Elektrownie jądrowe w Polsce coraz bliżej

REKLAMA
REKLAMA
Gdzie powstanie elektrownia atomowa?
Umowa na przygotowanie dokumentacji tej trasy została podpisana pod koniec sierpnia tego roku. Nowa droga krajowa połączy drogę ekspresową S6 na węźle Łęczyce z przyszłą lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Trasa będzie jednojezdniowa, o parametrach klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).
REKLAMA
Obowiązki dokumentacyjne
REKLAMA
Z informacji przekazanych przez GDDKiA wynika, że opracowanie dokumentacji podzielono na dwa zadania, które będzie realizował ten sam wykonawca. Pierwsze zadanie obejmuje przygotowanie dokumentacji dla odcinka drogi krajowej od elektrowni jądrowej w preferowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" do drogi wojewódzkiej nr 213 (DW213). Dokumentacja tego odcina ma być gotowa w sierpniu przyszłego roku.
Drugie zadanie przewiduje sporządzenie dokumentacji dla odcinka od DW213 do węzła Łęczyce na drodze ekspresowej S6 Leśnice - Bożepole Wielkie. Ten projekt ma być gotowy w październiku przyszłego roku.
Pierwsze elektrownie atomowe w 2033 r.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.
REKLAMA
REKLAMA