REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cena ropy wzrośnie w 2023 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ceny ropy prognoza
ceny ropy prognoza
/
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Notowania ropy w roku wybuchu wojny były zmienne niczym kursy akcji. Od ok. 80 USD na początku 2022 r. do niemal 130 USD tuż po inwazji na Ukrainę. Jednak pomimo kolejnych sankcji i pesymistycznych prognoz cena ustabilizowała się na poziomie ok 80 USD za baryłkę. Jakie są prognozy na 2023?

Od czego zależą ceny paliw i ropy

Notowania na rynku ropy są konsekwencją nie tylko popytu i podaży na ten surowiec. Wiele zależy od kwestii geopolitycznych.

REKLAMA

Państwa OPEC zrzeszające producentów z bliskiego wschodu tworzą coś na kształt oligarchii kontrolującej rynek. Kolektywne decyzje o zwiększeniu lub zmniejszeniu wydobycia wpływają bezpośrednio na cenę baryłki.

REKLAMA

Kursy ropy zależą również od cykli koniunkturalnych na świecie. Rozgrzana gospodarka w fazie wzrostu wymusza wzrost popytu na paliwa. Analogicznie – negatywna koniunktura na światowych rynkach obniża zapotrzebowanie i wpływa ujemnie na ceny ropy.

Znaczną rolę odgrywają również kwestie psychologiczne. Wiadomości o zgrupowaniach wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, a następnie debaty o sankcjach, powodowały niepokój na światowych rynkach i przyczyniały się do wzrostu cen paliw. Odwrotny efekt mogą spowodować spekulacje przewidujące recesję.

Nie można ponadto pominąć czynnika jakim są sankcje gospodarcze dotyczące różnych krajów posiadających ogromne moce produkcyjne. Dostęp do sprzedaży ropy na wolnym rynku jest ograniczony nie tylko dla Rosji ale również dla potentatów takich jak Iran i Wenezuela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Należąca do Orlenu rafineria w litewskich Możejkach

ropa naftowa

/

ropa naftowa

/

Materiały prasowe

Same spekulacje o planach nałożenia sankcji na znaczącego producenta ropy lub gazu mogą spowodować skokowy wzrost cen surowca, jednak z czasem światowe rynki się dostosowują. W dniu wybuchu wojny na Ukrainie państwa UE były w praktyce bardziej zależne od rosyjskiego gazu niż od rosyjskiej ropy. Cena błękitnego paliwa podwoiła się w ciągu pierwszych kilku miesięcy 2022 r. Jednak w ostatnich dniach grudnia 2022 r. gaz ziemny osiągnął porównywalną cenę jak na początku stycznia tego samego roku.

Cena baryłki ropy - wykres 2020

REKLAMA

Pierwszy rok pandemii covid-19 spowodował zmiany wykresu cen ropy cechowane większymi wahaniami niż w okresie wybuchu wojny na Ukrainie. Jak już wspomniano, recesja lub same spekulacje na temat jej powstania to czynnik wpływający zdecydowanie ujemnie na notowania surowca.

Z początkiem stycznia 2020 r. ropa była wyceniana na ponad 60 USD za baryłkę. W kwietniu tego samego roku wycena spadła do poziomu poniżej 20 USD, osiągając minimum w skali kilkunastu lat.

Niewątpliwe znaczenie odegrał tu czynnik psychologiczny w postaci obaw o zamrożenie gospodarki i pogrążenie się w lockdownach na długi czas. Wraz z upływem miesięcy kurs odrabiał straty, osiągając z końcem grudnia 2020 cenę niemal 50 USD za baryłkę. 

Przykład 2020 r. pokazuje, że geopolityczne zawirowania mogą spowodować efekt natychmiastowy i zdecydowany na notowaniach jednak wraz ze studzeniem emocji cena ropy wraca do punktu wyjścia. Analogiczny schemat wystąpił w 2022 r.

Zobacz wykres cen ropy na portalu forsal.pl

Czy ceny ropy znacząco wzrosną w 2023

Gospodarki państw zachodnich ochłonęły już po sankcjach na kluczowego eksportera ropy w Europie jednak pojawił się nowy istotny czynnik, jakim jest uwolnienie gospodarki Chin po długim pandemicznym zamrożeniu. Globalny popyt na ropę wzrośnie, co powinno przyczynić się do wzrostu ceny za baryłkę. Należy jednak wziąć poprawkę na fakt, że Pekin już od jakiegoś czasu kupuje w promocyjnej cenie ropę od Rosji, która ma trudności ze znalezieniem nabywców. Chiny nie zważają na międzynarodowe sankcje, z tego powodu nabywają tańszą ropę również z Iranu.

Rosja ogłosiła, że od marca zmniejszy wydobycie ropy o ok. 5% (500 tys. baryłek ropy mniej w skali dnia). Ten czynnik również powinien wpłynąć na wzrost cen jednak nie można tego faktu przeceniać. Od początku wojny Rosja jest systematycznie oddalana od światowych rynków, a jakaś część produkcji pozostaje bez nabywców.

Na przełomie 2022/2023 r. Reuters zapytał 30 ekonomistów jaka jest według nich prognoza cen ropy na 2023 r. Wyrazili opinię, że cena za baryłkę wzrośnie ale nieznacznie. Podobna prognoza została niedawno wyrażona przez Goldman Sachs.

Aktualna cena ropy (stan na połowę lutego 2023) to ok 85 USD za baryłkę ropy brent oraz ok 80 USD za baryłkę ropy WTI. Według prognoz można się spodziewać ceny w przedziale 90-100 USD za baryłkę ropy brent na koniec 2023 r. Raczej nie musimy się obawiać drastycznych podwyżek na stacjach benzynowych. 

Podsumowanie

Prawa rynku są niezmienne, a notowanie ropy zmienia się każdego dnia. Wybuch wojny spowodował ogromne podwyżki cen paliw. W połowie 2022 r niektóre prognozy zwiastowały ceny powyżej 200 USD za baryłkę. Na szczęście światowy rynek okazał się elastyczny. Zarówno Polska, jak i cały świat zachodni pokazały, że można funkcjonować bez rosyjskich węglowodorów.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA