REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozostało coraz mniej czasu na dostosowanie przedsiębiorstw do regulacji NIS2, DORA i KSeF!

Pozostało coraz mniej czasu na dostosowanie przedsiębiorstw do regulacji NIS2, DORA i KSeF!
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rząd, nowy rok, nowe sprawy do załatwienia. Organizacje w nadchodzącym roku będą musiały dostosować się do wielu ważnych regulacji unijnych, takich jak NIS2 i DORA dotyczących cyberbezpieczeństwa, a także KSeF. Każda z tych zmian to specyficzne wymogi i skutki dla firm.

NIS2 - obowiązek dostosowania się do 17 października 2024 

REKLAMA

Dyrektywa NIS2 dotycząca bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych wymaga wdrożenia odpowiednich środków ochrony oraz zgłaszania wszelkich naruszeń bezpieczeństwa przez firmy i organizacje z najbardziej narażonych na cyberataki branż. Zmiany adresowane są m.in. do sektora energetyki, opieki zdrowotnej, IT, bankowości i finansów, transportu, gospodarowania ściekami, usług pocztowych i kurierskich czy produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywności. Przyjęta na początku 2023 roku dyrektywa NIS2 nakłada na kraje unijne obowiązek dostosowania prawa do jej wymogów do 17 października 2024. 

REKLAMA

- Może się wydawać, że czasu zostało sporo, jednak z uwagi na duży zakres zmian wprowadzanych przez NIS2, harmonogram jest napięty. O zgodność z szeregiem nowych wymogów musi zadbać również więcej firm, gdyż dyrektywa w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, obejmuje dodatkowe branże. Firmy i instytucje powinny jak najszybciej poznać nowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa IT, zaudytować swoje procesy i wdrożyć brakujące zabezpieczenia - tłumaczy Sebastian Toczewski, IT Security Manager w Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmuryi Managed Services. - Zakres prac w ramach dostosowania się do wymagań NIS2 będzie uzależniony od stopnia dojrzałości organizacji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Szczególną uwagę muszą zwrócić firmy z wskazanych w dyrektywie branż, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników lub ich roczne obroty przekraczają 50 mln EUR. Są jednak  sektory, w których  nowe wymagania obowiązują niezależnie od wielkości firmy. W najgorszej sytuacji mogą znaleźć się firmy z sektorów, które wcześniej nie podlegały regulacjom i nie zatrudniają specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa lub nie posiadają rozbudowanych kompetencji IT. 

DORA - obowiązek dostosowania się do 17 stycznia 2025

REKLAMA

DORA to unijne Rozporządzenie o Operacyjnej Odporności Cyfrowej, które zaostrza wymogi w zakresie bezpieczeństwa IT wobec podmiotów działających na rynkach finansowych, w tym banków, firm ubezpieczeniowych, fin-techów czy dostawców usług ICT z UE obsługujących tę branżę. Dyrektywa ma wyeliminować niespójności, zapobiec powielaniu wymogów w różnych aktach prawnych oraz zagwarantować konsumentom końcowym dostęp do usług i produktów, nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Krajowe organizacje, których dotyczy DORA muszą dostosować się do nowej regulacji do 17 stycznia 2025 roku. Jego wdrożenie w Polsce będzie nadzorować Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

-  Instytucje finansowe są zasadniczo bardzo dojrzałe w kwestii cyfrowego bezpieczeństwa z uwagi na obowiązujące już w Polsce regulacje. Jednak DORA to nowe podejście do ryzyk związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii, obowiązki związane z dokumentacją procedur, czy regularnego testowania usług odpowiadających za ciągłość biznesową – tłumaczy Sebastian Toczewski, z Beyond.pl i dodaje: - Z drugiej strony możemy założyć, że DORA wymusi profesjonalizację dostawców usług IT obsługujących podmioty finansowe, wzmocni znaczenie partnerów technologicznych z certyfikacjami oraz wygeneruje popyt na usługi zwiększające ciągłość działania jak np. backup oraz usługi Disaster Recovery. 

Wprowadzane wymogi dla sektora finansowego uważane są za zmianę przełomową, porównywalną do implementacji RODO sprzed kilku lat. Tym bardziej istotne jest, aby podmioty objęte regulacjami DORA już rozpoczęły przygotowanie do nowych standardów i dostosowywały swoje procesy oraz systemy. W ten sposób nie tylko unikną wysokich sankcji, ale zwiększą swoją konkurencyjność i zaufanie klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KSEF - obowiązkowy od 1 lipca 2024

KSeF to krajowy system umożliwiający wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Już na początku 2023 roku Polska jako jeden z pierwszych krajów UE, miała wprowadzić elektroniczny system obrotu faktur, jednak datę przesunięto na początek 2024 roku. Nowy termin, jaki zadeklarowano to 1 lipca 2024 dla wszystkich transakcji B2B. To jednak stoi pod znakiem zapytania. Jeśli Ministerstwo Finansów nie udostępni przed końcem tego roku wszystkich niezbędnych dokumentów, aby firmy i organizacje mogły dostosować i połączyć swoje systemy finansowo-księgowe z KSeFem, do połowy 2024 roku na wdrożenie oraz testy zostanie bardzo mało czasu. 

- Według danych Ministerstwa Finansów, do połowy listopada tego roku 690 podmiotów wystawiło elektroniczne faktury w KSeF. W sumie dokumentów było nieco ponad 31 tys. Tendencja jest wzrostowa, bo w pierwszej połowie listopada br. faktur było więcej niż w całym wrześniu, ale wciąż widać, że z KSeF testowo korzysta zaledwie niewielki procent firm - tłumaczy Tomasz Kuciel z EDITEL Polska, operatora Platformy Elektronicznego Fakturowania. - Firmy znajdują się obecnie w zawieszeniu. Co prawda jest już API i niektóre rozporządzenia, ale nad innymi wciąż trwają prace. Czas gra zdecydowanie na niekorzyść przedsiębiorców, bo szacujemy, że dostosowanie się do wymogów KSeF może zająć nawet 12 miesięcy - dodaje Tomasz Kuciel. 

Brak konkretnych decyzji administracyjnych i edukacji wszystkich zainteresowanych sektorów na temat podejmowanych zmian sprawia, że zarządzający organizacjami wstrzymują się z podejmowaniem konkretnych decyzji i mogą mieć problemy z planowaniem budżetów koniecznych na dostosowanie się do nowych wymogów. Dostosowanie wewnętrznych procedur do regulacji NIS2, DORA oraz KSeF oznacza dla niektórych firm i instytucji znaczące reformy oraz spore koszty, które biznes wolałby rozsądnie zaplanować. Pozostaje mieć nadzieję, że zmiany na szczycie przebiegną sprawnie, a organizacje wkrótce otrzymają jasne wytyczne, od których zależeć będą ich pierwsze decyzje w 2024 roku.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA