Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stagflacja – perspektywa na kryzys ekonomiczny z podwójnym dnem

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Co to jest stagflacja
Co to jest stagflacja
Forum
Wzrost PKB nie może trwać w sposób ciągły i niezmącony. Gospodarka zamożnego kraju dokonuje znacznych postępów w długiej perspektywie czasowej jednak po drodze występują potknięcia. Kryzys finansowy 2008 r. został spowodowany nieumiarkowanym rozdawaniem kredytów hipotecznych przez amerykańskie banki, co spowodowało efekt domina i odbiło się mocno na kondycji finansowej Unii Europejskiej. Jednak wtedy Bruksela nie znajdowała się pod presją wysokiej inflacji.

Bogata część świata po obu stronach oceanu mierzy się obecnie z perspektywą kolejnego kryzysu, który potencjalnie może być znacznie głębszy niż w 2008 r. Wtedy nikomu nie śniło się o światowej epidemii oraz pełnoskalowej wojnie w Europie. Widmo stagflacji to niezwykle ponura perspektywa ekonomiczna, na którą musimy być przygotowani.

Co to jest stagflacja? Co powoduje stagflację

Stagflacja pojawia się gdy występują dwa zjawiska jednocześnie – schłodzenie gospodarki (stagnacja) oraz wysoka inflacja. Obecnie jesteśmy świadkami tylko drugiego z wymienionych czynników. Gospodarka w dalszym ciągu jest rozgrzana, a wzrost PKB wysoki. Jeśli gospodarka się schłodzi, a inflacja pozostanie wysoka, to ekonomiści zaczną rozważać różne warianty na przezwyciężenie nowej finansowej rzeczywistości o nazwie stagflacja.

Pierwsze oznaki niestety już są widoczne, póki co jedynie fragmentarycznie. Obecnie trudne czasy przeżywa branża budownictwa i nieruchomości, z powodu inflacji i rosyjskiej inwazji jednocześnie. Tuż po wybuchu wojny zaczęło brakować materiałów budowlanych, które do tej pory sprowadzano z Ukrainy i Białorusi.

Dodatkowo wzrost inflacji podwyższył koszty kredytów hipotecznych. Rząd postanowił pomóc kredytobiorcom poprzez pakiet osłon typu „wakacje kredytowe”. Jednak banki odpowiedziały zaostrzeniem zasad dotyczących wstępnej decyzji kredytowej. Zahamowanie nowych kredytów hipotecznych obniżyło popyt na nowe mieszkania, co musiało wpłynąć na położenie deweloperów.

Sankcje wobec Rosji były moralnym obowiązkiem państw zachodnich jednak od strony suchej matematyki finansowej sankcje są mieczem obosiecznym. Konsekwencje są szersze niż tylko wzrost cen ropy, to również przerwanie szeregu łańcuchów dostaw. Na horyzoncie widnieje ponadto widmo kryzysu żywnościowego z powodu blokady eksportu ukraińskiego zboża.

Skutki stagflacji. Czego realnie możemy się obawiać?

Najbardziej dolegliwym społecznie skutkiem stagflacji jest wysokie bezrobocie. Co gorsze, jest to zjawisko bardziej długoterminowe niż chwilowe. Klasycznym przykładem stagflacji był kryzys w USA z połowy lat ’70.  Gwałtownie wzrosło wtedy bezrobocie. Relatywnie niską stopę bezrobocia, w okolicach 5%, udało się przywrócić dopiero na przełomie lat ’80 i ’90. Jedną z przyczyn ekonomicznej zapaści był wtedy wzrost cen ropy.

Stagflacja była wtedy szokiem dla wielu ekonomistów, którzy uważali, że inflacja i bezrobocie to zjawiska cechowane przez wymienność – obniżenie inflacji to zwiększenie bezrobocia i na odwrót. Rzeczywistość lat ’70 w USA pokazała jednak, że inflacja i bezrobocie mogą znacząco wzrosnąć jednocześnie.

Realia stagflacji są niezwykle ponure – wysokie bezrobocie połączone z wysokimi cenami podstawowych produktów to potencjalne wykluczenie i ubóstwo całych grup społecznych. Rożnego rodzaju zasiłki mogą w takich realiach dolać oliwy do ognia – zwiększenie ilości gotówki na bieżące wydatki konsumpcyjne to potencjalny wzrost inflacji.

W co inwestować? Stagflacja a nieruchomości, złoto i obligacje

Wystąpienie kryzysu finansowego sprawia, że zarówno znaczący inwestorzy, jak i przeciętni obywatele szukają sposobu na zabezpieczenie posiadanego majątku. Niektóre instrumenty finansowe określa się wtedy terminem „bezpieczna przystań” na trudne czasy. Zalicza się do nich najczęściej metale szlachetne, silne waluty zagraniczne (zwłaszcza dolar), obligacje rządowe oraz nieruchomości. Najważniejszą zasadą jest dywersyfikacja ryzyka (nie wszystkie oszczędności ulokowane w jednym miejscu). Aktywa określane jako „Safe Haven” posiadają pewne cechy wspólne, takie jak ograniczona podaż, trwałość i płynność. Jednocześnie są trudne do zastąpienia.

Czy można zapobiec stagflacji? Dlaczego stagflacja grozi Polsce

Zapobieganie stagflacji to w pierwszej kolejności hamowanie inflacji, a to wymaga jakiejś formy schłodzenia gospodarki. Najbardziej podstawowym instrumentem jest podwyższanie stóp procentowych przez banki centralne. Narzędziem służącym hamowaniu inflacji jest również redukcja świadczeń socjalnych jednak ten aspekt jest bardzo mocno uwarunkowany politycznie.

Jeśli już stagflacja wystąpi to stopień trudności się zwiększa – należy jednocześnie ograniczyć inflację i pobudzić wzrost gospodarczy pomimo że oba te cele są ze sobą sprzeczne. Pojawia się także potrzeba ograniczenia negatywnego szoku podażowego w postaci zmniejszenia ilości środków produkcji z powodu wzrostu ich cen.

Bank Światowy na początku czerwca wyraził stanowisko z prognozą znacznego ryzyka wystąpienia stagflacji. Jednocześnie zarekomendował pewne działania prewencyjne, m.in. koordynację pomocy humanitarnej i gospodarczej dla Ukrainy oraz zwiększenie podaży żywności i ropy. Ostatni z tych postulatów jest technicznie najłatwiejszy do zrealizowania jednak niełatwy z powodów geopolitycznych.

Światowa gospodarka to naczynia połączone, z tego powodu kryzys ekonomiczny może objąć rynki państw rozwiniętych jednocześnie po obu stronach oceanu. Jednak nad Wisłą ryzyko jest szczególnie wysokie ze względu na perspektywę inflacyjną. W maju obecnego roku inflacja w Polsce (w zaokrągleniu 14%) była znacznie większa niż w strefie euro (w zaokrągleniu 8%).

Czy recesja jest nieunikniona? "Nawet łagodna stagflacja będzie bolesna"

Podsumowanie – moralny obowiązek i przyziemne ekonomiczne skutki

Niezależnie jak wysoko ocenimy ryzyko wystąpienia głębokiego kryzysu ekonomicznego, jakim jest stagflacja, to nie ulega wątpliwości, że najważniejszą przyczyną gospodarczego niebezpieczeństwa jest zdecydowana reakcja Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę. Gdyby UE i USA odpowiedziały na „operację specjalną” równie niezdecydowanie jak w latach 2008 (Gruzja) i 2014 (Krym i Donbas), to negatywne skutki finansowe byłyby znacznie mniej dolegliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że różne państwa tworzące Wspólnotę znajdą sposób, aby wspólnie i w porozumieniu uchronić unijną gospodarkę przed kolejnym wielkim kryzysem.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Maksymilian_M
    2022-06-29 15:37:26
    Sytuacja nie jest łatwa, ale niestety banki nie są w stanie zaoferować żadnych opłacalnych instrumentów do oszczędzania. Z pomocą doradcy zarabiajmypl od pewnego czasu lokuję środki w otwarte fundusze inwestycyjne, które są nadzorowane przez knf więc bezpieczne i pozwalają nieźle zarobić.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKO BP: w kolejnych miesiącach płace będą rosły wolniej niż inflacja
W kolejnych miesiącach przeciętne wynagrodzenie będzie zapewne rosło wolniej niż inflacja, bo z powodu mniejszego popytu firmy będą mniej skłonne do spełniania żądań płacowych – stwierdzili ekonomiści PKO BP w komentarzu do piątkowych danych GUS.
Credit Agricole: scenariusz technicznej recesji
Piątkowe dane GUS o stanie krajowego przemysłu nie zmieniają naszego scenariusza zakładającego techniczną recesję w Polsce w II i III kw. br. - poinformowali eksperci banku Credit Agricole. Ich zdaniem dane te są neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
Dofinansowanie na rejestrację znaku towarowego - kto pierwszy, ten lepszy
Myślisz o zastrzeżeniu znaku towarowego swojej marki? Nie znajdziesz lepszego momentu! Do połowy grudnia możesz zaoszczędzić nawet do 75% na opłatach urzędowych. To oznacza, że ochrona Twojej marki będzie kosztować niecałe 40 zł rocznie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania Funduszu dla MŚP The Ideas Powered for Business.
22 sierpnia mija termin na zmianę formy opodatkowania
Ryczałtowcy, którzy chcieliby od drugiego półrocza przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić do 22 sierpnia. Aby zmienić formę opodatkowania, należy zmodyfikować wpis w CEIDG na stronie biznes.gov.pl. Eksperci wyjaśniają dla kogo taka zmiana jest korzystna.
Dlaczego aktywność w Internecie jest tak ważna? Wskazówki dla małych i średnich firm
Obecność firmy w sieci to dziś już konieczność. Coraz więcej osób szuka produktów i usług w Internecie. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw coraz chętniej promują swoje biznesy w świecie online. Odpowiednio zaplanowana strategia pozwala zdobywać rozpoznawalność i pozyskiwać więcej klientów. Dlaczego warto być aktywnym w Internecie? Jak wykorzystać możliwości marketingu internetowego?
Przed zimą magazyny gazu w Europie zapełnią się w 90%
W sierpniu stany magazynowe gazu wróciły do dziesięcioletniej średniej - do końca października poziom wypełnienia magazynów w Europie będzie bliski 90 proc. - poinformował UBS. Dodano, że jest to przede wszystkim zasługa importu LNG, który w lipcu wzrósł o 110 proc. rdr.
Coraz gorsza sytuacja w budownictwie
W III kw. 2022 r. sytuacja w budownictwie pogorszyła się. Wśród głównych przyczyn spadku koniunktury firmy wymieniają problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny, a także odpływ pracowników z Ukrainy.
Dlaczego firmy nie płacą swoim kontrahentom? [BADANIE]
Aż 42% przedsiębiorców wskazuje, że kontrahenci nie płacą im faktur na czas, bo sami mają problem z uzyskaniem płatności od odbiorców swoich usług czy towarów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie? Niestety nie dla każdego kierowcy będziemy mieli dobre informacje...
Oszczędności i inwestycje w czasach inflacji
W pierwszym półroczu 2022 roku prawie połowie Polaków nie udało się zaoszczędzić (47%). Wśród tych, którzy to zrobili (53%), jedynie 27% postanowiło zainwestować odłożone środki finansowe. Najczęściej na ten ruch decydowały się osoby z najmłodszych grup wiekowych czyli 18-24 lata. Byli oni również najliczniejszą grupą oszczędzających (71%).
Taryfikator punktów karnych 2022. Aktualna tabela!
Taryfikator punktów karnych 2022? Tak, mamy najnowszą tabelę z punktami karnymi. A wszystko za sprawą projektu rozporządzenia. Został opublikowany.
Energia: przygotowania na trudną zimę również w Szwajcarii
Szwajcaria jest niezależna od rosyjskich paliw w porównaniu z resztą Europy. Jednak alpejska federacja planuje wziąć przykład z innych krajów UE i ograniczać zużycie energii.
Narzędzia do warsztatu na... Oscara. Oscara designu!
Narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być nudne czy brzydkie. Ten zestaw otrzymał właśnie nagrodę Red Dot za wzornictwo.
Elektrownie atomowe korzystne dla polskiej gospodarki według ekspertów
Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.
Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów
Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?
Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków
Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?
Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – nowe inwestycje
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie
Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje, ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.
Jak urządzić 50-metrowe mieszkanie? Pomysły na aranżacje
Popularne mieszkania o średniej wielkości można łatwo zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jak dobrze urządzić swoje 50-metrowe mieszkanie?
Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców
Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.
Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach
Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.