REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firmy mogą mają możliwości na wypadek blackoutu?

blackout jak się chronić
blackout jak się chronić
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Blackout. Całkowite zatrzymanie pracy, utrata ważnych dokumentów i danych – to tylko niektóre z możliwych skutków przerw w dostawie energii dla firm. Brak zasilania nawet przez ułamek sekundy może spowodować poważne straty. Jak przygotować się na taką ewentualność?

Sieć elektroenergetyczna może mieć wady. Blackout może wystąpić

Zaniki mocy i przerwy w dostawie energii są nieuniknione, gdyż sieć elektroenergetyczna nie jest niezawodna. Napięcie często ulega znacznym wahaniom, a przestarzała infrastruktura, czynniki pogodowe czy problemy z surowcami mogą powodować problemy ze stabilnością sieci. W 2021 roku według danych PGE wskaźnik czasu trwania przerw w dostawach energii (SAIDI) wyniósł 420 minut na odbiorcę dla przerw planowanych i 52 minuty dla nieplanowanych.

REKLAMA

– Skala problemów i zagrożeń się nasila, w kolejnych tygodniach przerw może więc być więcej. Przywykliśmy, że mamy energię bez ograniczeń, przez całą dobę. Ale braki paliw kopalnych, niskie temperatury czy rosnące zapotrzebowanie na moc mogą zimą spowodować problemy z zasilaniem. Każda firma powinna się na to przygotować – podkreśla Rafał Brzuska, product manager w firmie Eaton.

Sekunda może spowodować szkody na dłużej

Nawet krótkie zaniki energii mogą sparaliżować działalność firmy i sprawić, że pracownicy stracą dostęp do dokumentów i programów, a dane zostaną bezpowrotnie utracone. Utrata zasilania trwająca zaledwie ćwierć sekundy może uszkodzić sprzęt IT. Dzieje się tak, ponieważ współczesne systemy pamięci masowej, serwery czy urządzenia sieciowe są wyposażane w zminiaturyzowane komponenty. Ulegają one awariom w warunkach, które poprzednie generacje sprzętu z łatwością wytrzymywały. Przywrócenie sprawności po przerwie może zająć wiele godzin, a każdy taki przestój jest dla firmy kosztowny.

Blackout -  jak się przed tym bronić?

REKLAMA

Może się wydawać, że problem rozwiąże generator prądu czy ogranicznik przepięć. Jednak rozruch agregatu trwa nawet kilkanaście sekund – przez ten czas urządzenia są pozbawione zasilania. Takie rozwiązanie nie ochroni przed skokami napięcia czy zaburzeniami stabilności sieci. Ograniczniki przepięć działają w przypadku skoków napięcia, ale nie ochronią firmowych sprzętów na wypadek utraty zasilania. Aby zabezpieczyć swoje zasoby firmy powinny zaopatrzyć się w system zasilania gwarantowanego (UPS). Gdy nastąpi awaria sieci zapewni on zasilanie na tyle długo, żeby bezpiecznie wyłączyć urządzenia i zapisać ważne dane. W przypadku wahań napięcia w sieci UPS uniezależni też sprzęty od sieci i ustabilizuje zasilanie. Gdy budynek jest wyposażony w agregat, urządzenia typu UPS zazwyczaj podtrzymują zasilanie przez okres od 5 do 15 minut, do momentu aż pracę przejmie generator prądu. Mogą jednak działać też nawet przez wiele godzin, jeśli firma nie ma agregatu.

– Nie wszyscy wiedzą, że zasilacze gwarantowane mogą też sprawdzać parametry sieci i poziom zużycia energii. Dzięki temu nie tylko można przewidzieć problemy z zasilaniem, ale i rozwiązać problem rosnących kosztów energii, z którym mierzy się wiele firm. Widząc, które urządzenia zużywają najwięcej mocy można lepiej zaplanować ich pracę lub wymienić je na bardziej energooszczędne modele.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Krystek
    2022-10-26 23:54:30
    A czemu nie? Np mogą zainwestować w stacje zasilające, sam w domu mam Ecoflow Delta 2 - spora oszczędność, no i ładowanie panelami
    0
    pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

 

Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

Jak handel wykorzystuje nowe technologie

Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

REKLAMA

Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

REKLAMA

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA