REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia
Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Cel projektu rozporządzenia

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

REKLAMA

Jak wskazano w Ocenie Skutów Regulacji, rozporządzenie umożliwi dostęp do finansowania podmiotom, które inwestują w przedsięwzięcia m.in. umożliwiają realizację polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Zakres wsparcia w ramach programu

"W związku z tym, w perspektywie finansowej 2021-2027 ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 +program FEnIKS+ planowane jest wsparcie inwestycji określonych w projektowanym rozporządzeniu, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny całego kraju" - napisano w OSR.

Rodzaje inwestycji objętych wsparciem

Wyjaśniono, że w ramach projektowanego rozporządzenia przewiduje się udzielanie wsparcia na

 • inwestycje wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach; 
 • inwestycje wspierające efektywność energetyczną w budynkach; 
 • ułatwienie zawierania umów o poprawę efektywności energetycznej; 
 • inwestycje służące wytwarzaniu i magazynowaniu energii ze źródeł odnawialnych, inwestycje służące wytwarzaniu wodoru odnawialnego; 
 • inwestycje służące wytwarzaniu energii w wysokosprawnej kogeneracji.

Formy wsparcia finansowego

Wskazano, że projektowane rozporządzenie przewiduje wsparcie finansowe w formie dotacji lub pożyczek. Dodano, że rozporządzenie będzie instrumentem zachęcającym przedsiębiorców do podejmowania realizacji inwestycji proekologicznych, co przyczyni się do osiągnięcia celów klimatyczno-energetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alokacja środków na poszczególne inwestycje

Poinformowano, że zgodnie z rozporządzeniem źródłem finansowania pomocy będą środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Funduszu Spójności (FS).

REKLAMA

Poinformowano, że alokacja zaplanowana w ramach Programu FEnIKS na rodzaje inwestycji określonych w projektowanym rozporządzeniu zakłada m.in. wsparcie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych – 3 719 mln euro, w tym: efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach 40 mln euro, efektywność energetyczna w budynkach wielorodzinnych 110 mln euro, renowacja zwiększająca efektywność energetyczną lub działania w zakresie efektywności energetycznej w odniesieniu do infrastruktury publicznej 46 mln euro, wysokosprawna kogeneracja 283 mln euro.

Na wsparcie energii odnawialnej przeznaczono 538 mln euro (w tym inwestycje objęte zasadami pomocy publicznej - 338 mln euro), na rozwój inteligentnych systemów i sieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii poza transeuropejską siecią energetyczną – 1 822 mln euro (w tym inwestycje objęte zasadami pomocy publicznej - 20 mln euro).

Na wspieranie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki zasobooszczędnej przeznaczono 160 mln euro (w tym na zasadach pomocy publicznej inwestycje służące efektywnemu gospodarowaniu zasobami i odpadami oraz wspierające przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym - 100 mln euro).

Dodano, że na wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury zaplanowano 310 mln euro (FS).

autorka: Ewa Wesołowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA