REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stagflacja – perspektywa na kryzys ekonomiczny z podwójnym dnem

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Co to jest stagflacja
Co to jest stagflacja
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost PKB nie może trwać w sposób ciągły i niezmącony. Gospodarka zamożnego kraju dokonuje znacznych postępów w długiej perspektywie czasowej jednak po drodze występują potknięcia. Kryzys finansowy 2008 r. został spowodowany nieumiarkowanym rozdawaniem kredytów hipotecznych przez amerykańskie banki, co spowodowało efekt domina i odbiło się mocno na kondycji finansowej Unii Europejskiej. Jednak wtedy Bruksela nie znajdowała się pod presją wysokiej inflacji.

Bogata część świata po obu stronach oceanu mierzy się obecnie z perspektywą kolejnego kryzysu, który potencjalnie może być znacznie głębszy niż w 2008 r. Wtedy nikomu nie śniło się o światowej epidemii oraz pełnoskalowej wojnie w Europie. Widmo stagflacji to niezwykle ponura perspektywa ekonomiczna, na którą musimy być przygotowani.

REKLAMA

Co to jest stagflacja? Co powoduje stagflację

REKLAMA

Stagflacja pojawia się gdy występują dwa zjawiska jednocześnie – schłodzenie gospodarki (stagnacja) oraz wysoka inflacja. Obecnie jesteśmy świadkami tylko drugiego z wymienionych czynników. Gospodarka w dalszym ciągu jest rozgrzana, a wzrost PKB wysoki. Jeśli gospodarka się schłodzi, a inflacja pozostanie wysoka, to ekonomiści zaczną rozważać różne warianty na przezwyciężenie nowej finansowej rzeczywistości o nazwie stagflacja.

Pierwsze oznaki niestety już są widoczne, póki co jedynie fragmentarycznie. Obecnie trudne czasy przeżywa branża budownictwa i nieruchomości, z powodu inflacji i rosyjskiej inwazji jednocześnie. Tuż po wybuchu wojny zaczęło brakować materiałów budowlanych, które do tej pory sprowadzano z Ukrainy i Białorusi.

Dodatkowo wzrost inflacji podwyższył koszty kredytów hipotecznych. Rząd postanowił pomóc kredytobiorcom poprzez pakiet osłon typu „wakacje kredytowe”. Jednak banki odpowiedziały zaostrzeniem zasad dotyczących wstępnej decyzji kredytowej. Zahamowanie nowych kredytów hipotecznych obniżyło popyt na nowe mieszkania, co musiało wpłynąć na położenie deweloperów.

Sankcje wobec Rosji były moralnym obowiązkiem państw zachodnich jednak od strony suchej matematyki finansowej sankcje są mieczem obosiecznym. Konsekwencje są szersze niż tylko wzrost cen ropy, to również przerwanie szeregu łańcuchów dostaw. Na horyzoncie widnieje ponadto widmo kryzysu żywnościowego z powodu blokady eksportu ukraińskiego zboża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki stagflacji. Czego realnie możemy się obawiać?

REKLAMA

Najbardziej dolegliwym społecznie skutkiem stagflacji jest wysokie bezrobocie. Co gorsze, jest to zjawisko bardziej długoterminowe niż chwilowe. Klasycznym przykładem stagflacji był kryzys w USA z połowy lat ’70.  Gwałtownie wzrosło wtedy bezrobocie. Relatywnie niską stopę bezrobocia, w okolicach 5%, udało się przywrócić dopiero na przełomie lat ’80 i ’90. Jedną z przyczyn ekonomicznej zapaści był wtedy wzrost cen ropy.

Stagflacja była wtedy szokiem dla wielu ekonomistów, którzy uważali, że inflacja i bezrobocie to zjawiska cechowane przez wymienność – obniżenie inflacji to zwiększenie bezrobocia i na odwrót. Rzeczywistość lat ’70 w USA pokazała jednak, że inflacja i bezrobocie mogą znacząco wzrosnąć jednocześnie.

Realia stagflacji są niezwykle ponure – wysokie bezrobocie połączone z wysokimi cenami podstawowych produktów to potencjalne wykluczenie i ubóstwo całych grup społecznych. Rożnego rodzaju zasiłki mogą w takich realiach dolać oliwy do ognia – zwiększenie ilości gotówki na bieżące wydatki konsumpcyjne to potencjalny wzrost inflacji.

W co inwestować? Stagflacja a nieruchomości, złoto i obligacje

Wystąpienie kryzysu finansowego sprawia, że zarówno znaczący inwestorzy, jak i przeciętni obywatele szukają sposobu na zabezpieczenie posiadanego majątku. Niektóre instrumenty finansowe określa się wtedy terminem „bezpieczna przystań” na trudne czasy. Zalicza się do nich najczęściej metale szlachetne, silne waluty zagraniczne (zwłaszcza dolar), obligacje rządowe oraz nieruchomości. Najważniejszą zasadą jest dywersyfikacja ryzyka (nie wszystkie oszczędności ulokowane w jednym miejscu). Aktywa określane jako „Safe Haven” posiadają pewne cechy wspólne, takie jak ograniczona podaż, trwałość i płynność. Jednocześnie są trudne do zastąpienia.

Czy można zapobiec stagflacji? Dlaczego stagflacja grozi Polsce

Zapobieganie stagflacji to w pierwszej kolejności hamowanie inflacji, a to wymaga jakiejś formy schłodzenia gospodarki. Najbardziej podstawowym instrumentem jest podwyższanie stóp procentowych przez banki centralne. Narzędziem służącym hamowaniu inflacji jest również redukcja świadczeń socjalnych jednak ten aspekt jest bardzo mocno uwarunkowany politycznie.

Jeśli już stagflacja wystąpi to stopień trudności się zwiększa – należy jednocześnie ograniczyć inflację i pobudzić wzrost gospodarczy pomimo że oba te cele są ze sobą sprzeczne. Pojawia się także potrzeba ograniczenia negatywnego szoku podażowego w postaci zmniejszenia ilości środków produkcji z powodu wzrostu ich cen.

Bank Światowy na początku czerwca wyraził stanowisko z prognozą znacznego ryzyka wystąpienia stagflacji. Jednocześnie zarekomendował pewne działania prewencyjne, m.in. koordynację pomocy humanitarnej i gospodarczej dla Ukrainy oraz zwiększenie podaży żywności i ropy. Ostatni z tych postulatów jest technicznie najłatwiejszy do zrealizowania jednak niełatwy z powodów geopolitycznych.

Światowa gospodarka to naczynia połączone, z tego powodu kryzys ekonomiczny może objąć rynki państw rozwiniętych jednocześnie po obu stronach oceanu. Jednak nad Wisłą ryzyko jest szczególnie wysokie ze względu na perspektywę inflacyjną. W maju obecnego roku inflacja w Polsce (w zaokrągleniu 14%) była znacznie większa niż w strefie euro (w zaokrągleniu 8%).

Czy recesja jest nieunikniona? "Nawet łagodna stagflacja będzie bolesna"

Podsumowanie – moralny obowiązek i przyziemne ekonomiczne skutki

Niezależnie jak wysoko ocenimy ryzyko wystąpienia głębokiego kryzysu ekonomicznego, jakim jest stagflacja, to nie ulega wątpliwości, że najważniejszą przyczyną gospodarczego niebezpieczeństwa jest zdecydowana reakcja Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę. Gdyby UE i USA odpowiedziały na „operację specjalną” równie niezdecydowanie jak w latach 2008 (Gruzja) i 2014 (Krym i Donbas), to negatywne skutki finansowe byłyby znacznie mniej dolegliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że różne państwa tworzące Wspólnotę znajdą sposób, aby wspólnie i w porozumieniu uchronić unijną gospodarkę przed kolejnym wielkim kryzysem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Maksymilian_M
    2022-06-29 15:37:26
    Sytuacja nie jest łatwa, ale niestety banki nie są w stanie zaoferować żadnych opłacalnych instrumentów do oszczędzania. Z pomocą doradcy zarabiajmypl od pewnego czasu lokuję środki w otwarte fundusze inwestycyjne, które są nadzorowane przez knf więc bezpieczne i pozwalają nieźle zarobić.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

REKLAMA

Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

REKLAMA

Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

REKLAMA