REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozostało coraz mniej czasu na dostosowanie przedsiębiorstw do regulacji NIS2, DORA i KSeF!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pozostało coraz mniej czasu na dostosowanie przedsiębiorstw do regulacji NIS2, DORA i KSeF!
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rząd, nowy rok, nowe sprawy do załatwienia. Organizacje w nadchodzącym roku będą musiały dostosować się do wielu ważnych regulacji unijnych, takich jak NIS2 i DORA dotyczących cyberbezpieczeństwa, a także KSeF. Każda z tych zmian to specyficzne wymogi i skutki dla firm.

NIS2 - obowiązek dostosowania się do 17 października 2024 

REKLAMA

Dyrektywa NIS2 dotycząca bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych wymaga wdrożenia odpowiednich środków ochrony oraz zgłaszania wszelkich naruszeń bezpieczeństwa przez firmy i organizacje z najbardziej narażonych na cyberataki branż. Zmiany adresowane są m.in. do sektora energetyki, opieki zdrowotnej, IT, bankowości i finansów, transportu, gospodarowania ściekami, usług pocztowych i kurierskich czy produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności. Przyjęta na początku 2023 roku dyrektywa NIS2 nakłada na kraje unijne obowiązek dostosowania prawa do jej wymogów do 17 października 2024. 

REKLAMA

- Może się wydawać, że czasu zostało sporo, jednak z uwagi na duży zakres zmian wprowadzanych przez NIS2, harmonogram jest napięty. O zgodność z szeregiem nowych wymogów musi zadbać również więcej firm, gdyż dyrektywa w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, obejmuje dodatkowe branże. Firmy i instytucje powinny jak najszybciej poznać nowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa IT, zaudytować swoje procesy i wdrożyć brakujące zabezpieczenia - tłumaczy Sebastian Toczewski, IT Security Manager w Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmuryi Managed Services. - Zakres prac w ramach dostosowania się do wymagań NIS2 będzie uzależniony od stopnia dojrzałości organizacji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Szczególną uwagę muszą zwrócić firmy z wskazanych w dyrektywie branż, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników lub ich roczne obroty przekraczają 50 mln EUR. Są jednak  sektory, w których  nowe wymagania obowiązują niezależnie od wielkości firmy. W najgorszej sytuacji mogą znaleźć się firmy z sektorów, które wcześniej nie podlegały regulacjom i nie zatrudniają specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa lub nie posiadają rozbudowanych kompetencji IT. 

DORA - obowiązek dostosowania się do 17 stycznia 2025

REKLAMA

DORA to unijne Rozporządzenie o Operacyjnej Odporności Cyfrowej, które zaostrza wymogi w zakresie bezpieczeństwa IT wobec podmiotów działających na rynkach finansowych, w tym banków, firm ubezpieczeniowych, fin-techów czy dostawców usług ICT z UE obsługujących tę branżę. Dyrektywa ma wyeliminować niespójności, zapobiec powielaniu wymogów w różnych aktach prawnych oraz zagwarantować konsumentom końcowym dostęp do usług i produktów, nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Krajowe organizacje, których dotyczy DORA muszą dostosować się do nowej regulacji do 17 stycznia 2025 roku. Jego wdrożenie w Polsce będzie nadzorować Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

-  Instytucje finansowe są zasadniczo bardzo dojrzałe w kwestii cyfrowego bezpieczeństwa z uwagi na obowiązujące już w Polsce regulacje. Jednak DORA to nowe podejście do ryzyk związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii, obowiązki związane z dokumentacją procedur, czy regularnego testowania usług odpowiadających za ciągłość biznesową – tłumaczy Sebastian Toczewski, z Beyond.pl i dodaje: - Z drugiej strony możemy założyć, że DORA wymusi profesjonalizację dostawców usług IT obsługujących podmioty finansowe, wzmocni znaczenie partnerów technologicznych z certyfikacjami oraz wygeneruje popyt na usługi zwiększające ciągłość działania jak np. backup oraz usługi Disaster Recovery. 

Wprowadzane wymogi dla sektora finansowego uważane są za zmianę przełomową, porównywalną do implementacji RODO sprzed kilku lat. Tym bardziej istotne jest, aby podmioty objęte regulacjami DORA już rozpoczęły przygotowanie do nowych standardów i dostosowywały swoje procesy oraz systemy. W ten sposób nie tylko unikną wysokich sankcji, ale zwiększą swoją konkurencyjność i zaufanie klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KSEF - obowiązkowy od 1 lipca 2024

KSeF to krajowy system umożliwiający wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Już na początku 2023 roku Polska jako jeden z pierwszych krajów UE, miała wprowadzić elektroniczny system obrotu faktur, jednak datę przesunięto na początek 2024 roku. Nowy termin, jaki zadeklarowano to 1 lipca 2024 dla wszystkich transakcji B2B. To jednak stoi pod znakiem zapytania. Jeśli Ministerstwo Finansów nie udostępni przed końcem tego roku wszystkich niezbędnych dokumentów, aby firmy i organizacje mogły dostosować i połączyć swoje systemy finansowo-księgowe z KSeFem, do połowy 2024 roku na wdrożenie oraz testy zostanie bardzo mało czasu. 

- Według danych Ministerstwa Finansów, do połowy listopada tego roku 690 podmiotów wystawiło elektroniczne faktury w KSeF. W sumie dokumentów było nieco ponad 31 tys. Tendencja jest wzrostowa, bo w pierwszej połowie listopada br. faktur było więcej niż w całym wrześniu, ale wciąż widać, że z KSeF testowo korzysta zaledwie niewielki procent firm - tłumaczy Tomasz Kuciel z EDITEL Polska, operatora Platformy Elektronicznego Fakturowania. - Firmy znajdują się obecnie w zawieszeniu. Co prawda jest już API i niektóre rozporządzenia, ale nad innymi wciąż trwają prace. Czas gra zdecydowanie na niekorzyść przedsiębiorców, bo szacujemy, że dostosowanie się do wymogów KSeF może zająć nawet 12 miesięcy - dodaje Tomasz Kuciel. 

Brak konkretnych decyzji administracyjnych i edukacji wszystkich zainteresowanych sektorów na temat podejmowanych zmian sprawia, że zarządzający organizacjami wstrzymują się z podejmowaniem konkretnych decyzji i mogą mieć problemy z planowaniem budżetów koniecznych na dostosowanie się do nowych wymogów. Dostosowanie wewnętrznych procedur do regulacji NIS2, DORA oraz KSeF oznacza dla niektórych firm i instytucji znaczące reformy oraz spore koszty, które biznes wolałby rozsądnie zaplanować. Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany na szczycie przebiegną sprawnie, a organizacje wkrótce otrzymają jasne wytyczne, od których zależeć będą ich pierwsze decyzje w 2024 roku.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA