Zarejestruj się
REKLAMA
Cyberprzestępcy próbują pozostać niezauważeni, dostarczając szkodliwe pliki lub wirusy za pośrednictwem popularnych aplikacji w chmurze. Jakich aplikacji unikać i jak ustrzec się przed kradzieżą danych?
Korzystanie z Internetu może być groźne dla użytkowników i firm, bo cyberprzestępcy korzystają z coraz nowszych rozwiązań do kradzieży danych. Jak się zabezpieczyć?
Cyberprzestępcy biorący za cel pocztę elektroniczną wykorzystują różnorodne formy ataków. Do najczęstszych należą: spam, złośliwe oprogramowanie, kradzież danych, phishing i podszywanie się.
Znaczny wzrost liczby incydentów naruszenia danych w ostatnich latach sprawił, że Unia Europejska wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących bezpieczeństwa sieci i informacji. Nowa dyrektywa, nazywana NIS2, ma zwiększać ogólny poziom cyberbezpieczeństwa i możliwości reagowania na incydenty w firmach z UE.
REKLAMA
W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystkie firmy korzystają z internetu i technologii cyfrowych, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i pojawiających się nieprawdziwych informacji, staje się niezwykle ważna. Coraz częściej słyszymy o atakach na duże i małe przedsiębiorstwa, instytucje, osoby publiczne, czy marki osobiste, co bezpośrednio zagraża ich reputacji.
Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje? Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.
9 na 10 dużych organizacji z Europy i Ameryki Północnej zwiększyło swoje budżety na bezpieczeństwo infrastruktury IT - wynika z raportu. Firmy muszą się bronić, bo działania cyberprzestępców przybrały rozmiary frontalnej ofensywy.
Z badania wynika, że statystyczny użytkownik poczty elektronicznej wysyła i odbiera rocznie około 2524 wiadomości e-mail, poświęcając na to około godzinę dziennie.
REKLAMA
W 2021 roku na świecie brakowało około 3,5 miliona pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Niepokój związany z niedoborem talentów technologicznych narasta od lat. Kobiety mogą pomóc w branży IT.
75% badanych organizacji zostało skutecznie zaatakowanych z wykorzystaniem poczty e-mail w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Usuwanie skutków może kosztować średnio ponad milion dolarów. Im więcej pracujących zdalnie, tym większe niebezpieczeństwo.
Choć AI może być potężnym narzędziem dla cyberprzestępców, pozwalając im na automatyzację ataków i skuteczniejsze unikanie wykrycia, może być również potężnym narzędziem dla specjalistów ds. bezpieczeństwa, pozwalając im na szybsze i skuteczniejsze wykrywanie i reagowanie na niebezpieczeństwa.
W dawnych czasach złoczyńcy zatruwali studnie, dziś mogą zrobić to samo, nie wychodząc nawet z domu. Działanie co trzeciej polskiej firmy zostało w 2022 roku zakłócone w wyniku. Niestety wielu przedsiębiorców ślepo wierzy, że im taki atak nie grozi, biją na alarm twórcy opracowania.
Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.
O bezpieczeństwo danych osobowych obawia się ponad 60 proc. Polaków - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ofiarą ich wycieku lub kradzieży padło 15 proc. rodaków, a 40 proc. doświadczyło próby ich wyłudzenia.
Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.
Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce.
REKLAMA