REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy i gdzie?

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce może powstać w 2036 roku. Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa w Polsce w 2036 roku?

Panel dyskusyjny pt. „Droga do europejskiej suwerenności energetycznej”, zorganizowany tuż po zakończeniu zamkniętego spotkania interesariuszy projektu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, otworzyło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

REKLAMA

REKLAMA

„Od kilku lat intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją źródeł energii. Uwieńczeniem tego procesu będzie stworzenie systemu opartego m.in. o nowoczesne, bezpieczne elektrownie atomowe. W ten sposób Polska osiągnie pełną suwerenność i dostęp do stabilnego źródła energii zaspokajającego potrzeby naszej dynamicznej gospodarki” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W debacie uczestniczyli: wicepremier Jacek Sasin, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Dukgeun Ahn (minister handlu Korei Południowej), Maciej Stec z firmy ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej grupy KHNP. Konsorcjum tych przedsiębiorstw planuje wspólnie budowę pierwszej w Polsce, komercyjnej elektrowni jądrowej.

„Choć inicjatywa ma charakter biznesowy, to cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i poparciem polskiego rządu, czego dowodem jest udział w projekcie naszego narodowego czempiona energetycznego, będącego jedną z kluczowych Spółek Skarbu Państwa” – oświadczył Jacek Sasin.

REKLAMA

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., o której mówił wicepremier, wraz z partnerami prowadzi już bardzo zaawansowane prace nad projektem elektrowni jądrowej. Uzgodniono plan rozwoju, stanowiący ramowy dokument wyznaczający kolejne etapy realizacji inwestycji. Szczegółowym analizom i badaniom (środowiskowym, geologicznym) poddano również lokalizację Pątnowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Energetyka jądrowa jako element budowy bezpieczeństwa naszego kraju i potencjału jego gospodarki jest jednym z głównych tematów poruszanych w tym roku w polskim pawilonie w Davos. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach Polska uczyniła naprawdę wiele w kwestii zwiększenia udziału źródeł nisko- lub zeroemisyjnych w swym miksie energetycznym. Jednak bez atomu nie będziemy w stanie sprostać rosnącym potrzebom odbiorców energii” - przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Choć dokładna data ukończenia inwestycji w Pątnowie nie jest jeszcze znana, to determinacja wszystkich stron projektu i potencjał ich zaplecza eksperckiego pozwalają uznawać nieoficjalny termin (od dziesięciu do trzynastu lat) za bardzo realny.

Prezes PGE zauważył, że dzięki energetyce jądrowej wolnej od opłat za emisję dwutlenku węgla polska gospodarka będzie mogła być konkurencyjna na tle Europy i świata, zaś transformacja stanie się kołem zamachowym jej rozwoju. Jednocześnie podkreślał, że komercyjna elektrownia nie stanowi konkurencji dla innych inwestycji w energetykę atomową prowadzonych przez rząd.

„PGE jest liderem zielonej energetyki w Polsce i czołowym inwestorem na Bałtyku, którego plany obejmują największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Rozumiemy jednak, że energia z wiatru czy słońca nie jest stabilna i musi być uzupełniona bardziej pewnymi źródłami. W ten sposób nauka, w połączeniu z poczuciem odpowiedzialności za rozwój i bezpieczeństwo Polski, doprowadziły do naszego udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu, jakim jest elektrownia w Pątnowie” – zaznaczył Wojciech Dąbrowski.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA