REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja energetyczna w cieniu cyberprzestępców. Czy polska infrastruktura strategiczna jest bezpieczna?

Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce. 

Automatyzacja to ułatwienie i niebezpieczeństwo w jednym

– Nowe technologie podnoszą wydajność produkcji i umożliwiają dopasowanie jej do potrzeb klientów, jednak stanowią też krytyczny element w architekturze zabezpieczeń. Doskonale widzimy to na polskim rynku, gdzie przemianom technologicznym nie zawsze towarzyszy odpowiednie zaangażowanie uwagi i środków na polu cyberbezpieczeństwa, co hakerzy wykorzystują bezlitośnie –  mówi Krzysztof Wójtowicz, dyrektor ds. sprzedaży z ICsec S.A, 

REKLAMA

– Standardy bezpieczeństwa muszą zostać podniesione, gdyż skuteczne uderzenie w systemy informatyczne którejś z głównych elektrowni czy gazoportu uruchomić może katastroficzny scenariusz destabilizacji naszego kraju w wymiarze gospodarczym, a także społecznym i wizerunkowym. 

Co ułatwia pracę hakerom?

REKLAMA

Aż 54 proc. brytyjskich firm przemysłowych, które wdrożyły w 2022 roku nowe rozwiązania cyfrowe, nie zdecydowało się na żadne działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego. Dlaczego? Cztery na dziesięć z nich uznało, że to zbyt duży wydatek inwestycyjny. 35 proc. wskazało, że późniejsze koszty utrzymania architektury bezpieczeństwa przerastają ich możliwości finansowe. Nie wynika to jednak z niskiej świadomości zagrożeń. Aż 95 proc. firm implementujących nowe technologie twierdzi, że środki bezpieczeństwa cybernetycznego są niezbędne dla ich firmy, a dwie trzecie stwierdziło, że znaczenie tegoż wzrosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

-–Takie podejście to gra w rosyjską ruletkę. Wielka Brytania, podobnie jak Polska, z powodu politycznego wsparcia zapewnianego Ukrainie, jest dla hakerów jednym z głównych celów. Na celowniku jest m.in. sektor energetyczny – dodaje Krzysztof Wójtowicz.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brytyjski przemysł już teraz słono płaci za zaniedbania. Ponad jedna czwarta respondentów (26 proc.) zgłosiła znaczne szkody finansowe powstałe w wyniku cyberataków, których szacunkowa wartość wahała się od 50 000  do 250 000 funtów szterlingów. Straty generują przede wszystkim przestoje w produkcji będące efektem działań hakerów (65 proc.).   

Czy rurociągi są bezpieczne? 

 Brytyjczycy mają powody do niepokoju również, jeśli chodzi o stan zabezpieczeń infrastruktury krytycznej. Szczególnie, że problemem są nie tylko cyberataki, ale też ataki fizyczne. Zjednoczone Królestwo połączone jest z kontynentem siecią kilkudziesięciu rurociągów, a na 2030 rok planowane jest uruchomienie przełomowego projektu energetycznego. Liczący 3800 km kabel przesyłowy ma dostarczać energię z paneli słonecznych zlokalizowanych w Maroku. Prąd z Sahary ma dotrzeć bezpośrednio do 8 milionów brytyjskich gospodarstw, zaspokajając 7,5 proc. zapotrzebowania na energię. Oczywiste jest, że projekt o takim znaczeniu strategicznym będzie wymagać najlepszych zabezpieczeń z możliwych. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że zarówno Wielka Brytania, jak i reszta świata, mają na tym polu sporo pracy do wykonania. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA