REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cyberatak haker cyberbezpieczeństwo
cyberatak haker cyberbezpieczeństwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jakie konkretnie działania, poza podstawowymi środkami bezpieczeństwa, powinna podjąć organizacja, aby lepiej przygotować się na cyberataki?

REKLAMA

Paweł Kulpa: Dziś, kiedy cyberataki nie są już tylko abstrakcyjnym zagrożeniem, firmy i instytucje oprócz zabezpieczeń stosowanych od lat powinny przede wszystkim posiadać solidny plan zarządzania cyberbezpieczeństwem. Za taki plan odpowiadać powinna kadra zarządzająca wraz z zespołem wykonawczym. Odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo umieszczona najwyżej jak to możliwe nada tej kwestii odpowiedni priorytet i powinna zapewnić odpowiednie zasoby, które zapewnią organizacji bezpieczeństwo.

REKLAMA

Plan powinien objąć główne cele dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz określać dokładne role i osoby, które odpowiadają za poszczególne działania i realizację ogólnej strategii. Konieczne jest także określenie i wdrożenie procedur dotyczących oceny ryzyka, reagowania na incydenty, podejmowania decyzji oraz raportowania w tym obszarze.

Jakie są najnowsze trendy w cyberatakach na poziomie globalnym? Czy są nowe typy ataków, które zyskały na znaczeniu w ostatnich latach?

REKLAMA

Robert Ługowski: Trendy w cyberatakach pojawiają się często jak trendy w technologiach związanych z bezpieczeństwem. Oba obszary uczestniczą w wielkim wyścigu i napędzają się wzajemnie do rozwoju. Ataki stają się nie tylko coraz częstsze, ale i coraz bardziej wyrafinowane. Jeśli chodzi o rodzaj ataków, które się nasiliły w ostatnim czasie, należy koniecznie wspomnieć ransomware. To rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu IT lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Na popularności zyskuje także phishing, czyli metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się przestępcy pod osobę lub instytucję. Celem w tym przypadku jest wyłudzenie informacji, zainfekowanie komputera czy szantaż.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, pojawiają się nowe zagrożenia związane z jej wykorzystaniem w atakach. Cyberprzestępcy wykorzystują dziś sztuczną inteligencję do automatyzacji i ulepszania swoich ataków, czyniąc je bardziej wyrafinowanymi i trudniejszymi do wykrycia. Trend ten spowodował m.in. znaczny wzrost częstotliwości i złożoności prób phishingu. Coraz bardziej popularne są tak zwane “deep fake”, czyli wykorzystanie AI do tworzenia materiałów audio czy wideo, mających przekonać zaatakowaną osobę do działań zgodnych z intencją atakującego, jak na przykład zlecenie wykonania pilnego przelewu przez “przełożonego”.

Jeśli chodzi o źródła ataków, geopolityczna lokalizacja Polski skazuje nas na bycie celem ataków ze strony rosyjskiej. Jak podało Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni, Polska jest najbardziej atakowanym krajem na świecie. Celem są nie tylko instytucje, ale także firmy o znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wideoszkolenie: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025

Jakie są najbardziej efektywne strategie i technologie w zakresie prewencji i reakcji na ransomware?

Robert Ługowski: Aby skutecznie zapobiegać atakom ransomware i reagować na nie, organizacje powinny przyjąć wielowarstwowe podejście, łączące w sobie najlepsze praktyki, technologie i planowanie strategiczne. Ważne jest regularne tworzenie kopii zapasowych krytycznych danych, aktualizowanie systemu oraz stosowanie silnych środków uwierzytelniania, przede wszystkim uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Niezbędne są także regularne szkolenia, aby edukować pracowników na temat ataków i bezpiecznego korzystania z sieci. Warto w ramach takiego szkolenia przeprowadzić symulację ataku.

W powstrzymywaniu potencjalnych naruszeń i ochronie wrażliwych danych dobrze sprawdza się podział sieci na mniejsze segmenty. Warto też stosować model zerowego zaufania, w którym każdy użytkownik musi zostać uwierzytelniony i autoryzowany przed uzyskaniem dostępu do zasobów sieciowych, niezależnie od jego lokalizacji w organizacji lub poza nią. Warto także stosować technologie reagowania na oprogramowanie ransomware, jak np. systemy klasy EDR. Pracownicy powinny korzystać tylko i wyłącznie z zatwierdzonych aplikacji, inne powinny być blokowane.

W przypadku infekcji ransomware bardzo istotny jest czas reakcji, dlatego warto posiadać odpowiednio wyposażoną w narzędzia i procedury wyspecjalizowaną komórkę organizacyjną - Security Operations Center (SOC). W przypadku mniejszych organizacji warto również rozważyć prowadzenie SOC przez podmiot zewnętrzny - jako SOC as a Service.

Jeśli organizacja ma problem z samodzielnym zabezpieczeniem swojego systemu IT, powinna skorzystać z konsultacji profesjonalisty specjalizującego się w cyberbezpieczeństwie, który pomoże w przeprowadzeniu oceny sytuacji i opracowaniu strategii dostosowanej do konkretnej organizacji.

W jaki sposób nowe regulacje wpływają na strategie cyberbezpieczeństwa organizacji?

Paweł Kulpa: Aktualnie trwają prace nad uchwaleniem nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która ma za zadanie wzmocnić bezpieczeństwo teleinformatyczne oraz dostosować nasze lokalne prawo do dyrektywy unijnej NIS2. W obecnej wersji ustawa ta obowiązuje od 2018 roku, a 7 lat w obszarze cyberbezpieczeństwa to przepaść, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej. Co dokładnie się zmieni?

Wiele organizacji będzie musiało dostosować się do nowych zasad, co może stanowić duże wyzwanie. Firmy i instytucje, które dotychczas traktowały cyberbezpieczeństwo z przymrużeniem oka, będą zmuszone szybko przejść w tryb intensywnych przygotowań. Wymagania obejmują m.in. testowanie i ocenę skuteczności zarządzania ryzykiem. Nawet mała organizacja z jednym specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa powinna być w stanie sprostać podstawowym zadaniom. Jednak bardziej zaawansowane działania, takie jak reagowanie na incydenty, wymagają wysokiego poziomu świadomości oraz opracowanej wcześniej strategii.

Organizacje będą miały niewiele czasu na przygotowanie się do nadchodzących zmian, które pojawią się szybciej, niż wiele z nich przypuszcza. Mimo jasności co do nowych obowiązków, wiele firm jeszcze nie rozpoczęło działań dostosowawczych. Wśród wymagań znajdzie się systematyczna analiza i ocena zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa IT, zapewnienie ciągłości operacyjnej, efektywne zarządzanie kryzysowe oraz zabezpieczenie łańcucha dostaw poprzez weryfikację zgodności dostawców z określonymi standardami. Organizacje będą musiały prowadzić regularną kontrolę podatności na incydenty, przeprowadzać testy penetracyjne oraz symulacje ataków a także w uporządkowany sposób zarządzać uprawnieniami użytkowników.

Dla wielu instytucji będzie to zupełnie nowe wyzwanie, do którego nie są przygotowane, a brak odpowiednich działań może prowadzić do poważnych konsekwencji, zagrażając nie tylko cyberbezpieczeństwu, ale również zdrowiu i życiu obywateli. Szczególną trudność stanowić będzie obowiązek zgłaszania incydentów do centralnej jednostki odpowiedzialnej za koordynację systemu. Każde zdarzenie uznane za poważne będzie wymagało formalnego raportowania. Wymaga to nie tylko wypracowania schematów komunikacji, ale także powtarzalnego procesu i procedur pozwalających na poprawną ocenę zdarzeń w krótkim czasie wynikającym z wymogu regulacyjnego. Przygotowanie i wdrożenie sprawnie działającego procesu bezpieczeństwa adresującego wszystkie te wymagania nie jest możliwe z dnia na dzień. Dlatego konieczne jest podjęcie działań zanim niedostosowanie stanie się palącym problemem.

Jakie są największe wyzwania związane z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i jak organizacje mogą skutecznie zarządzać tym problemem?

Paweł Kulpa: Niedobór specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi będą musiały zmierzyć się organizacje, szczególnie w kontekście nadchodzących zmian wynikających z nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Problem jest szczególnie dotkliwy, ponieważ mamy niedobór ekspertów i lukę kompetencyjną na lokalnym rynku.

Ustawa będzie nakładała na organizacje szereg nowych wymagań, takich jak systematyczna analiza ryzyka, zarządzanie kryzysowe, zabezpieczenie łańcucha dostaw czy regularne testy penetracyjne. Bez odpowiednio przeszkolonych specjalistów te działania stają się trudne do wykonania, co będzie zwiększało ryzyko incydentów i sankcji. Nowe przepisy będą wymagały zgłaszania poważnych incydentów do centralnej jednostki. Brak wykwalifikowanych ekspertów może opóźnić reakcję na zagrożenia, narażając organizacje na dalsze szkody.

Jak organizacje mogą sobie z tym radzić? Powinny rozwijać programy szkoleniowe dla obecnych pracowników, podnosząc ich kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa. Warto także inwestować we współpracę z uczelniami technicznymi oraz organizowanie staży mogących pomóc w budowaniu bazy młodych specjalistów.

Należy też przyjrzeć się procesom i możliwościom wewnątrz organizacji, być może okaże się, że realizację części zadań związanych z cyberbezpieczeństwem jak np. szkolenia pracowników, administracja narzędziami może być realizowane przez dział HR lub dział IT z zachowaniem nadzoru przez dział bezpieczeństwa. Kluczowe jest natomiast zachowanie jednolitej odpowiedzialności za całość działań w komórce odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo organizacji.

Paweł Kulpa

Paweł Kulpa

Źródło zewnętrzne

Robert Ługowski

Robert Ługowski

Źródło zewnętrzne

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA