REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną?

Subskrybuj nas na Youtube
jak obniżyć rachunki prąd
jak obniżyć rachunki prąd
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że „zmieścisz” się w limitach, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w sposobie korzystania z urządzeń, które mamy w naszych domach.

Zamrożenie cen energii. Limity

Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 r. w ramach następujących limitów:

REKLAMA

- zużycie prądu do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;

- zużycie prądu do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;

- zużycie prądu do 3000 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Przyjęte limity uwzględniają potrzeby różnych rodzajów gospodarstw domowych oraz ich sytuację, która przekłada się na realne zużycie prądu. Dzięki temu polskie rodziny unikną wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, które musiałaby ponieść, gdyby o cenach energii decydował wyłącznie rynek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Domowe zużycie prądu

Wiedząc o obowiązujących limitach zużycia energii elektrycznej, warto szczegółowo przeanalizować zużycie prądu przez poszczególne urządzenia, które posiadamy w naszych domach. Krajowa Agencja Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przygotowała analizy wskazujące, o ile możemy obniżyć zużycie energii najpopularniejszych sprzętów domowych dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków. Co w nich znajdziemy?

Jak używać sprzętów kuchennych, aby nie otrzymać kosmicznych rachunków

REKLAMA

W wielu domach korzystamy z kuchni wiele razy dziennie, przez co staje się „sercem” codziennego funkcjonowania. Dlatego tym bardziej powinniśmy z rozsądkiem korzystać ze znajdujących się tam sprzętów. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, w przypadku piekarnika elektrycznego możemy ograniczyć zużycie prądu o 39% do 2,56 kWh/tydzień, jeśli zdecydujemy się piec wykorzystując termoobieg. Co więcej, jak wynika z analizy KAPE, przy pieczeniu dłużej, niż 30 min, można bez utraty efektu cieplnego wyłączyć piekarnik na 10 min przed końcem pieczenia - zmagazynowane ciepło wystarczy do dokończenia procesu przygotowywania potrawy.

Kolejnym urządzeniem kuchennym, na które warto zwrócić uwagę, jest chłodziarko-zamrażarka. Ze względu na to, że zazwyczaj jest włączona przez cały czas, w trakcie wyboru nowego sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę, aby była wysokiej klasy energetycznej. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla PKEE, lodówka klasy A to rachunki za energię niższe o ok. 90 zł rocznie względem lodówki klasy D. Z kolei zmywarka zużyje mniej prądu (o 25% do 3,52 kWh/tydzień), jeśli przed włączeniem będziemy ładować ją do pełna, co pozwala zmniejszyć liczbę cykli, które urządzenie wykonuje.

Jak ograniczyć zużycie energii w pokojach mieszkalnych? Światło typu LED

Projektując swój dom, dopasowujemy go do własnych potrzeb. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami oglądania telewizji czy też spokojnych wieczorów na kanapie z ulubioną książką, w przypadku salonu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie oraz sprzęt elektroniczny.

Oświetlenie to ważny element każdego salonu. Aby zmniejszyć ilość zużywanego prądu, warto wymienić lampy halogenowe na nowoczesne źródła światła typu LED. Warto również pamiętać o tym, żeby włączać oświetlenie tylko w tym miejscu, w którym przebywamy - czytając książkę lub pracując przy biurku możemy włączyć jedynie małą lampkę, która da światło punktowe, zamiast używać dużej lampy oświetlającej całe pomieszczenie. 

Jak używać pralki, aby obniżyć rachunki?

W łazience dość łatwo możemy ograniczyć zużycie prądu (o 40% do 0,38 kWh/ tydzień) podczas korzystania z pralki. Wystarczy zdecydować się na pranie w niższych temperaturach. Jak pokazują wyniki analizy przeprowadzonej przez KAPE dla PKEE, 50 prań w temperaturze 40°C zamiast 60°C, to ok. 20 zł rocznie oszczędności. Warto również wykorzystywać pełen załadunek pralki – pozwoli nam to włączać pralkę z mniejszą częstotliwością.

Źródło: liczysieenergia.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA