REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozmowy z robotem nie do odróżnienia od rozmowy z konsultantem

sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja

REKLAMA

REKLAMA

Wspierany przez sztuczną inteligencję chatbot imponuje przekonująco ludzkim sposobem odpowiadania na pytania i interakcji z użytkownikami. Budzi to zarówno entuzjazm, jak i niepokój.

Kolejny poziom sztucznej inteligencji 

REKLAMA

Chatboty wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji funkcjonują już od jakiegoś czasu. Wiele firm używa ich jako uzupełnienie opcji FAQ („często zadawanych pytań”) na swoich stronach internetowych oraz jako rozszerzenie oferty wsparcia. Nowy ChatGPT zaszokował ludzi z branży multimediów pod koniec 2022 roku, ponieważ niektóre odpowiedzi na pytania zadawane programowi przez użytkowników były tak przekonywujące, że praktycznie niemożliwe było stwierdzenie, czy udzielił ich człowiek, czy maszyna. Zrobiło to takie wrażenie, że według wstępnych niepotwierdzonych doniesień Microsoft planuje zainwestować dziesięć miliardów dolarów w OpenAI - firmę, która opracowała ChatGPT. W zamian gigant programistyczny z Redmond będzie zatrzymywał 75 proc. zysków OpenAI aż do momentu skompensowania zainwestowanej wcześniej kwoty. Po osiągnięciu tego celu Microsoft uzyska 49 proc. udziałów w OpenAI. W tej technologii naprawdę chodzi o duże pieniądze. 

REKLAMA

Potencjalne cele użycia systemów czatów opartych na sztucznej inteligencji budzą zarówno emocje jak i niepokój. Przypuszczenia, że Microsoft zamierza teraz uruchomić własną wyszukiwarkę Bing opartą na sztucznej inteligencji, będącą przeciwwagą dla dominacji Google, mogą okazać się prawdą. Możliwa jest również integracja z Cortaną - wirtualną asystentką Microsoftu.  Wiele osób, od programistów i dziennikarzy po osoby pracujące w obsłudze klienta i sprzedaży, jest krytycznie nastawionych do tych zmian, ponieważ obawiają się, że sztuczna inteligencja może w przyszłości ich zastąpić, w efekcie czego stracą pracę. Jakkolwiek zrozumiałe są te obawy, jest raczej mało prawdopodobne, aby ten scenariusz zrealizował się w średnim okresie czasu. Parafrazując - pojawienie się samochodu nie spowodowało, że wszyscy woźnicy zostali bez pracy z dnia na dzień. 

Sztuczna inteligencja może pomagać w przestępstwie 

REKLAMA

Systemy sztucznej inteligencji już od dłuższego czasu wspierają tworzenie oprogramowania. Oczywiście taka technologia może być również niewłaściwie wykorzystana – na przykład przez cyberprzestępców, którzy dokonują oszustw z pomocą chatbotów. Można sobie wyobrazić, że w fałszywym „call center”, gdzie działa sztab przestępców dokonujących cyberoszustw, pewnego dnia będzie tylko komputer lub centrum informatyczne. W połączeniu z inną technologią, opracowaną przez OpenAI, o nazwie Vall-E możliwości są tu wręcz przerażające. Vall-E jest w stanie naśladować głosy ludzi w zwodniczo realistyczny sposób i to przy stosunkowo niewielkiej ilości posiadanego materiału źródłowego. Wystarczy niewielka próbka głosu. Do niedawna możliwości te były zarezerwowane wyłącznie dla twórców SF. Wykorzystując taką imitację głosu przez komputer można spowodować, na przykład, że operator telefonii komórkowej ujawni lub zmieni dane osoby. 

ChatGPT i Vall-E obsługiwane prawidłowo, ale w celach niezgodnych z prawem, mogą stać się koszmarem dla cyberbezpieczeństwa. Zwłaszcza, gdy są wykorzystywane w szpiegostwie gospodarczym. W najgorszym scenariuszu może to spowodować całkowity brak zaufania do otrzymywanych e-maili lub rozmów telefonicznych od współpracowników lub przełożonych, ponieważ ich głosy mogą być tak dobrze imitowane przez komputer, że fałszerstwa nie da się rozpoznać przez telefon. Czy może to oznaczać krok wstecz i powrót do sytuacji, w której konieczne będzie załatwianie spraw osobiście, jeśli będzie się chciało mieć pewność, że nie rozmawia się ze sztuczną inteligencją naśladującą daną osobę?

Użycie coraz doskonalszych programów typu „deepfake”, kompilujących obraz i dźwięk tak, aby pokazać działania i wypowiedzi ludzi, które nigdy nie miały miejsca, może nawet wywołać wojnę.  Na tym tle wydaje się uzasadnione mówienie o „technologii ryzyka”, której wykorzystanie powinno być ściśle uregulowane. Dlatego zarówno politycy, jak i producenci dali wyraźnie do zrozumienia w 2018 roku, że muszą istnieć jasne przepisy i regulacje w tym zakresie. Komisja Europejska również zajmuje się opracowaniem przepisów regulujących ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto technologie te można wykorzystać do rozpowszechniania i generowania fałszywych wiadomości, ponieważ informacje tekstowe tworzone przez ChatGPT są praktycznie w 100% „ludzkie”. Jedna z przyczyn takiego stanu rzeczy jest omówiona w dalszej części artykułu. 

ChatGPT może również pisać kody programu. Wystarczy prosta instrukcja, a bot poda żądane wiersze kodu. Naturalnie, wzbudziło to obawy, że programiści mogą w przyszłości okazać się zbędni. Jednak w tej kwestii nie ma powodu do niepokoju. Jednym z powodów jest to, że ChatGPT nie nauczył się samodzielnie tworzyć oprogramowania. Tym samym system również nie „wie”, jak działa bezpieczny kod. Utworzony kod może działać, ale samo bezpieczeństwo może być kwestionowane. Kod źródłowy generowany przez sztuczną inteligencję może zatem zawierać luki w zabezpieczeniach. Podejmowano nawet próby wykorzystania ChatGPT do tworzenia ransomware - oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. W chwili obecnej tworzenie oprogramowania przez sztuczną inteligencję jest wciąż w bardzo wstępnej fazie. Jak dotąd nikomu nie udało się utworzyć całych pakietów oprogramowania wyłącznie za pomocą sztucznej inteligencji. Nadal jednak nie jest jasne czy, w jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi, będzie można zidentyfikować oprogramowanie utworzone przez sztuczną inteligencję - w tym temacie istnieje cały czas duże pole do dyskusji. 

Sztuczna inteligencja napisze esej  

Nie ma więc powodu, aby twórcy oprogramowania obawiali się o swoją pracę. Jak dotąd nic nie zastąpi wieloletniego doświadczenia w programowaniu i wyczucia, czy kod jest bezpieczny, czy nie. Szkodliwe oprogramowanie tworzone przez sztuczną inteligencję jeszcze się nie pojawiło (a przynajmniej nie ma jeszcze takich informacji) – ale gdyby w pewnym momencie do tego doszło, wątpliwym jest, czy w ogóle dałoby się je rozpoznać. 

Inny sposób oszukańczego wykorzystania sztucznej inteligencji już obiegł media społecznościowe: okazuje się, że ChatGPT może tworzyć świetnie brzmiące i doskonale spójne eseje na dowolny temat i to w ciągu kilku sekund. Komentarze wielu uczniów: „Sam bym tego lepiej nie napisał”. Oczywiście ucieszy to tych, którzy zapomnieli lub którym się nie chciało napisać eseju. Już w tej chwili nauczyciele skarżą się na to, że uczniowie korzystają ze sztucznej inteligencji przy wykonywaniu prac domowych. Zaczyna to również być problemem w środowisku akademickim. Fakt, że tekst napisany przez ChatGPT jest praktycznie nie do odróżnienia od tekstu napisanego przez człowieka, może stwarzać potencjalne problemy z rzetelnością opracowań naukowych. Jako przeciwwaga do takich działań, tworzone są nowe programy umożliwiające nauczycielom rozpoznawanie tekstów utworzonych przez sztuczną inteligencję i przedstawianych przez uczniów i studentów jako ich własne prace.

Przedszkole „sztucznej inteligencji” 

Nie chcemy uczłowieczać komputerów, ale może powinniśmy traktować nowoczesne systemy sztucznej inteligencji jak małe dzieci? Nie emocjonalnie, ale raczej z edukacyjnego punktu widzenia. Jeśli nie nauczymy sztucznej inteligencji prawidłowych zachowań od samego początku, może ona wyrządzić wiele szkód. Podobnie jak małe dziecko, które głośno i radośnie wypowiada przekleństwa usłyszane od dorosłych i które należy odpowiednio wychować, również sztuczną inteligencję należy odpowiednio ukierunkować. Jako ludzie uczymy się od naszego otoczenia i z interakcji z innymi. Natomiast sztuczna inteligencja pobiera informacje z otoczenia i formuje własne zasady, oderwane od interakcji międzyludzkich, dlatego obecnie koncepcje etyczne nie są elementem przy formułowaniu wypowiedzi. Taki zbiór zasad zostaje określony w oparciu o informacje znalezione w Internecie przez sztuczną inteligencję, a jak wiadomo w Internecie treści etycznie wątpliwe mają sztucznie zawyżoną popularność. Sztuczna inteligencja przyjmuje, że to, co cieszy się dużym zainteresowaniem – bez względu na to, z jakiego pochodzi źródła – musi być dobre. W taki sposób generowane są posty z treściami rasistowskimi. Tutaj również obowiązuje zasada: co na wejściu, to na wyjściu. Sztuczna inteligencja musi więc nauczyć się kompetencji medialnych, aby odróżniać informacje rzetelne i obiektywne od wątpliwych moralnie i naukowo. Ale to już jest temat na oddzielną dyskusję. Pewne jest tylko jedno: media społecznościowe niekoniecznie muszą być właściwą „szkołą” dla sztucznej inteligencji. 

Oprócz całego entuzjazmu, powodem do niepokoju jest to, że sztuczna inteligencja może tak łudząco naśladować ludzkie zachowanie. W przyszłości będziemy musieli opracować metody pozwalające odróżnić prawdziwą osobę od sztucznej inteligencji, zwłaszcza w przypadku kontaktów nawiązywanych przez Internet lub telefon. Niezależnie od tego, jak przydatna i pomocna jest sztuczna inteligencja, nie powinniśmy jej ślepo ufać. 

Źródło: G DATA Software

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA