REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

Dlaczego pracownicy nie zgłaszają luk w firmowych zabezpieczeniach?

Ogromne fundusze przeznaczane na cyberbezpieczeństwo to jedna kwestia, ale jest jeszcze błąd ludzki. Pomyłka lub świadome zaniechanie działania popełnione przez pracownika może skutkować poważnymi wizerunkowymi i finansowymi stratami. Okazuje się, że nawet co drugi pracownik ma obawy przed zgłaszaniem luk w zabezpieczeniach. 

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach - nie jest zbyt dobrze

Polskie firmy powinny poważnie zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Z nowego raportu Eurostatu „Cyfryzacja w Europie” wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby firm, w których cyfrowe bezpieczeństwo zostało naruszone. 3 na 10 przebadanych organizacji z Polski zgłosiło przynajmniej jeden tego typu incydent.  

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Cyberbezpieczeństwo w firmie. Okazuje się, że zaledwie co trzecie polskie przedsiębiorstwo traktuje ten temat priorytetowo. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa oraz DG CNECT. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Duży wzrost cyberataków na świecie!

Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

REKLAMA

Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

Przestępstwa finansowe. Zorganizowane grupy zajmują się praniem brudnych pieniędzy i korumpowaniem urzędników: co trzeba wiedzieć

Korupcja, pranie pieniędzy, wyłudzenia, ataki hakerskie – to realne zagrożenia XXI wieku. Obecnie przestępczość finansowa, cyberprzestępczość oraz nowoczesne technologie są mocno ze sobą związane.

Firma, która dopuściła do wycieku danych jej klientów traci renomę a także chętnych na zakup jej produktów

Firmy pracują nad rozwojem marki i jej rozpoznawalnością wiele lat, po czym jedno fatalne zdarzenia burzy cały ten wysiłek. Takim incydentem w naszych czasach jest przede wszystkim wyciek danych klientów. Straconej w ten sposób reputacji marka nie jest w stanie odbudować.

Firmy tracą miliony na atakach cyberprzestępców. Hakerzy są coraz skuteczniejsi

Czy sztuczna inteligencja umożliwi cyberprzestępcom przeprowadzanie większej liczby ataków? Już teraz średni roczny koszt reagowania na naruszenia bezpieczeństwa przekroczył 5 milionów dolarów. Hakerzy zmienili taktykę. 

Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

2024 w branży informatycznej zapisze się jako czas wdrożenia nowych dyrektyw dotyczących cyberbezpieczeństwa. A co z koniunkturą?

Poprzedni rok to globalny triumf AI, większy popyt na moc obliczeniową, chmurę i oprogramowanie, ale i spadki w wielu obszarach rynku IT. Kryzys nie sprzyjał rozwojowi branży informatycznej. Teraz ekonomiści uważają, że 2024 rok może być dla tej branży lepszy, bo poprawiają się nastroje w gospodarce. Dodatkowym zaś kołem zamachowym dla rynku IT będą regulacje związane z cyberbezpieczeństwem oraz rosnąca popularność sztucznej inteligencji.

Rok 2024 może być lepszy dla IT

Co czeka specjalistów od IT w 2024 r.? Czy sztuczna inteligencja wciąż będzie triumfować? Jaki obszar IT ma największy potencjał? Eksperci oceniają.

Dyrektywa NIS2- nowe obowiązki, duże wydatki. Ile zostało czasu?

W związku z dyrektywą NIS2 firmy działające na terenie UE czeka nie tylko szereg nowych obowiązków, ale i zwiększenie budżetów. Krajowe prawo każdego z członków wspólnoty musi zostać dostosowane do 17 października 2024 roku.

Dwóch na pięciu pracowników ocenia ryzyko cyberataku jako bardzo niskie

Ryzyko cyberataku na pracowniczy komputer jest stosunkowo duże, mimo to pracownicy nie mają wystarczającej świadomości na temat zagrożeń cybernetycznych. Jak to zmienić? 

Czego można się spodziewać w bezpieczeństwie IT w 2024 roku?

Jeszcze więcej wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem IT czeka firmy w 2024 roku. Nie bez powodu "Sztuczna inteligencja" została Słowem Roku 2023, jest wykorzystywana powszechnie, a coraz częściej, niestety, także do manipulacji.

Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

Deformacja twardego dysku nie daje 100% pewności, że dane nie będą możliwe do odtworzenia

Cyberataki i wyłudzanie danych to problem, z którym borykają się zarówno firmy jak i instytucje publiczne. Aż 33% Polaków doświadczyło próby wyłudzenia danych a ponad 12% padło ich ofiarą. Eksperci są zgodni, bezpieczeństwo danych to rzecz, na której nie warto oszczędzać. 

Przedsiębiorcy obawiają się unijnych regulacji, szczególnie tych związanych z cyberbezpieczeństwem

Dostosowywanie się do nowych unijnych regulacji to jedna z bolączek polskich firm. Sen z powiek przedsiębiorcom spędzają przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz prywatności danych.

5 porad dotyczących cyberbezpieczeństwa i technologii, które ignorujemy. Dlaczego?

Miesiąc Świadomości Cyberbezpieczeństwa przypada na październik. To już dwudziesty raz, gdy firmy i instytucje tłumaczą jak bezpiecznie korzystać z internetu. Zastosowanie się do porad nie wymaga wielkiego wysiłku, ale… raczej tego nie robimy. Dlaczego? 

Praca hybrydowa sprzyja atakom cyberprzestępców. Jak zabezpieczyć firmę?

Praca zdalna i hybrydowa jest obecnie łatwo dostępna. Równie łatwo dostępne dla cyberprzestępców mogą być przesyłane przez pracowników dane i aplikacje. Jak zabezpieczyć firmę w tej nowej przestrzeni - analizuje Michał Borowiecki, Dyr. Regionalny na Polskę firmy Netskope.

Udany atak hakerski to np. włączenie na wszystkich skrzyżowaniach zielonego światła. Będzie chaos

Wojna w sieci. Kolejne państwa mówią o cyberatakach na infrastrukturę krytyczną IT. Coraz częściej za cyberataki obwinia się nie tylko znudzonych nastolatków, ale wykwalifikowanych hakerów. Czego najbardziej możemy się obawiać??? 

Cyberprzestępcy coraz częściej kradną przez aplikacje w chmurze. Jak się ustrzec?

Cyberprzestępcy próbują pozostać niezauważeni, dostarczając szkodliwe pliki lub wirusy za pośrednictwem popularnych aplikacji w chmurze. Jakich aplikacji unikać i jak ustrzec się przed kradzieżą danych?

Korzystanie z Internetu groźne dla firm?

Korzystanie z Internetu może być groźne dla użytkowników i firm, bo cyberprzestępcy korzystają z coraz nowszych rozwiązań do kradzieży danych. Jak się zabezpieczyć?

Jak cyberprzestępcy wykorzystują pocztę elektroniczną?

Cyberprzestępcy biorący za cel pocztę elektroniczną wykorzystują różnorodne formy ataków. Do najczęstszych należą: spam, złośliwe oprogramowanie, kradzież danych, phishing i podszywanie się.

Unijna dyrektywa NIS2 ma zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa. Czy przedsiębiorcy są gotowi?

Znaczny wzrost liczby incydentów naruszenia danych w ostatnich latach sprawił, że Unia Europejska wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących bezpieczeństwa sieci i informacji. Nowa dyrektywa, nazywana NIS2, ma zwiększać ogólny poziom cyberbezpieczeństwa i możliwości reagowania na incydenty w firmach z UE. 

Cyberbezpieczeństwo niezbędne dla ochrony wizerunku firmy

W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystkie  firmy korzystają z internetu i technologii cyfrowych, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i pojawiających się nieprawdziwych informacji, staje się niezwykle ważna. Coraz częściej słyszymy o atakach na duże i małe przedsiębiorstwa, instytucje, osoby publiczne, czy marki osobiste, co bezpośrednio zagraża ich reputacji. 

Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych każdego użytkownika? [KOMENTARZ]

Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje?  Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.

Inwazja hakerów. Firmy testują systemy bezpieczeństwa

9 na 10 dużych organizacji z Europy i Ameryki Północnej zwiększyło swoje budżety na bezpieczeństwo infrastruktury IT - wynika z raportu. Firmy muszą się bronić, bo działania cyberprzestępców przybrały rozmiary frontalnej ofensywy. 

Bezpieczeństwo danych w skrzynce e-mail

Z badania wynika, że statystyczny użytkownik poczty elektronicznej wysyła i odbiera rocznie około 2524 wiadomości e-mail, poświęcając na to około godzinę dziennie. 

Kobiety chroniące firmę przed hakerami – coraz powszechniejszy przypadek

W 2021 roku na świecie brakowało około 3,5 miliona pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Niepokój związany z niedoborem talentów technologicznych narasta od lat. Kobiety mogą pomóc w branży IT.

Milion dolarów – potencjalny koszt cyberataku z poprzez e-mail

75% badanych organizacji zostało skutecznie zaatakowanych z wykorzystaniem poczty e-mail w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Usuwanie skutków może kosztować średnio ponad milion dolarów. Im więcej pracujących zdalnie, tym większe niebezpieczeństwo.

Cyberprzestępcy również korzystają ze sztucznej inteligencji. Czy jest na to sposób?

Choć AI może być potężnym narzędziem dla cyberprzestępców, pozwalając im na automatyzację ataków i skuteczniejsze unikanie wykrycia, może być również potężnym narzędziem dla specjalistów ds. bezpieczeństwa, pozwalając im na szybsze i skuteczniejsze wykrywanie i reagowanie na niebezpieczeństwa.

Czy rosyjscy hakerzy mogą wziąć na cel infrastrukturę krytyczną w Polsce?

W dawnych czasach złoczyńcy zatruwali studnie, dziś mogą zrobić to samo, nie wychodząc nawet z domu. Działanie co trzeciej polskiej firmy zostało w 2022 roku zakłócone w wyniku. Niestety wielu przedsiębiorców ślepo wierzy, że im taki atak nie grozi, biją na alarm twórcy opracowania.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem 2023 r. Liczba ataków wzrosła lawinowo

Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest  jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.

Badanie: ponad 60 proc. Polaków obawia się kradzieży danych osobowych

O bezpieczeństwo danych osobowych obawia się ponad 60 proc. Polaków - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ofiarą ich wycieku lub kradzieży padło 15 proc. rodaków, a 40 proc. doświadczyło próby ich wyłudzenia.

Rozmowy z robotem nie do odróżnienia od rozmowy z konsultantem

Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.

Rewolucja energetyczna w cieniu cyberprzestępców. Czy polska infrastruktura strategiczna jest bezpieczna?

Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce. 

Ataki na łańcuchy dostaw, automatyzacja - trendy cyberbezpieczeństwa 2023

Organizacje będą musiały stawić czoła większej liczbie nieznanych ryzyk cybernetycznych Pogłębiający się niedobór kadrowy, przełoży się na przeciążenie i wypalenie analityków. Organizacje są bardziej podatne na włamania. Zbiór prognoz

Cyberataki: czego w nadchodzącym roku mogą spodziewać się polskie firmy?

Jak wynika z ostatnich raportów, w pandemii liczba cyberataków osiągnęła swój szczyt, a z powodu trwającego konfliktu w Ukrainie sytuacja ta będzie się utrzymywać. Polska, pod względem ilości cyberataków, w 2022 roku zajęła szóste miejsce w Europie. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Czerwony, fioletowy, niebieski – kolory zespołów ds. cyberbezpieczeństwa?

Aby zwiększyć poziom zabezpieczeń konieczne jest połączenie działań trzech zespołów – niebieskiego, czerwonego i fioletowego. Każdy z nich odpowiada za inne elementy ochrony, ale wspólnie zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa danych firmowych.

Jak chronić dane osobowe w sieci?

Kradzież tożsamości w Internecie to z perspektywy globalnej bardzo powszechne zjawisko. Badania wskazują, że każdego roku około 9 mln Amerykanów jest narażonych na cyberprzestępstwo. W naszym kraju dochodzi rocznie do 1,5 mln naruszenia danych Liczba rośnie z roku na rok, niosąc za sobą różne konsekwencje.

Ataki wykorzystujące szyfrowanie pokonują ochronę 70% organizacji

Dzisiejsze organizacje borykają się z olbrzymim obciążeniem ruchu w sieci i słabą widocznością niebezpieczeństw – w przypadku 45% kończy się to wieloma naruszeniami zabezpieczeń.

Black Friday – jak chronić dane przed cyberprzestępcami

Black Friday. Popularność „świąt konsumpcji” rośnie także dzięki zakupom online. Warto jednak pamiętać, że gdy konsumenci szukają promocji a sklepy zysku, cyberprzestępcy próbują wykorzystać każdą okazję, aby wykraść dane – nie tylko klientów, ale także sprzedawców.

Hakerów sposoby na podszywanie. Jak się bronić?

Phishing jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najgroźniejszych rodzajów cyberataków. Haker podszywa się pod administratora strony w celu wyłudzenia danych.

Cyberbezpieczeństwo: Najbardziej ufamy branżom, gdzie jest najwięcej wycieków danych

Cyberbezpieczeństwo: Największe zaufanie miały branże: finansów i ubezpieczeń (26,9%), ochrony zdrowia (21,9%) oraz technologii i telekomunikacji (19,4%). Te sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.

Bezpieczeństwo krajowe pod znakiem zapytania — alarmują specjaliści IT

7 na 10 informatyków, biorących udział w badaniu uważa, że naruszenie bezpieczeństwa korporacyjnych sieci może poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Przestarzała infrastruktura to łatwy cel dla hakerów, a konsekwencje będziemy ponosić wszyscy. Czy atak hakerów może zablokować wodę w kranie?

REKLAMA