REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: można zaoszczędzić na składkach nie czekając miesiącami na wakacje od ZUS. Wystarczy zawiesić działalność gospodarczą - jak zrobić to błyskawicznie

By nie płacić składek ZUS w trudnym okresie można po prostu zawiesić działalność gospodarczą; jak to zrobić w 2024 roku
By nie płacić składek ZUS w trudnym okresie można po prostu zawiesić działalność gospodarczą; jak to zrobić w 2024 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomo już, że osoby nie mające już prawa do ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS plus – a więc zmuszone do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w pełnej wysokości – muszą w 2024 roku szykować dla ZUS prawie 2 tys. zł miesięcznie. Nawet wtedy gdy brak obrotów i nie ma w ogóle przychodów. Ma ich poratować w takiej sytuacji nowe rozwiązanie – wakacje od ZUS, ale na razie nie wiadomo kiedy ono będzie dostępne. 

Na dodatek najprawdopodobniej z takich wakacji od ZUS można będzie korzystać tylko przez miesiąc gdyż motywem ich wprowadzenia do obrotu prawnego ma być zapewnienie urlopu wypoczynkowego przedsiębiorcy na wzór pracownika. Tymczasem problemy przedsiębiorcy z płatnościami mogą być poważniejsze. 

REKLAMA

Nawet nie najgorzej prosperujący przedsiębiorcy z lękiem patrzą na stawki nowych obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne - to są już kwoty, które nie pozwalają myśleć o przyszłości bez stresu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najprostszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników jest zawieszenie działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że w tym względzie w ostatnich latach doszło to do wielu zmian i w tej chwili takie posunięcie jest niezwykle proste, a zwłaszcza nie wymaga załatwiania w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ZUS.
Jak więc to zrobić?

Zawieszenie działalności gospodarczej 2024: jakie warunki

Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników - dlatego co do zasady nie trzeba dodatkowo załatwiać formalności w ZUS

Zawieszając działalność gospodarczą można zaoszczędzić na składkach ZUS. W trakcie zawieszenia nie można prowadzić działalności i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Nie ma też obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne ani składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników.

Najważniejsza korzyść w okresie zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych – za okres zawieszenia nie wpłaca się zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej.

Nie trzeba też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu, na przykład jeśli ma się przejściowe problemy z prowadzeniem firmy, nie ma takich dochodów jakie zakładał biznesplan czy pojawiły się nowe okoliczności: na przykład z przyczyn osobistych nie można poświęcić firmie wystarczająco dużo czasu lub pojawiła się atrakcyjna oferta pracy na etacie.

Na jak długo można teraz zawieszać działalność gospodarczą

Zawiesić działalność można na dowolnie długi okres (również bezterminowo), nie krótszy jednak niż 30 dni i dokonywać tego dowolną ilość razy.

Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku.

Po wznowieniu zawieszonej działalności można ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu.

By zawiesić działalność gospodarczą, wypełnij formularz CEIDG-1 – Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej/ wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej i złóż go w urzędzie gminy. Możesz go także wysłać listem poleconym lub skorzystać z formularza elektronicznego.

Informacja o zawieszeniu działalności zostanie przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

REKLAMA

Przy czym podatnik korzystający z opodatkowania w formie karty podatkowej, to niezależnie od procedury zawieszenia działalności gospodarczej, może zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego przerwę w wykonywaniu działalności, trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Trzeba to zrobić najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia.
Wtedy nie płaci się określonego w decyzji podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. O zakończeniu przerwy należy poinformować w tym samym trybie, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień zakończenia. Jeżeli przerwa podyktowana jest chorobą należy ją zgłosić najpóźniej w dniu wznowienia działalności po tej przerwie.

Ponadto, jeżeli zawiesi się działalność w CEIDG na dłużej niż 30 dni, to nie ma już potrzeby składania w urzędzie skarbowym zawiadomienia dotyczącego przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej.

Inaczej też przebiega procedura zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej.

ZUS przy zawieszeniu działalności 2024

Co do zasady zgłoszenie wyrejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG sprawia, że samo wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy wykona ZUS.

Na podstawie informacji z CEIDG sam ZUS sporządzi odpowiednie formularze:

 • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,
 • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą  oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących,
 • ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz osoby współpracującej.

Nie ma obowiązku samodzielnego sporządzania ani przekazywania tych dokumentów do ZUS.

Tylko jeśli dodatkowo ma się zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny, jeszcze przed zgłoszeniem do CEIDG zawieszenia trzeba wyrejestrować wszystkich zgłoszonych członków rodzin (na formularzu ZUS ZCNA).

Dodatkowo warto pamiętać, że jako przedsiębiorca również ma się prawo do zawieszenia działalność gospodarczej na 36 miesięcy, gdy chce się sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Wówczas zgłasza się w CEIDG „normalne” zawieszenie, a w ZUS załatwia pozostałe formalności dotyczące świadczeń z ZUS przysługujących jako przedsiębiorcy, który opiekuje się dzieckiem.
Jakich formalności w ZUS trzeba dopełnić przy zawieszeniu w tym specjalnym trybie, szczegółowo wyjaśnione jest na oficjalnej stronie internetowej ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mik
  2023-12-27 08:01:09
  ZUS należy zlikwidować, kierownictwo tej mafii skazać na ciężkie roboty, a polityków-bandytów rozstrzelać.
  2
 • Jaa
  2023-12-26 20:34:29
  To jest złodziejstwo że trzeba zawieszać nie mniej niż 30 dni, mało kogo stać na taki luksus, A po drugie dlaczego nie można wybrać karty podatkowej, jedni mogą drudzy nie
  0
 • Przedsiębiorca
  2023-12-27 08:59:35
  Tylko już nie napisano, że jeśli ktoś miał choć na miesiąc zawieszoną działalność w 2022, to przy rozliczeniu w 2023 poprzedniego roku musiał zapłacić dodatkowo 1 składkę,pomimo, że w 2022 wszystko opłacił
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

REKLAMA

Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

REKLAMA

Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

REKLAMA