REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Negocjacje z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową

elektrownie atomowe
elektrownie atomowe
Georgia Power/Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Rozmawiamy z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową. UE nie przewiduje możliwości finansowania takich inwestycji w programach operacyjnych. To jest coś, o co walczymy, nie tylko my, ale także inne państwa - powiedziała w rozmowie z PAP szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.

Kilka państw UE chciałoby fundusze na elektrownie atomowe

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z PAP stwierdziła, że o ile unijna +zielona taksonomia+ przewiduje możliwości finansowania energetyki jądrowej o tyle w poszczególnych programach operacyjnych nie przewidziano takiej możliwości, "ani dla dużego, ani tego średniego, czy małego atomu". "To jest coś, o co walczymy w tej perspektywie finansowej. Nie tylko my, wszystkie państwa, które są zainteresowane atomem. Tutaj mamy silną koalicję, bo i nasi południowi partnerzy o to walczą i od niedawna nasi północni partnerzy - Szwedzi, są po naszej stronie, więc jakaś nadzieja jest" - powiedziała Moskwa.

REKLAMA

Taksonomia to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, które jest systemem klasyfikacji, ustanawiającym listę zrównoważonych środowiskowo działań gospodarczych.

Ogromne fundusze na energetykę

Minister podkreśliła, że bardzo ważnym zadaniem jest, by z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 móc finansować inwestycje w energetykę jądrową. Moskwa wskazała, że nowa perspektywa przewiduje dla Polski środki na energetykę w wysokości 46 mld zł plus środki z funduszy regionalnych.

"Chcielibyśmy, żeby przynajmniej wybrany komponent, wybrane prace, czy części projektowania (dot. energetyki jądrowej - PAP) mogły takie finasowanie znaleźć" - podkreśliła Moskwa.

Uproszczenie procedur decyzyjnych dla małego i średniego atomu 

Poinformowała również, że resort zabiega też o uproszczenia w procedurach decyzyjnych szczególnie dla małego i średniego atomu. "Na dzisiaj podlega on tym samym procedurom, co duży atom i duże inwestycje. To jest nasze pierwsze wyzwanie, z którym się mierzymy, bo w Unii Europejskiej poza gorącymi zwolennikami, są też przeciwnicy energii jądrowej" - zaznaczyła minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki model finansowania dla energetyki jądrowej? 

Anna Moskwa wskazała, że drugim wyzwaniem jest przygotowanie modelu finansowania dla dużej energetyki jądrowej.

REKLAMA

"Nad tym modelem pracujemy. Mamy pełną analizę modeli światowych i korzyści z każdego z tych modeli dla polskiego systemu. Teraz przygotowujemy taki polski miks, który byłby naszym polskim modelem"- stwierdziła Moskwa. Zaznaczyła, że "na pewno rząd nie zdecyduje się na jeden rodzaj finansowania".

"Finansowanie ze strony państwa, w tym gwarancje Skarbu Państwa, to jest to, co wspólnie z Ministerstwem Finansów teraz przygotowujemy - plan zaangażowania państwa na poszczególne lata" - poinformowała Moskwa, dodając, że w tym roku zatwierdzono dokapitalizowanie spółki, która zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej ma realizować inwestycje w energetykę jądrową. Przekazała, że dokapitalizowanie na 2024 rok i na kolejne lata jest obecnie przygotowywane.

Dodała, że uzupełnieniem państwowego finansowania dla dużej energetyki jądrowej ma być również finansowanie pozyskane od podmiotów zewnętrznych. "Priorytetem jest, żeby elektrownia została w rękach polskich, w co najmniej 50 proc., a naszym celem jest jak najdłużej zachować to 100 proc." - zaznaczyła szefowa MKiŚ.

REKLAMA

Przyznała, że rząd będzie dążył do tego, aby pozyskać jak najwięcej funduszy dla energetyki jądrowej z nowej perspektywy finansowej z instrumentów dotacyjnych, czy "dobrych" instrumentów pożyczkowych. "Na razie projekt jest finansowany w 100 proc. z budżetu państwa" - zaznaczyła.

Podsumowując plany rządu dotyczące finansowania inwestycji w energetykę jądrową wskazała, że zgodnie z planem w pierwszej kolejności ma nastąpić maksymalizacja środków krajowych z budżetu państwa, które byłyby uzupełnione pieniędzmi inwestorów prywatnych. Jej zdaniem nie będzie kłopotu z pozyskaniem prywatnego finansowania "bo to jest pewna inwestycja i opłacalna dla inwestora i tu mamy zidentyfikowaną listę podmiotów, które potencjalnie mogą wejść w takie finansowanie". Dodała, że rząd przygląda się modelom spółdzielczym finansowania inwestycji, które angażują zarówno społeczności lokalne jak i zainteresowane przedsięwzięciem przedsiębiorstwa.

Wykonawca dla pierwszej elektrowni jądrowej już wybrany 

Anna Moskwa zwróciła uwagę, że rozmowy z Komisją Europejską dotyczą nie tylko modeli finansowania inwestycji w energetykę jądrową. Wyjaśniła, że m.in. "notyfikowaliśmy wybór Westinghouse" jako dostawcy technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej. Toczone są też rozmowy dotyczące "procedur zamówień publicznych - niekoniecznie przetargów" w zakresie inwestycji jądrowych.

"Teraz rozmawiamy o wyborze wykonawcy, ale też notyfikujemy te wszystkie procedury wyboru pakietowo (...) Zestaw takich dokumentów Komisja Europejska dostała (...) Komisja jest pozytywnie nastawiona do naszego projektu, ale też do poziomu zaawansowania tych zasad, dotyczących wyboru poszczególnych komponentów, poszczególnych etapów prac. Teraz to jest już bardziej dialog z komisją niż notyfikacja" - zauważyła Moskwa.

Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA