

Wypłata wynagrodzenia z tytułu powołania wymaga podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników, które może odbyć się bez formalnego zwołania, jeśli reprezentowany jest cały kapitał zakładowy (wszyscy wspólnicy), nikt z obecnych nie wnosi sprzeciwu co do odbycia zgromadzenia, jak również co do spraw wniesionych do porządku obrad.

Wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt spółki za ten okres, w którym zostało wypłacone. Spółka dokonując wypłaty przekazuje członkowi zarządu kwotę netto oraz w imieniu członka zarządu uiszcza pobrany podatek i składkę zdrowotną.

Jak wypłacić wynagrodzenie z tytułu obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych?

Ta forma pozyskania pieniędzy ze spółki z o.o. wydaje się najbardziej korzystna ze względu na to, że nawet nie jest obciążona składką zdrowotną oraz można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednak istnieją dosyć znaczne niedogodności i ryzyka z nią związane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia nie powinny mieć charakteru ciągłego (np. wynajem lokalu dla spółki na potrzeby jej siedziby), lecz muszą być powtarzające się (np. dostarczanie w określonych odstępach czasu określonej ilości buraków do cukrowni).

REKLAMA

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych należy wprowadzić w umowie spółki, nie jest to możliwe w systemie S24, stąd zachodzi konieczność sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego lub jej zmiany w takiej formie.

W związku z wykonaniem obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnik powinien otrzymać wynagrodzenie, w wysokości rynkowej, bez względu na to czy spółka osiąga zysk, czy też ponosi straty.

Jak wypłacić pieniądze na podstawie umowy o dzieło ze spółką?

]Wypłata pieniędzy na podstawie umowy o dzieło zawartej ze spółką, również może być korzystna, ze względu na brak jej oskładkowania oraz w sytuacji, gdy dzieło jest utworem, pozwalającym skorzystać z autorskich kosztów uzyskania przychodu.

Najważniejszą kwestią jest to, aby umowa zawarta ze spółką miała charakter kontraktu rezultatu, a nie starannego działania, jak w przypadku umowy zlecenia. W związku z tym, w wyniku wykonania umowy musi powstać określone dzieło np. obraz. Nie stanowią natomiast umowy o dzieło np. posprzątanie biura spółki, doręczenie przesyłki, poszukiwanie kontrahentów (nawet, jeśli w umowie zobowiązanie zostanie określone jako „znalezienie” kontrahenta), sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników itp.

Jeżeli umowa o dzieło zawierana jest ze wspólnikiem, który równocześnie sprawuje funkcję członka zarządu, to spółka nie może być reprezentowana w takiej sytuacji przez zarząd, lecz przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.

Jak wypłacić dywidendę w spółce z o.o.?

Wypłata dywidendy w spółce z o.o. może zostać dokonana po zakończeniu roku obrotowego (wyjątek w tym zakresie stanowi zaliczka na poczet dywidendy, gdy zostały spełnione wymagania przewidziane w przepisach prawa). Konieczne jest sporządzenie sprawozdania finansowego i jego podpisanie przez członków zarządu oraz osobę sporządzającą.

Wypłata dywidendy wymaga uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników, który przeznacza zysk spółki na wypłatę. Jeśli w spółce występują niepokryte straty to w pierwszej kolejności zysk powinien zostać przeznaczony na ich pokrycie.

Wypłacając dywidendę spółka przekazuje wspólnikom środki netto, natomiast podatek od dywidendy wpłaca do urzędu skarbowego.

Wypłata dywidendy – w przeciwieństwie do wskazanych wyżej innych sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki -  nie stanowi kosztu spółki, a zatem jest powiązana z podwójnym opodatkowaniem – podatek dochodowy płaci spółka oraz wspólnicy otrzymujący dywidendę.

Marcin Szabłowski
adwokat

Więcej na temat najczęściej popełnianych  błędów piszemy w książce pt. „Spółki kapitałowe – jak uniknąć kosztownych błędów” >>>

Spółki kapitałowe. Jak uniknąć kosztownych błędów - Poradnik Gazety Prawnej

 

INFOR

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA