REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie energii elektrycznej to już standard w dobie kryzysu

Oszczędzanie prądu deklaruje prawie 100%
Oszczędzanie prądu deklaruje prawie 100%

REKLAMA

REKLAMA

Prawie każdy Polak zwraca uwagę na oszczędzanie prądu – tak wynika z najnowszego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Świadomość społeczna w zakresie sposobów na ograniczenie zużycia energii jest na bardzo wysokim poziomie. Aż 4 na 5 respondentów twierdzi, że oszczędza w ten sposób pieniądze.

96% deklaruje oszczędzanie prądu 

Polski Komitet Energii Elektrycznej regularnie bada wiedzę Polaków dotyczącą świadomości związanej ze zużyciem energii i sposobami ograniczania wydatków na ten cel. W dniach 18-22 maja br. zorganizowano kolejną edycję takiego badania. Jego rezultaty napawają optymizmem. Niemal wszyscy respondenci (96 proc.) twierdzą, że zdecydowanie (56 proc.) lub raczej (40 proc.) zwracają uwagę na kwestie dotyczące oszczędzania prądu, a 92 proc. z nich za przykład takiego działania wskazało gaszenie niepotrzebnie włączonego światła. Co ważne, niemal co piąty (18 proc.) ankietowany rozpoczął oszczędzanie energii w trakcie ostatniego roku.

REKLAMA

Koszt zamrożenia cen prądu liczony w miliardach 

Jako główny powód podejmowania takich działań, 82 proc. Polaków wskazuje możliwość oszczędzenia w ten sposób pieniędzy. Pomaga w tym Rządowa Tarcza Solidarnościowa – program zakładający zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużywanie prądu. Zamrożenie cen energii na poziomie z ubiegłego roku dla limitu zużycia od 2 do 3 tysięcy kilowatogodzin, w połączeniu ze świadomością  możliwości płacenia mniej za prąd, wpływa na większe skoncentrowanie na oszczędzaniu. Dzięki temu rozwiązaniu gospodarstwa domowe zaoszczędzą w tym roku od 2 do 3 tysięcy złotych – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Zamrożenie cen jest możliwe dzięki zaangażowaniu spółek skarbu państwa. Sama tylko grupa PGE przekaże na ten cel w całym 2023 roku łącznie 10 mld zł, a Tauron dołoży kolejny miliard. Enea tylko w pierwszym kwartale przekazała prawie miliard zł. Środki te trafią do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny – dodaje.

Oszczędzania prądu podwójnie opłacalne 

REKLAMA

By jeszcze wyraźniej odczuć rezultat działania Tarczy Solidarnościowej wystarczy ograniczyć zużycie prądu o jedyne 10 proc. Oszczędni otrzymają dodatkowy bonus w postaci dziesięcioprocentowego upustu do całorocznego rachunku za energię elektryczną. Z takiej opcji będzie miało szansę skorzystać wielu odbiorców, zwłaszcza, że zgodnie z wynikami najnowszych badań, 31 proc. Polaków uważa że obecnie zużywa mniej prądu, niż 5 lat temu. 

Sposoby na zmniejszenie zużycia są ponadto niezwykle proste: wybór urządzeń odpowiedniej klasy energetycznej lub niewielka zmiana w sposobie korzystania ze sprzętu zużywającego prąd. 

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA