REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Już nie tylko przechodzenie wszystkich i wszystkiego na odnawialne źródła energii – OZE, ale w końcu zapewnianie elastycznych sieci dystrybucyjnych, rozwijanie infrastruktury pojazdów elektrycznych oraz przygotowanie budynków na spełnienie wymogów związanych z zeroemisyjnością – rynek energii w 2024 roku czekają burzliwe przemiany.
Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Efektywność energetyczna to cel, do którego dąży dziś większość firm. Najważniejszy aspekt dotyczy danych oraz ich właściwej analizy.
Oddziały terenowe URE w latach 2021-2022 odnotowały wysoki, ok. 9-krotny wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej i ok. 2,5-krotny do sieci gazowej w porównaniu do lat 2019-2020 - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Według URE wskazuje to na niejasność przepisów.
REKLAMA
Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej i zaangażowaniu spółek energetycznych, rachunki konsumentów nie wzrosły. Niebagatelną rolę odegrała też stale rosnąca świadomość w zakresie programów osłonowych i czynników wpływających na kształtowanie cen energii w Polsce.
Prawie każdy Polak zwraca uwagę na oszczędzanie prądu – tak wynika z najnowszego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Świadomość społeczna w zakresie sposobów na ograniczenie zużycia energii jest na bardzo wysokim poziomie. Aż 4 na 5 respondentów twierdzi, że oszczędza w ten sposób pieniądze.
Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem - podkreśliła w środę podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Do końca czerwca 2023 r. rząd zamierza przyjąć program wsparcia dla firm energochłonnych wart 5 mld zł - wynika z informacji w wykazie prac legislacyjnych rządu.
REKLAMA
Parlament Europejski opowiedział się 30 marca 2023 r. za eliminacją gazu cieplarnianego SF6 ze wszystkich zastosowań w przemyśle energetycznym. Gaz ten jest nawet 23,5 tys. razy bardziej szkodliwy niż CO2. To ważny krok w kierunku osiągania celów klimatycznych i zerowej emisji – wskazują eksperci firmy Eaton.
Zapraszamy do udziału w 11. edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2023. Szczyt odbędzie się w dniach 5-6 czerwiec 2023 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: "Bezpieczeństwo Energetyczny Europy - Rewizja Europejskiej Polityki Energetycznej".
Energia z OZE nie jest obciążona opłatami za emisję CO2, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. W efekcie, zielona zmiana oznacza korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu.
Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych.
Nakłady inwestycyjne na rozwój sieci dystrybucji energii to 130 mld zł - oszacował prezes URE Rafał Gawin. Chcąc przyłączyć każde źródło energii należałoby zwielokrotnić tę kwotę. Jak dodał, trzeba zadać pytanie, czy społeczeństwo na to stać.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zapowiedział, że w kwietniu mogą pojawić się dwie ustawy ważne dla obszarów wiejskich; specustawa o biogazowniach rolniczych i nowelizacja ustawy o OZE.
W Polsce liczba mikroinstalacji o mocy do 50 kW przekroczyła w 2022 roku milion. Korzystają z nich przede wszystkim gospodarstwa domowe i rolne oraz małe przedsiębiorstwa. Popularyzacji takich inwestycji sprzyjają przepisy, które w wielu przypadkach nie wymagają od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia. Są jednak wyjątki.
Notowania ropy w roku wybuchu wojny były zmienne niczym kursy akcji. Od ok. 80 USD na początku 2022 r. do niemal 130 USD tuż po inwazji na Ukrainę. Jednak pomimo kolejnych sankcji i pesymistycznych prognoz cena ustabilizowała się na poziomie ok 80 USD za baryłkę. Jakie są prognozy na 2023?
Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej - poinformował wicepremier Aleksander Nowak. Pół miliona baryłek ropy to około 5 procent dziennej produkcji.
Rozmawiamy z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową. UE nie przewiduje możliwości finansowania takich inwestycji w programach operacyjnych. To jest coś, o co walczymy, nie tylko my, ale także inne państwa - powiedziała w rozmowie z PAP szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań - dodał.
Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w czwartek 9 lutego spadają w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 55 euro za MWh.
Ropa Brent tanieje w czwartek 9 lutego na rynku o ponad 1,5 proc., do poniżej 84 dol. za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI spada o ponad 1,6 proc., do nieco ponad 77 dol. za baryłkę.
Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w poniedziałek 6 lutego nie notują większych zmian. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 60 euro za MWh.
Ropa Brent tanieje w poniedziałek 6 lutego na rynku o 0,4 proc., do niecałych 80 dolarów za baryłkę. Cena amerykańskiej ropy WTI spada o 0,8 proc., do niecałych 73 dol. za baryłkę.
We wtorek 31 stycznia przed godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec podrożał o 8,59 proc., do 59.85 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 7,88 proc., do 60,60 euro za MWh. W kontraktach majowych gaz był droższy o 8,03 proc., z ceną 60,875 euro za MWh.
Niektóre urządzenia znajdujące się w łazience są wykorzystywane praktycznie codziennie, w związku z czym sposób ich użytkowania znacząco wpływa na wysokość rachunków za prąd. Przykład pierwszy z brzegu: o 31 proc. możemy zmniejszyć zużycie prądu przez suszarkę bębnową.
W poniedziałek 30 stycznia około godz. 17.10 ropa Brent na giełdzie w Londynie taniała o 0,78 proc., do 85,73 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spadała o 0,80 proc. do 79,04 dolarów za baryłkę.
Cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty spadała w poniedziałek 30 stycznia około godziny 17.15 o 1,4 proc. do 54,65 euro za MWh. Spadała też jego cena w kontraktach na marzec - o 0,91 proc. do 54,95 euro za MWh.
W poniedziałek 30 stycznia po godz. 8.30 ropa Brent na giełdzie w Londynie staniała o 0,80 proc., do 85,71 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 0,84 proc. do 79,01 dolarów za baryłkę.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a powrót Chińczyków po obchodach Nowego Roku nie wywołał zwyżki popytu na surowce - podają maklerzy.
W poniedziałek 30 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty tanieje o 1,21 proc., do 54,75 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach na marzec o 0,46 proc. do 55,19 euro za MWh.
W piątek 27 stycznia po południu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF drożał o ponad 2 proc. Kontrakty na luty i marzec były wyceniane na ponad 56 euro za MWh.
W piątek rano 27 stycznia ropa Brent drożeje o 0,16 proc., do 87,61 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI rośnie o 0,36 proc. i kosztuje 81,30 dolarów za baryłkę.
Niemal co druga (42 proc.) firma przemysłowa ze Zjednoczonego Królestwa została zhakowana w 2022 roku, a co czwarta poniosła z tego powodu dotkliwe straty - alarmują autorzy opublikowanego w grudniu raportu “Cyber Security: UK manufacturing”. Liczba ataków na infrastrukturę krytyczną rośnie też w Polsce.
Koszt transformacji energetycznej Polski jest szacowany pomiędzy 1,3 a 1,7 biliona złotych - powiedział w rozmowie z DGP na Forum w Davos Paweł Strączynski, wiceprezes zarządu Banku Pekao.
Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce może powstać w 2036 roku. Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, wprowadzający mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. Nowy system od 1 lutego zastąpi mechanizm ceny ciepła z rekompensatą.
REKLAMA