REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 mld zł wsparcia dla sektorów energochłonnych

AYMING POLSKA
Konsulting operacyjny i finansowanie innowacji
dotacje dla sektorów energochłonnych
dotacje dla sektorów energochłonnych
East News

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 5 mld zł w ramach programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” już wkrótce popłynie do polskiego biznesu.

Potrzebna transformacja energetyczna firm

Doraźne wsparcie nie wystarczy by skutecznie przeciwdziałać skutkom kryzysu - potrzebna będzie transformacja energetyczna firm. Ta sfinansowana może zostać ze środków przewidzianych w nowych programach dotacyjnych, tj. FEnIKS czy FENG lub z oszczędności wypracowanych dzięki skorzystaniu z ulgi B+R.

REKLAMA

Wsparcie firm energochłonnych – dla kogo?

Do programu „Pomoc dla sektorów energochłonnych…” będą kwalifikowani przedsiębiorcy, dla których koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6% w pierwszej połowie 2022 r. Koniecznym warunkiem jest pochodzenie przynajmniej połowy przychodów lub wartości produkcji z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM, wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską. Przy składaniu wniosku należy pamiętać również o dołączeniu szeregu dokumentów zaświadczających o braku przeciwskazań do otrzymania pomocy. Planowana wypłata rekompensat nastąpi już w lutym br.

OZE i efektywność energetyczna w centrum

REKLAMA

Rządowy program to z pewnością duże wsparcie dla firm szczególnie dotkniętych wzrostem cen surowców. Do walki z kryzysem energetycznym niezbędne będzie również przeprowadzenie zmian wewnątrz samych przedsiębiorstw. Z najnowszego badania „Międzynarodowy Barometr Innowacji 2023”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Ayming, wynika, że firmy w Polsce mocno odczuwają jego finansowe skutki. Dla większości (76%) staje się on stymulantem do wprowadzenia innowacji. Aż 41% prowadzących biznesy deklaruje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a 40% zamierza zwiększyć efektywność energetyczną w odpowiedzi na wzrost cen energii. Część przedsiębiorców planuje także zmiany w procesie logistycznym (26%) oraz produkcyjnym (19%).

Wszelkie działania związane z minimalizowaniem skutków kryzysu energetycznego, o ile niosą ze sobą wdrażanie innowacji przynajmniej w skali przedsiębiorstwa, kwalifikują się do proinnowacyjnych ulg podatkowych. Warto zaznaczyć, że od ubiegłego roku ulga B+R pozwala na możliwość odliczenia aż do 200% kosztów kwalifikowanych. Innymi instrumentami wsparcia biznesu są dotacje europejskie. 

Unijne środki na inwestycje w zrównoważony rozwój

REKLAMA

Jak pokazują wyniki „Międzynarodowego Barometru Innowacji”, większość przedsiębiorców w Polsce wskazuje na dostęp do publicznych środków jako główny bodziec do zainteresowania się działaniami badawczo-rozwojowymi (59%). Tym większe znaczenie w kontekście zielonej transformacji i podniesienia innowacyjności polskiego biznesu zyskują nowe programy dotacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już niebawem prowadzący firmy będą mogli skorzystać ze środków z europejskiego programu FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). W ramach Priorytetu III „Zazielenienie przedsiębiorstw” dofinansowane będą projekty bezpośrednio przyczyniające się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Innym programem, który pozwoli na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii jest FEnIKS (Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska).

Przedsiębiorcy mają obecnie do swojej dyspozycji szereg komplementarnych rozwiązań w postaci rekompensat finansowych dla sektorów energochłonnych, proinnowacyjnych ulg podatkowych czy coraz to nowszych instrumentów wspierających zieloną transformację biznesu. To jak szybko ona nastąpi, zależy od tego, czy i jak firmy skorzystają z dostępnych możliwości.

Autorka: Maria Leszczyńska, Manager ds. dotacji i stref inwestycyjnych, Ayming Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA