REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., aby uniknąć błędów prawnych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną i wobec tego posiada odrębny majątek od swoich wspólników, którzy z jej aktywów nie mogą korzystać w taki sposób, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli zamierzają pozyskać środki finansowe ze spółki, to muszą dokonać wypłaty zgodnie z przepisami prawa, a wszelkie przysporzenie po ich stronie kosztem spółki, musi być oparte na określonej podstawie prawnej, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych i innych ustaw oraz przy uwzględnieniu zapisów umowy spółki.

Odnośnie kwestii zapisów umowy spółki muszą pozostawać one w zgodzie z przepisami prawa, które w wielu przypadkach nie mogą być zmienione odmienną wolą wspólników, gdyż mają na celu ochronę wierzycieli i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

REKLAMA

Jak wypłacić wynagrodzenie członka zarządu na podstawie powołania

REKLAMA

Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania może być korzystnym sposobem wypłaty pieniędzy ze spółki, z uwagi na to, że w zakresie składek na ZUS jest obciążone tylko składką zdrowotną. Poza tym, uprawniony może skorzystać z kwoty wolnej od podatku, co wynika z reguły opodatkowania na zasadach ogólnych.

Wypłata wynagrodzenia z tytułu powołania wymaga podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników, które może odbyć się bez formalnego zwołania, jeśli reprezentowany jest cały kapitał zakładowy (wszyscy wspólnicy), nikt z obecnych nie wnosi sprzeciwu co do odbycia zgromadzenia, jak również co do spraw wniesionych do porządku obrad.

Wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt spółki za ten okres, w którym zostało wypłacone. Spółka dokonując wypłaty przekazuje członkowi zarządu kwotę netto oraz w imieniu członka zarządu uiszcza pobrany podatek i składkę zdrowotną.

Jak wypłacić wynagrodzenie z tytułu obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych?

Ta forma pozyskania pieniędzy ze spółki z o.o. wydaje się najbardziej korzystna ze względu na to, że nawet nie jest obciążona składką zdrowotną oraz można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednak istnieją dosyć znaczne niedogodności i ryzyka z nią związane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia nie powinny mieć charakteru ciągłego (np. wynajem lokalu dla spółki na potrzeby jej siedziby), lecz muszą być powtarzające się (np. dostarczanie w określonych odstępach czasu określonej ilości buraków do cukrowni).

REKLAMA

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych należy wprowadzić w umowie spółki, nie jest to możliwe w systemie S24, stąd zachodzi konieczność sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego lub jej zmiany w takiej formie.

W związku z wykonaniem obowiązku powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnik powinien otrzymać wynagrodzenie, w wysokości rynkowej, bez względu na to czy spółka osiąga zysk, czy też ponosi straty.

Jak wypłacić pieniądze na podstawie umowy o dzieło ze spółką?

]Wypłata pieniędzy na podstawie umowy o dzieło zawartej ze spółką, również może być korzystna, ze względu na brak jej oskładkowania oraz w sytuacji, gdy dzieło jest utworem, pozwalającym skorzystać z autorskich kosztów uzyskania przychodu.

Najważniejszą kwestią jest to, aby umowa zawarta ze spółką miała charakter kontraktu rezultatu, a nie starannego działania, jak w przypadku umowy zlecenia. W związku z tym, w wyniku wykonania umowy musi powstać określone dzieło np. obraz. Nie stanowią natomiast umowy o dzieło np. posprzątanie biura spółki, doręczenie przesyłki, poszukiwanie kontrahentów (nawet, jeśli w umowie zobowiązanie zostanie określone jako „znalezienie” kontrahenta), sporządzenie protokołu zgromadzenia wspólników itp.

Jeżeli umowa o dzieło zawierana jest ze wspólnikiem, który równocześnie sprawuje funkcję członka zarządu, to spółka nie może być reprezentowana w takiej sytuacji przez zarząd, lecz przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników.

Jak wypłacić dywidendę w spółce z o.o.?

Wypłata dywidendy w spółce z o.o. może zostać dokonana po zakończeniu roku obrotowego (wyjątek w tym zakresie stanowi zaliczka na poczet dywidendy, gdy zostały spełnione wymagania przewidziane w przepisach prawa). Konieczne jest sporządzenie sprawozdania finansowego i jego podpisanie przez członków zarządu oraz osobę sporządzającą.

Wypłata dywidendy wymaga uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników, który przeznacza zysk spółki na wypłatę. Jeśli w spółce występują niepokryte straty to w pierwszej kolejności zysk powinien zostać przeznaczony na ich pokrycie.

Wypłacając dywidendę spółka przekazuje wspólnikom środki netto, natomiast podatek od dywidendy wpłaca do urzędu skarbowego.

Wypłata dywidendy – w przeciwieństwie do wskazanych wyżej innych sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki -  nie stanowi kosztu spółki, a zatem jest powiązana z podwójnym opodatkowaniem – podatek dochodowy płaci spółka oraz wspólnicy otrzymujący dywidendę.

Marcin Szabłowski
adwokat

Więcej na temat najczęściej popełnianych  błędów piszemy w książce pt. „Spółki kapitałowe – jak uniknąć kosztownych błędów” >>>

Spółki kapitałowe. Jak uniknąć kosztownych błędów - Poradnik Gazety Prawnej

 

INFOR

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA