REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Cel projektu rozporządzenia

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

REKLAMA

Jak wskazano w Ocenie Skutów Regulacji, rozporządzenie umożliwi dostęp do finansowania podmiotom, które inwestują w przedsięwzięcia m.in. umożliwiają realizację polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Zakres wsparcia w ramach programu

"W związku z tym, w perspektywie finansowej 2021-2027 ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 +program FEnIKS+ planowane jest wsparcie inwestycji określonych w projektowanym rozporządzeniu, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny całego kraju" - napisano w OSR.

Rodzaje inwestycji objętych wsparciem

Wyjaśniono, że w ramach projektowanego rozporządzenia przewiduje się udzielanie wsparcia na

  • inwestycje wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach; 
  • inwestycje wspierające efektywność energetyczną w budynkach; 
  • ułatwienie zawierania umów o poprawę efektywności energetycznej; 
  • inwestycje służące wytwarzaniu i magazynowaniu energii ze źródeł odnawialnych, inwestycje służące wytwarzaniu wodoru odnawialnego; 
  • inwestycje służące wytwarzaniu energii w wysokosprawnej kogeneracji.

Formy wsparcia finansowego

Wskazano, że projektowane rozporządzenie przewiduje wsparcie finansowe w formie dotacji lub pożyczek. Dodano, że rozporządzenie będzie instrumentem zachęcającym przedsiębiorców do podejmowania realizacji inwestycji proekologicznych, co przyczyni się do osiągnięcia celów klimatyczno-energetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alokacja środków na poszczególne inwestycje

Poinformowano, że zgodnie z rozporządzeniem źródłem finansowania pomocy będą środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności (FS).

REKLAMA

Poinformowano, że alokacja zaplanowana w ramach Programu FEnIKS na rodzaje inwestycji określonych w projektowanym rozporządzeniu zakłada m.in. wsparcie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych – 3 719 mln euro, w tym: efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach 40 mln euro, efektywność energetyczna w budynkach wielorodzinnych 110 mln euro, renowacja zwiększająca efektywność energetyczną lub działania w zakresie efektywności energetycznej w odniesieniu do infrastruktury publicznej 46 mln euro, wysokosprawna kogeneracja 283 mln euro.

Na wsparcie energii odnawialnej przeznaczono 538 mln euro (w tym inwestycje objęte zasadami pomocy publicznej - 338 mln euro), na rozwój inteligentnych systemów i sieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii poza transeuropejską siecią energetyczną – 1 822 mln euro (w tym inwestycje objęte zasadami pomocy publicznej - 20 mln euro).

Na wspieranie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki zasobooszczędnej przeznaczono 160 mln euro (w tym na zasadach pomocy publicznej inwestycje służące efektywnemu gospodarowaniu zasobami i odpadami oraz wspierające przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym - 100 mln euro).

Dodano, że na wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury zaplanowano 310 mln euro (FS).

autorka: Ewa Wesołowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA