REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesja w firmach rodzinnych: kluczowe wyzwania i rosnąca rola fundacji rodzinnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rodzic, dziecko, fundacja rodzinna
Sukcesja w firmach rodzinnych: kluczowe wyzwanie i rosnąca rola fundacji rodzinnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

29 maja 2025 r. w warszawskim hotelu ARCHE odbyła się konferencja „SUKCESJA BIZNES NA POKOLENIA”, której idea narodziła się z współpracy Business Centre Club, Banku Pekao S.A. oraz kancelarii Domański Zakrzewski Palinka i Pru – Prudential Polska. Różnorodne doświadczenia i zakres wiedzy organizatorów umożliwiły kompleksowe i wielowymiarowe przedstawienie tematu sukcesji w firmach rodzinnych.

REKLAMA

Business Centre Club jako organizacja pracodawców zrzesza zarówno duże korporacje jak również mniejsze przedsiębiorstwa i wiele firm rodzinnych. Staramy się jak najlepiej odpowiadać na potrzeby każdej z tych grup i wspierać polskich przedsiębiorców w wielu zakresach. Analizując zmiany rynkowe oraz potrzeby naszych członków dostrzegliśmy potrzebę organizacji wydarzenia, którego tematem będzie właśnie kompleksowy, świadomy i dobrze przygotowanym proces sukcesji. Taki, który zabezpiecza interesy właścicieli, ich rodzin oraz samego przedsiębiorstwa, minimalizując ryzyko konfliktów i problemów prawnych. Zorganizowaliśmy konferencję Sukcesja - Biznes na Pokolenia wspólnie z trzema parterami właśnie po to żeby móc spojrzeć na temat jak najszerzej. Mam nadzieję, że to się udało - powiedział Prezes Zarządu BCC Sp. z o.o. Leszek Podstawski.

REKLAMA

Jednym z warunków powodzenia sukcesji jest zasada 3xP – czyli „Planowane Przejęcie Pokoleniowe”. Myślę, że wspólnie możemy wskazać konkretne rozwiązania dzięki którym to planowanie i przejęcie przebiegną w sposób optymalnie i bezkolizyjny - dodał Podstawski.

SUKCESJA - BIZNES NA POKOLENIA

SUKCESJA - BIZNES NA POKOLENIA

informacja prasowa

Odczarować i ułatwić proces sukcesji w firmach rodzinnych

REKLAMA

Podczas konferencji organizatorzy podkreślali, że ich celem jest odczarowanie procesu sukcesji – pokazanie, że przekazanie firmy może przebiegać jasno, świadomie i bezpiecznie. Razem postawiliśmy sobie cel: odczarować i ułatwić proces sukcesji w firmach rodzinnych — pokazać, że przekazanie sterów w biznesie może być jasne, świadome i bezpieczne - mówili. Zwrócili uwagę, że nie zawsze sukcesor jest oczywisty, a jego brak to realne wyzwanie. Wskazywali, że sukcesja to nie sztywna procedura, lecz indywidualna strategia, która chroni firmę, majątek i relacje rodzinne.

Według badań, choć 72% właścicieli firm rodzinnych w Polsce chce przekazać biznes kolejnemu pokoleniu, tylko 9% ma gotowy plan sukcesji. Do 2030 roku przed tym wyzwaniem stanie tysiące firm — organizatorzy deklarują, że chcą być partnerem w tym procesie.

Sukcesja kluczowym wyzwanie dla właścicieli firm

Sukcesja to dziś jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją właściciele firm. Komisja Firm Rodzinnych i Partnerskich BCC jest przestrzenią do mądrego dialogu, dzielenia się doświadczeniem i prezentacji praktycznych rozwiązań. Łączymy wiedzę prawną, finansową i strategiczną z perspektywą emocji, relacji i odpowiedzialności. Wierzymy, że dobrze zaplanowana sukcesja to nie tylko zabezpieczenie przyszłości firmy i rodziny, ale także wyraz troski o interes całego społeczeństwa i narodowej gospodarki – powiedziała przewodnicząca Komisji ds. Firm Rodzinnych BCC Małgorzata Rejmer.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SUKCESJA - BIZNES NA POKOLENIA

SUKCESJA - BIZNES NA POKOLENIA

informacja prasowa

Coraz więcej przedsiębiorców sięga po fundacje rodzinne

Senior Family Officer w Banku Pekao S.A. Jacek Zalejski podkreślił, że aby przejść przez sukcesję bezpiecznie, trzeba znać dostępne opcje i mieć świadomość ryzyk. Nasze doświadczenie pokazuje, że sukcesja to przede wszystkim ludzie, emocje, zgoda międzypokoleniowa i zrozumienie, a dopiero potem narzędzia finansowe i prawne, które muszą być idealnie dopasowane do charakteru rodziny i firmy. Od 2023 roku w Banku działa specjalna jednostka Family Office, dedykowana firmom rodzinnym i klientom bankowości prywatnej, która pomaga nie tylko planować, ale i bezpiecznie realizować transfer międzypokoleniowy. Coraz więcej przedsiębiorców sięga po fundacje rodzinne – to trend, który dynamicznie rośnie i pomaga w zarządzaniu majątkiem i wartościami rodzinnymi – przekazał Zalejski.

Jakub Wieszczyński z kancelarii DZP zwrócił uwagę, że w pierwszej kolejności należy ustalić cele sukcesji, opracować potencjalne scenariusze oraz analizy ich skutków, a etapem końcowym jest praktyczne wdrożenie odpowiednich rozwiązań prawnych. Wybór metody przekazania firmy nie powinien być przypadkowy - dodał. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje plusy i minusy – w szczególności z punktu widzenia prawa i podatków. Należy też zwrócić uwagę na ocenę, czy aktualna struktura kapitałowa i forma prawna firmy są odpowiednie w kontekście planowanej sukcesji. Często warto rozważyć uprzednią restrukturyzację, która ułatwi przejęcie biznesu przez następcę - wytłumaczył.

Polecamy: Komplet: Fundacja rodzinna w praktyce + 108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A

Fundacje rodzinne przydatnym narzędziem sukcesji

Wieszczyński zauważył, że fundacje rodzinne mogą stanowić przydatne narzędzie sukcesji. W ramach tego rozwiązania fundator może przyznać sukcesorom pasywnym wyłącznie status beneficjenta, podczas gdy sukcesorzy faktycznie zaangażowani w zarządzanie firmą rodzinną mają pełniejsze możliwości. Dostosowanie to wymaga dużej wyobraźni podczas projektowania statutu fundacji oraz uwzględnienia faktu, że jest to nowa instytucja w polskim systemie prawnym. Jednocześnie swoboda w zakresie konstruowania praktycznych rozwiązań prawnych może zostać ograniczona przez podejście ze strony sądu rejestrowego - powiedział ekspert.

Przedstawiciel Pru – Prudential Polska wskazał, że skuteczna sukcesja to nie tylko przekazanie firmy, ale też zarządzanie finansami, zobowiązaniami i relacjami z interesariuszami. Dodał, że kluczowe jest poznanie dostępnych rozwiązań prawnych i finansowych, w tym roli polis ubezpieczeniowych, które mogą zapewnić środki na realizację planu sukcesyjnego i zabezpieczyć bliskich oraz partnerów.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA