Jak obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną?
REKLAMA
REKLAMA
- Zamrożenie cen energii. Limity
- Domowe zużycie prądu
- Jak używać sprzętów kuchennych, aby nie otrzymać kosmicznych rachunków
- Jak ograniczyć zużycie energii w pokojach mieszkalnych? Światło typu LED
- Jak używać pralki, aby obniżyć rachunki?
Zamrożenie cen energii. Limity
Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 r. w ramach następujących limitów:
REKLAMA
- zużycie prądu do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych;
- zużycie prądu do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
- zużycie prądu do 3000 kWh rocznie dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Przyjęte limity uwzględniają potrzeby różnych rodzajów gospodarstw domowych oraz ich sytuację, która przekłada się na realne zużycie prądu. Dzięki temu polskie rodziny unikną wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, które musiałaby ponieść, gdyby o cenach energii decydował wyłącznie rynek.
Domowe zużycie prądu
Wiedząc o obowiązujących limitach zużycia energii elektrycznej, warto szczegółowo przeanalizować zużycie prądu przez poszczególne urządzenia, które posiadamy w naszych domach. Krajowa Agencja Poszanowania Energii na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przygotowała analizy wskazujące, o ile możemy obniżyć zużycie energii najpopularniejszych sprzętów domowych dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków. Co w nich znajdziemy?
Jak używać sprzętów kuchennych, aby nie otrzymać kosmicznych rachunków
REKLAMA
W wielu domach korzystamy z kuchni wiele razy dziennie, przez co staje się „sercem” codziennego funkcjonowania. Dlatego tym bardziej powinniśmy z rozsądkiem korzystać ze znajdujących się tam sprzętów. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, w przypadku piekarnika elektrycznego możemy ograniczyć zużycie prądu o 39% do 2,56 kWh/tydzień, jeśli zdecydujemy się piec wykorzystując termoobieg. Co więcej, jak wynika z analizy KAPE, przy pieczeniu dłużej, niż 30 min, można bez utraty efektu cieplnego wyłączyć piekarnik na 10 min przed końcem pieczenia - zmagazynowane ciepło wystarczy do dokończenia procesu przygotowywania potrawy.
Kolejnym urządzeniem kuchennym, na które warto zwrócić uwagę, jest chłodziarko-zamrażarka. Ze względu na to, że zazwyczaj jest włączona przez cały czas, w trakcie wyboru nowego sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę, aby była wysokiej klasy energetycznej. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej dla PKEE, lodówka klasy A to rachunki za energię niższe o ok. 90 zł rocznie względem lodówki klasy D. Z kolei zmywarka zużyje mniej prądu (o 25% do 3,52 kWh/tydzień), jeśli przed włączeniem będziemy ładować ją do pełna, co pozwala zmniejszyć liczbę cykli, które urządzenie wykonuje.
Jak ograniczyć zużycie energii w pokojach mieszkalnych? Światło typu LED
Projektując swój dom, dopasowujemy go do własnych potrzeb. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami oglądania telewizji czy też spokojnych wieczorów na kanapie z ulubioną książką, w przypadku salonu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie oraz sprzęt elektroniczny.
Oświetlenie to ważny element każdego salonu. Aby zmniejszyć ilość zużywanego prądu, warto wymienić lampy halogenowe na nowoczesne źródła światła typu LED. Warto również pamiętać o tym, żeby włączać oświetlenie tylko w tym miejscu, w którym przebywamy - czytając książkę lub pracując przy biurku możemy włączyć jedynie małą lampkę, która da światło punktowe, zamiast używać dużej lampy oświetlającej całe pomieszczenie.
Jak używać pralki, aby obniżyć rachunki?
W łazience dość łatwo możemy ograniczyć zużycie prądu (o 40% do 0,38 kWh/ tydzień) podczas korzystania z pralki. Wystarczy zdecydować się na pranie w niższych temperaturach. Jak pokazują wyniki analizy przeprowadzonej przez KAPE dla PKEE, 50 prań w temperaturze 40°C zamiast 60°C, to ok. 20 zł rocznie oszczędności. Warto również wykorzystywać pełen załadunek pralki – pozwoli nam to włączać pralkę z mniejszą częstotliwością.
Źródło: liczysieenergia.pl
REKLAMA
REKLAMA