Rekordowa produkcja energii z OZE
Energia z OZE nie jest obciążona opłatami za emisję CO2, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. W efekcie, zielona zmiana oznacza korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu.
Pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu niemal o połowę
Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych.
Prezes URE: nakłady inwestycyjne na rozwój sieci dystrybucji energii to 130 mld zł
Nakłady inwestycyjne na rozwój sieci dystrybucji energii to 130 mld zł - oszacował prezes URE Rafał Gawin. Chcąc przyłączyć każde źródło energii należałoby zwielokrotnić tę kwotę. Jak dodał, trzeba zadać pytanie, czy społeczeństwo na to stać.
Kowalski: wkrótce specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich; specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.
Zakładasz fotowoltaikę? Sprawdź, czego wymaga prawo
W Polsce liczba mikroinstalacji o mocy do 50 kW przekroczyła w 2022 roku milion. Korzystają z nich przede wszystkim gospodarstwa domowe i rolne oraz małe przedsiębiorstwa. Popularyzacji takich inwestycji sprzyjają przepisy, które w wielu przypadkach nie wymagają od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. Są jednak wyjątki.
CSIRE – co to jest. Cyfryzacja polskiej energetyki – jakie korzyści dla konsumentów i prosumentów
Biznes energetyczny staje się coraz bardziej złożony oraz wymaga przetwarzania coraz większej ilości danych. Cała branża w najbliższych latach przejdzie transformację cyfrową, która zmieni jej oblicze. Już niebawem wszyscy profesjonalni uczestnicy rynku energii będą dostosowywać swoje systemy do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. Bezpośrednim efektem wprowadzenia CSIRE będzie scentralizowany sposób przetwarzania danych. Prace projektowe przy wdrażaniu nowego systemu po stronie E.ON Polska prowadzone są na szeroką skalę.
Czy cena ropy wzrośnie w 2023 roku?
Notowania ropy w roku wybuchu wojny były zmienne niczym kursy akcji. Od ok. 80 USD na początku 2022 r. do niemal 130 USD tuż po inwazji na Ukrainę. Jednak pomimo kolejnych sankcji i pesymistycznych prognoz cena ustabilizowała się na poziomie ok 80 USD za baryłkę. Jakie są prognozy na 2023?
Sankcje zaczynają działać. Rosja zmniejsza wydobycie ropy
Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej - poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji.
Negocjacje z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową
Rozmawiamy z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową. UE nie przewiduje możliwości finansowania takich inwestycji w programach operacyjnych. To jest coś, o co walczymy, nie tylko my, ale także inne państwa - powiedziała w rozmowie z PAP szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
Gdzie powstanie trzecia w Polsce elektrownia atomowa?
Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań - dodał.
Gaz na europejskim rynku tanieje w granicach 2 proc.
Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w czwartek 9 lutego spadają w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 55 euro za MWh.
Ropa tanieje o ponad 1,5 proc.
Ropa Brent tanieje w czwartek 9 lutego na rynku o ponad 1,5 proc., do poniżej 84 dol. za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI spada o ponad 1,6 proc., do nieco ponad 77 dol. za baryłkę.
Gaz na europejskim rynku bez większych zmian
Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w poniedziałek 6 lutego nie notują większych zmian. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 60 euro za MWh.
Ropa na rynku tanieje w granicach 1 proc.
Ropa Brent tanieje w poniedziałek 6 lutego na rynku o 0,4 proc., do niecałych 80 dolarów za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI spada o 0,8 proc., do niecałych 73 dol. za baryłkę.
Gaz ziemny drożeje
We wtorek 31 stycznia przed godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec podrożał o 8,59 proc., do 59.85 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 7,88 proc., do 60,60 euro za MWh. W kontraktach majowych gaz był droższy o 8,03 proc., z ceną 60,875 euro za MWh.
Oszczędzanie energii: jak o 40% obniżyć zużycie prądu w łazience
Niektóre urządzenia znajdujące się w łazience są wykorzystywane praktycznie codziennie, w związku z czym sposób ich użytkowania znacząco wpływa na wysokość rachunków za prąd. Przykład pierwszy z brzegu: o 31 proc. możemy zmniejszyć zużycie prądu przez suszarkę bębnową.
Ropa tanieje o niemal 1 proc.
W poniedziałek 30 stycznia około godz. 17.10 ropa Brent na giełdzie w Londynie taniała o 0,78 proc., do 85,73 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spadała o 0,80 proc. do 79,04 dolarów za baryłkę.
Ceny gazu w spadają
Cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty spadała w poniedziałek 30 stycznia około godziny 17.15 o 1,4 proc. do 54,65 euro za MWh. Spadała też jego cena w kontraktach na marzec - o 0,91 proc. do 54,95 euro za MWh.
Ropa tanieje na rynku o niespełna 1 proc.
W poniedziałek 30 stycznia po godz. 8.30 ropa Brent na giełdzie w Londynie staniała o 0,80 proc., do 85,71 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 0,84 proc. do 79,01 dolarów za baryłkę.
Ceny ropy w USA w dół po świątecznej przerwie w Chinach
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a powrót Chińczyków po obchodach Nowego Roku nie wywołał zwyżki popytu na surowce - podają maklerzy.
Gaz ziemny tanieje
W poniedziałek 30 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty tanieje o 1,21 proc., do 54,75 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach na marzec o 0,46 proc. do 55,19 euro za MWh.
Gaz na rynku europejskim zdrożał
W piątek 27 stycznia po południu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF drożał o ponad 2 proc. Kontrakty na luty i marzec były wyceniane na ponad 56 euro za MWh.
Ropa Brent drożeje do 87,61 dol. za baryłkę, a WTI do ponad 81 dol.
W piątek rano 27 stycznia ropa Brent drożeje o 0,16 proc., do 87,61 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI rośnie o 0,36 proc. i kosztuje 81,30 dolarów za baryłkę.
Rewolucja energetyczna w cieniu cyberprzestępców. Czy polska infrastruktura strategiczna jest bezpieczna?
Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce.
Gazu w UE może zabraknąć. Bruksela określiła strategię długoterminową
Ustawa wiatrakowa wkrótce w sejmie. Co zakłada?
Transformacja energetyczna Polski. Ile będzie kosztować? WIDEO
Koszt transformacji energetycznej Polski jest szacowany pomiędzy 1,3 a 1,7 biliona złotych - powiedział w rozmowie z DGP na Forum w Davos Paweł Strączynski, wiceprezes zarządu Banku Pekao.
Gaz drożeje do ponad 65 euro za MWh
Ropa Brent tanieje do 84,2 dol. za baryłkę
Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy i gdzie?
Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce może powstać w 2036 roku. Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Według planów za 10-12 lat w Polsce mają działać 3 elektrownie jądrowe
PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla sektora MŚP
Rząd przyjął projekt nowego systemu wsparcia dla odbiorców ciepła
Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. Nowy system od 1 lutego zastąpi mechanizm ceny ciepła z rekompensatą.