REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ceny energii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

Wszystkie małe firmy w Polsce w 2024 roku boją się o swoją przyszłość. Ceny energii i koszty pracy mogą zniszczyć każdą

Przedstawiciele mikro-, małych i średnich firm zgodnie przyznają, że 2024 rok to nie będzie sielanka. Choć obaw jest wiele, to na pierwszy plan wybijają się te związane z kosztami prowadzenia działalności.

Co dalej z cenami prądu? Jak obniżyć rachunki?

Według szacunków, w czerwcu br. w Polsce ceny nośników energii wzrosły o 18%. Jest to o wiele więcej niż np. u naszych zachodnich sąsiadów. Wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy istnieje możliwość obniżenia swoich rachunków i czy jest to dobry moment na podejmowanie decyzji? 

6 proc. średnich i dużych firm może zakończyć działalność z powodu wysokich cen energii

6 proc. średnich i dużych firm rozważa lub już podjęło decyzję o zakończeniu działalności przedsiębiorstwa z powodu wysokich cen energii, a 26 proc. takich firm uważa, że wzrost kosztów energii stanowi zagrożenie dla ich dalszego istnienia - wynika z badania przeprowadzonego przez EY.

REKLAMA

Ropa tanieje o niemal 1 proc.

W poniedziałek 30 stycznia około godz. 17.10 ropa Brent na giełdzie w Londynie taniała o 0,78 proc., do 85,73 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spadała o 0,80 proc. do 79,04 dolarów za baryłkę.

Ceny ropy w USA w dół po świątecznej przerwie w Chinach

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a powrót Chińczyków po obchodach Nowego Roku nie wywołał zwyżki popytu na surowce - podają maklerzy.

Gaz ziemny tanieje

W poniedziałek 30 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty tanieje o 1,21 proc., do 54,75 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach na marzec o 0,46 proc. do 55,19 euro za MWh.

Gaz drożeje do ponad 65 euro za MWh

W czwartek 19 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty drożeje o 5,48 proc., do 65,09 euro za MWh., a w kontraktach na marzec - o 5,6 proc., do 65,5 euro za MWh.

REKLAMA

Według planów za 10-12 lat w Polsce mają działać 3 elektrownie jądrowe

Chcemy by za 10 do 12 lat w Polsce działały 3 elektrownie jądrowe, a jedną z nich była siłownia w Pątnowie, zbudowana we współpracy polsko-koreańskiej - powiedział w środę na Forum Ekonomicznym w Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak obniżyć domowe rachunki za energię elektryczną?

Cena energii dla odbiorców indywidualnych w 2023 roku została zamrożona na poziomie z 2022 do określonego poziomu zużycia. Oznacza to, że do ustalonego limitu zapłacimy w tym roku za prąd tyle, ile płaciliśmy w ubiegłym. Aby mieć pewność, że „zmieścisz” się w limitach, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w sposobie korzystania z urządzeń, które mamy w naszych domach.

Gaz ziemny tanieje do 111,5 euro za MWh

W poniedziałek 19 grudnia około godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,42 proc., do 111,15 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,99 proc., do 111,95 euro za MWh.

Kryzys energetyczny. Jak firma może zaoszczędzić na energii?

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć?

Ropa naftowa tanieje

Notowania ropy naftowej Brent w piątek 16 grudnia po godz. 8.15 na giełdzie w Londynie spadają o około 0,04 proc., do 81,18 dol. za baryłkę. Spada też cena ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 0,43 proc., do 75,78 dol. za baryłkę.

Gaz ziemny tanieje do 132,7 euro za MWh

W środę 14 grudnia ok. godz. 9. gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,5 proc., do 132,7 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,39 proc., do 134 euro za MWh.

Ropa naftowa staniała

W środę 14 grudnia ok. godz. 8.00 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie taniała o 0,48 proc., do 80,29 dol. za baryłkę. Spadły też notowania ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 0,38 proc., do 75,1 dol. za baryłkę.

Gaz ziemny tanieje do 136,5 euro za MWh

We wtorek 13 grudnia przed godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,06 proc., do 136,5 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 0,38 proc., do 137,46 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 132 euro za MWh

W poniedziałek 12 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 5,11 proc., do 132 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 5,89 proc., do 132,13 euro za MWh.

Ropa naftowa drożeje do 76,46 dol. za baryłkę

W poniedziałek 12 grudnia przed godz. 8.30 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożała o 0,47 proc., do 76,46 dol. za baryłkę. Rosły też notowania ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 1,07 proc., do 71,78 dol. za baryłkę.

Gaz ziemny tanieje do 138,15 euro za MWh

W piątek 9 grudnia ok. godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,53 proc., do 138,15 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 0,99 proc., do 138,19 euro za MWh.

Ropa naftowa drożeje do 76,59 dol. za baryłkę

W piątek 9 grudnia przed godz. 8.30 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożała o 0,58 proc., do 76,59 dol. za baryłkę. Rosły też notowania ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku - o 0,74 proc., do 71,99 dol. za baryłkę.

Ropa drożeje w czwartek o 1,3 proc.

Amerykańska ropa WTI drożeje w czwartek rano 8 grudnia o 1,3 proc., do ok. 73 dolarów za baryłkę. Podobną skalę zwyżki notuje baryłka Brent wyceniana na 78 dolarów.

Gaz z dostawą w styczniu kosztuje na giełdzie blisko 140 euro za MWh

W holenderskim hubie TTF ceny kontraktów na dostawę gazu ziemnego w styczniu 2023 r. rosną we wtorek rano 6 grudnia o niemal 3 proc. do 138,5 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 136 euro za MWh

W czwartek 2 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 2,33 proc., do 136 euro za MWh. Notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty spadają o 2,32 proc., do 137 euro za MWh.

Jak w kryzysie energetycznym oszczędzają Polacy?

Właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii –prądu i gazu. Według informacji z URE w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Prognoza: nieznaczny spadek inflacji, żywność dalej droga

Prognozujemy, że inflacja w listopadzie spadła do 17,7 proc. z 17,9 proc. w październiku. Jeśli nie liczyć lutowego spadku inflacji, spowodowanego wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, będzie to pierwszy spadek inflacji od połowy 2021 r. – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Czy Polska ma specjalistów do obsługi elektrowni atomowych?

Nie mam wątpliwości, że w ciągu maksimum dwóch lat pojawią się nowe kierunki "jądrowe" na wyższych uczelniach, gdyż młodzież jest zainteresowana tą tematyką. Ale już mamy wielu wybitnych specjalistów w tej dziedzinie – powiedziała PAP dr hab. Agnieszka Korgul, prof. UW z Zakładu Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2023 r. spodziewamy się wzrostu PKB poniżej 1 proc.

Spodziewamy się, że w 2023 r. tempo wzrostu PKB zwolni do nieco poniżej 1 proc., choć - jak wskazała listopadowa aktualizacja projekcji NBP - nie można też wykluczyć scenariusza recesyjnego – napisał w czwartkowym komentarzu główny ekonomista PZU Dawid Pachucki.

Koszty energii znacznie niższe dzięki elastycznej sieci

Konsumenci w Unii Europejskiej mogliby zaoszczędzić łącznie aż 71 mld euro na kosztach ogrzewania elektrycznego do 2030 roku. Nakłady ponoszone na energię mogłyby być niższe średnio nawet o 673 euro na osobę, gdyby w pełni wdrożony został elastyczny system popytu na moc.

Nadchodzi fala niewypłacalności przedsiębiorstw. Zatrzymanie cen energii nie pomoże

Wysokie rachunki za energię, rosnące stopy procentowe i koszty pracy, presja inflacyjna i zakłócenia łańcuchów dostaw – te czynniki negatywnie odbijają się na rentowności polskich firm, które od prawie trzech lat funkcjonują w warunkach nieustającego kryzysu.

Dane za listopad: indeks koniunktury najgorszy w 2022 r.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w listopadzie względem października o 5,0 pkt. do poziomu 89,7 pkt. - podał PIE. Listopadowa wartość MIK jest najniższym odczytem w 2022 r. - dodano.

Droga energia sprzyja innowacji. 76% firm w Polsce planuje zmiany w odpowiedzi na wzrosty cen

Droga energia. 76 proc. ankietowanych planuje wprowadzić zmiany, obejmujące m.in. wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej. We wprowadzaniu zmian pomogą ulgi proinnowacyjne i dotacje.

Wzrost cen za prąd. Czy można uniknąć?

Wzrost cen prądu: 84 proc. Polaków obawia się podwyżek prądu, ogrzewania i ciepłej wody . Ceny nośników energii, takich jak węgiel, ropa czy gaz poszybowały w górę o 44,2%! . Część rachunków możemy jednak obniżyć.

Czy firmy mogą mają możliwości na wypadek blackoutu?

Blackout. Całkowite zatrzymanie pracy, utrata ważnych dokumentów i danych – to tylko niektóre z możliwych skutków przerw w dostawie energii dla firm. Brak zasilania nawet przez ułamek sekundy może spowodować poważne straty. Jak przygotować się na taką ewentualność?

REKLAMA