REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anna Moskwa: suwerenność energetyczna priorytetem

energetyka
energetyka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem - podkreśliła w środę podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kryzys energetyczny – najgorsze już za nami?

Anna Moskwa zwróciła uwagę, że w ub.r. było dużo lęków związanych z dostępnością surowców energetycznych, np. gazu, ale - jak podkreśliła - polski rząd poradził sobie z tymi wyzwaniami, m.in. przyjmując odpowiednie ustawodawstwo związane z ochroną obywateli oraz odbiorców wrażliwych. "Reagowaliśmy na wszystkie potrzeby, pracowaliśmy nad tym przez lata. Pracowaliśmy nad infrastrukturą, nad dywersyfikacją kierunków dostaw i będziemy dalej pracować. Nie schodzimy z tej ścieżki, nie usypiamy czujności, jesteśmy cały czas na ścieżce do pełnej suwerenności energetycznej" - zapewniła.

REKLAMA

Niezależność od surowców zewnętrznych

Jak podkreśliła, suwerenność energetyczna związana jest m.in. z niezależnością od surowców zewnętrznych. Wskazała przy tym na rosnące krajowe wydobycie gazu. Dodała, że ważnym elementem suwerenności energetycznej jest też wykorzystanie lokalnych zasobów, a takim jest np. potencjał geotermalny Polski. Podała, że w resorcie jest obecnie "50 wniosków na ciepłownie geotermalne", a do listy siedmiu istniejących dołączył Sieradz. Jak przekonywała szefowa MKiŚ, połowa terytorium kraju ma potencjał geotermalny, a poszukiwania i badania wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomniała, że pierwszy odwiert jest w 100 proc. finansowany przez właśnie tę instytucję, tak by samorządy nie brały na siebie ryzyka. Minister zapowiedziała, że takie wsparcie będzie obecne również w kolejnych konkursach geotermalnych.

Więcej energii z OZE 

Minister Moskwa wskazała ponadto na odnawialne źródła energii. Podkreśliła, że w ostatnim czasie nawet 30 proc. energii w Polsce pochodziło z OZE. Dodała, że w kraju funkcjonuje już blisko 1,3 mln prosumentów, którzy na dachach swoich domów mają panele fotowoltaiczne. Minister przypomniała, że rząd poprzez program "Mój Prąd" wspiera energetykę prosumencką. Ostatnio program został też rozszerzony o wsparcie do pomp ciepła, co ma zwiększyć autokonsumpcję energii. "Wsparcie dalej będzie przekazywane Polakom" - zapewniła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA