REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cena ropy wzrośnie w 2023 roku?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ceny ropy prognoza
ceny ropy prognoza
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Notowania ropy w roku wybuchu wojny były zmienne niczym kursy akcji. Od ok. 80 USD na początku 2022 r. do niemal 130 USD tuż po inwazji na Ukrainę. Jednak pomimo kolejnych sankcji i pesymistycznych prognoz cena ustabilizowała się na poziomie ok 80 USD za baryłkę. Jakie są prognozy na 2023?

Od czego zależą ceny paliw i ropy

Notowania na rynku ropy są konsekwencją nie tylko popytu i podaży na ten surowiec. Wiele zależy od kwestii geopolitycznych.

REKLAMA

Państwa OPEC zrzeszające producentów z bliskiego wschodu tworzą coś na kształt oligarchii kontrolującej rynek. Kolektywne decyzje o zwiększeniu lub zmniejszeniu wydobycia wpływają bezpośrednio na cenę baryłki.

REKLAMA

Kursy ropy zależą również od cykli koniunkturalnych na świecie. Rozgrzana gospodarka w fazie wzrostu wymusza wzrost popytu na paliwa. Analogicznie – negatywna koniunktura na światowych rynkach obniża zapotrzebowanie i wpływa ujemnie na ceny ropy.

Znaczną rolę odgrywają również kwestie psychologiczne. Wiadomości o zgrupowaniach wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, a następnie debaty o sankcjach, powodowały niepokój na światowych rynkach i przyczyniały się do wzrostu cen paliw. Odwrotny efekt mogą spowodować spekulacje przewidujące recesję.

Nie można ponadto pominąć czynnika jakim są sankcje gospodarcze dotyczące różnych krajów posiadających ogromne moce produkcyjne. Dostęp do sprzedaży ropy na wolnym rynku jest ograniczony nie tylko dla Rosji ale również dla potentatów takich jak Iran i Wenezuela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Należąca do Orlenu rafineria w litewskich Możejkach

ropa naftowa

ropa naftowa

Materiały prasowe

Same spekulacje o planach nałożenia sankcji na znaczącego producenta ropy lub gazu mogą spowodować skokowy wzrost cen surowca, jednak z czasem światowe rynki się dostosowują. W dniu wybuchu wojny na Ukrainie państwa UE były w praktyce bardziej zależne od rosyjskiego gazu niż od rosyjskiej ropy. Cena błękitnego paliwa podwoiła się w ciągu pierwszych kilku miesięcy 2022 r. Jednak w ostatnich dniach grudnia 2022 r. gaz ziemny osiągnął porównywalną cenę jak na początku stycznia tego samego roku.

Cena baryłki ropy - wykres 2020

REKLAMA

Pierwszy rok pandemii covid-19 spowodował zmiany wykresu cen ropy cechowane większymi wahaniami niż w okresie wybuchu wojny na Ukrainie. Jak już wspomniano, recesja lub same spekulacje na temat jej powstania to czynnik wpływający zdecydowanie ujemnie na notowania surowca.

Z początkiem stycznia 2020 r. ropa była wyceniana na ponad 60 USD za baryłkę. W kwietniu tego samego roku wycena spadła do poziomu poniżej 20 USD, osiągając minimum w skali kilkunastu lat.

Niewątpliwe znaczenie odegrał tu czynnik psychologiczny w postaci obaw o zamrożenie gospodarki i pogrążenie się w lockdownach na długi czas. Wraz z upływem miesięcy kurs odrabiał straty, osiągając z końcem grudnia 2020 cenę niemal 50 USD za baryłkę. 

Przykład 2020 r. pokazuje, że geopolityczne zawirowania mogą spowodować efekt natychmiastowy i zdecydowany na notowaniach jednak wraz ze studzeniem emocji cena ropy wraca do punktu wyjścia. Analogiczny schemat wystąpił w 2022 r.

Zobacz wykres cen ropy na portalu forsal.pl

Czy ceny ropy znacząco wzrosną w 2023

Gospodarki państw zachodnich ochłonęły już po sankcjach na kluczowego eksportera ropy w Europie jednak pojawił się nowy istotny czynnik, jakim jest uwolnienie gospodarki Chin po długim pandemicznym zamrożeniu. Globalny popyt na ropę wzrośnie, co powinno przyczynić się do wzrostu ceny za baryłkę. Należy jednak wziąć poprawkę na fakt, że Pekin już od jakiegoś czasu kupuje w promocyjnej cenie ropę od Rosji, która ma trudności ze znalezieniem nabywców. Chiny nie zważają na międzynarodowe sankcje, z tego powodu nabywają tańszą ropę również z Iranu.

Rosja ogłosiła, że od marca zmniejszy wydobycie ropy o ok. 5% (500 tys. baryłek ropy mniej w skali dnia). Ten czynnik również powinien wpłynąć na wzrost cen jednak nie można tego faktu przeceniać. Od początku wojny Rosja jest systematycznie oddalana od światowych rynków, a jakaś część produkcji pozostaje bez nabywców.

Na przełomie 2022/2023 r. Reuters zapytał 30 ekonomistów jaka jest według nich prognoza cen ropy na 2023 r. Wyrazili opinię, że cena za baryłkę wzrośnie ale nieznacznie. Podobna prognoza została niedawno wyrażona przez Goldman Sachs.

Aktualna cena ropy (stan na połowę lutego 2023) to ok 85 USD za baryłkę ropy brent oraz ok 80 USD za baryłkę ropy WTI. Według prognoz można się spodziewać ceny w przedziale 90-100 USD za baryłkę ropy brent na koniec 2023 r. Raczej nie musimy się obawiać drastycznych podwyżek na stacjach benzynowych. 

Podsumowanie

Prawa rynku są niezmienne, a notowanie ropy zmienia się każdego dnia. Wybuch wojny spowodował ogromne podwyżki cen paliw. W połowie 2022 r niektóre prognozy zwiastowały ceny powyżej 200 USD za baryłkę. Na szczęście światowy rynek okazał się elastyczny. Zarówno Polska, jak i cały świat zachodni pokazały, że można funkcjonować bez rosyjskich węglowodorów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA