REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Specjaliści potrafią zrobić użytek ze szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa organizowanych przez ich firmę
Specjaliści potrafią zrobić użytek ze szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa organizowanych przez ich firmę
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Firmy chcą rozwijać systemy odporne na zagrożenia, mieć kontrolę nad przetwarzanymi danymi, a także wzmacniać świadomość i wiedzę swoich pracowników w tym zakresie. Czy pracodawcom się to udaje?

REKLAMA

Firmy inwestują w szkolenia dla menadżerów z zakresu cyberbezpieczeństwa

REKLAMA

Najnowsze badanie Hays Poland pokazuje, że większość specjalistów i menedżerów nie tylko ma dostęp do szkoleń z cyberbezpieczeństwa, ale też uważa, że są one skuteczne.
Chcąc zadbać o nieustanny rozwój i bezpieczeństwo organizacji, firmy w swoich długofalowych strategiach powinny uwzględnić inwestycje w szkolenia oraz rekrutację wykwalifikowanych specjalistów IT.

Mnogość przetwarzanych danych i coraz bardziej wyrafinowane metody działania cyberprzestępców zwiększają ryzyko strat finansowych, operacyjnych, a także utraty zasobów lub reputacji.
Skłania to pracodawców do inwestowania w programy edukacyjne dla pracowników. Profesjonaliści zauważają te starania, choć nadal pozostaje wiele do poprawy.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa: coraz częściej dostępne i skuteczne

Z badania przeprowadzonego przez Hays Poland w kwietniu 2025 roku wśród blisko 700 specjalistów i menedżerów wynika, że 39 proc. profesjonalistów ma dostęp do szkoleń z cyberbezpieczeństwa w swoim miejscu pracy.
Co więcej, aż 82 proc. respondentów z tej grupy uważa je za skuteczne. Oznacza to, że firmy odpowiednio dbają zarówno o formę, jak i treść prowadzonych zajęć tak, aby pracownicy czuli się pewnie w świecie coraz bardziej narażonym na cyberprzestępcze ataki – w tym phising, hacking, czy też malware.

Zadowolenie i przekonanie o jakości oferty edukacyjnej są niezwykle ważne, ponieważ to właśnie człowiek – oraz jego niewystarczająca wiedza czy też nieuwaga – jest w cyberbezpieczeństwie najsłabszym ogniwem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak dodaje Alicja Malok, Senior Director w Hays Poland: – Utrzymanie odporności firmy na zagrożenia cyfrowe to coraz bardziej złożone zadanie. Wymaga nie tylko odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego, ale również kadr mających wysoko rozwinięte kompetencje i wiedzę np. na temat najnowszych technik atak.

Dotyczy to nie tylko działów IT, lecz wszystkich zespołów w organizacji. Każdy pracownik firmy może bowiem otrzymać wiadomość email będącą próbą phishingu. Aby móc zachować się zgodnie z procedurami organizacji, najpierw musi umieć ją rozpoznać. To między innymi na tym elemencie koncentrują się szkolenia z Cyberbezpieczeństwa – dodaje Alicja Malok.

Szkolenia z zakresu Cyberbezpieczeństwa: pracownicy postrzegają brak szkoleń jako błąd

Wciąż jednak 5 proc. profesjonalistów uważa, że oferta edukacyjna pracodawcy nie jest skuteczna, a 13 proc. respondentów nie potrafiło jednoznacznie określić skuteczności szkoleń z cyberbezpieczeństwa.
Powodem może być fakt, że choć są one przeprowadzane, to ich treść, forma i poruszany aspekt praktyczny nie są dopasowane do firmy lub branży. Co za tym idzie – nieadekwatnie przygotowują pracowników do stawienia czoła potencjalnym cyberatakom. Z pewnością jest to aspekt, jaki powinny wziąć pod uwagę firmy, które są na początku swojej drogi do osiągnięcia dojrzałości w zakresie bezpieczeństwa IT.

Pomimo wysokiego odsetka firm angażujących się w rozwój wiedzy i kompetencji technologicznych wśród pracowników, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Przeszło 1/3 specjalistów wciąż nie ma dostępu do szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Warto podkreślić, że to właśnie ta grupa pracowników szczególnie zauważa potrzebę edukacji o IT. Większość, bo 63 proc. z nich przyznaje bowiem, że nieuwzględnianie tematu bezpieczeństwa teleinformatycznego w strategii szkoleniowej jest błędem po stronie firmy.
Głos ten powinien być dla pracodawców szczególnie ważny. Warto go postrzegać jako pewną informację zwrotną, ponieważ bazuje na cennych obserwacjach, potrzebach i doświadczeniach codziennej pracy specjalistów.

Szkolenia rpacownków z zakresu Cyberbezpieczeństwa: firmom brakuje odpowiednich specjalistów

Co może sprawiać, że pracodawcy wstrzymują się przed podejmowaniem kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa IT?
Powodów może być wiele, natomiast zdaniem Alicji Malok z Hays, głównym wyzwaniem pozostaje brak rozwiniętych działów cyberbezpieczeństwa.

– Wciąż obserwujemy dysproporcje pomiędzy organizacjami dojrzałymi, które zdążyły już zainwestować w bezpieczeństwo i odpowiednie zespoły IT, oraz tymi najbardziej narażonymi, a jednocześnie zabezpieczonymi najsłabiej – zauważa ekspertka.
– Niektóre firmy ograniczają się w tym zakresie do sztucznej inteligencji, która z założenia powinna jedynie asystować w procesach związanych z bezpieczeństwem, zarządzanych przez inżynierów, specjalistów i architektów cybersecurity – podkreśla Alicja Malok. Jak jednak dodaje, z uwagi na wysoki popyt na te role, chcąc pozyskać odpowiednich pracowników, niezbędne jest stworzenie konkurencyjnej oferty.

Myśląc o długofalowym bezpieczeństwie firmy i jej perspektywach rozwoju, niezbędne okazuje się zatem strategiczne podejście do tego obszaru IT – rozwijanie oferty szkoleniowej, współpraca z ekspertami i rekrutacja oparta na kompetencjach.
To właśnie na bazie solidnych zabezpieczeń, świadomie przetwarzanych danych i wyszkolonych pracowników można budować trwałe, skuteczne współprace i relacje.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA