REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deformacja twardego dysku nie daje 100% pewności, że dane nie będą możliwe do odtworzenia

Na bezpieczeństwie danych nie warto oszczędzać
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyberataki i wyłudzanie danych to problem, z którym borykają się zarówno firmy jak i instytucje publiczne. Aż 33% Polaków doświadczyło próby wyłudzenia danych a ponad 12% padło ich ofiarą. Eksperci są zgodni, bezpieczeństwo danych to rzecz, na której nie warto oszczędzać. 

Co trzeci Polak doświadczył próby wyłudzenia danych

REKLAMA

Jak wynika z badania „Wiedza na temat bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w Polsce” 33% - tylu Polaków doświadczyło próby wyłudzenia danych a ponad 12% padło ich ofiarą[1]. Problem wycieku danych nie dotyczy tylko osób fizycznych, ale jest dużym obciążeniem przede wszystkim dla firm i instytucji państwowych. W 2022 roku zwiększyła się liczba ataków na środowiska informatyczne administracji publicznej – takie dane przedstawia raport przygotowany przez Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT[2]. W ich przypadku obciążenie jest podwójne, z jednej strony tracą zaufanie, z drugiej narażają się na wysokie koszty. Średni globalny koszt związany z naruszeniem bezpieczeństwa i wyciekiem danych wyniósł 4,45 mln USD w 2023 roku[3].

REKLAMA

Rosnąca liczba incydentów dotyczących ataków na środowisko informatyczne instytucji prywatnych i publicznych związana jest z sytuacją międzynarodową. Nasila się liczba cyberataków, zwłaszcza zza naszej wschodniej granicy. W tak trudnej sytuacji instytucje powinny kłaść szczególny nacisk na ochronę danych, ponieważ jak pokazują badania, w tym zakresie mamy wiele do nadrobienia. Według analityków IDC wydatki na cyberbezpieczeństwo są obecnie priorytetem i globalnie wzrosną w tym roku o około 12,2%, w Polsce prognozowany jest wzrost na niecno niższym poziomie – 11%.

Bezpieczeństwo danych w firmie jest kluczowe

REKLAMA

Kwestie cyberbezpieczeństwa, a także ochrony danych są od kilku lat kluczowe dla firm i instytucji państwowych. Przepisy są jasne i jednoznaczne, jednak mimo to nie wszyscy przestrzegają ich w sposób należyty. Należy pamiętać, że w przypadku informacji zapisywanych na nośnikach danych, większa odpowiedzialność za ich ochronę leży po stronie człowieka. Newralgicznym momentem jest chwila transferu informacji z dysków czy innych nośników do formy elektronicznej np. chmurowej. Nie wszyscy pracownicy są świadomi, że po przeniesieniu danych nadal są one zapisane na nośniku, a ich trwałe usunięcie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu niszczącego. Deformacja twardego dysku, czy innego nośnika nie daje 100% pewności, że dane całkowicie czy nawet częściowo nie będą możliwe do odtworzenia. Większy poziom bezpieczeństwa daje jedynie zniszczenie w standardzie „H-3 security cut”, który tnie nośnik na minimum 3 części. Niszczenie w tym standardzie zapewni profesjonalna niszczarka” – wyjaśnia Marcin Sobaniec Menadżer kategorii produktowej w HSM Polska. 

„Wiele osób i instytucji nie zdaje sobie sprawy, że bezpieczeństwo danych jest tym aspektem, na którym nie warto oszczędzać. Owszem, profesjonalny sprzęt niszczący nośniki danych w odpowiednim standardzie jest kosztowny, jednak przepisy RODO i regulacje UODO przewidują kary nawet do 20 mln euro, a globalne koszty liczone są na miliardach dolarów” – dodaje Marcin Sobaniec.

Małe firmy mają najtrudniej?

Oprócz instytucji publicznych największy problem z bezpieczeństwem danych mają firmy z kategorii MŚP. W okresie od listopada 2021 r. do października 2022 r. na całym świecie wykryto prawie 16 tys. incydentów cyberprzestępczości, w tym 700 spraw dotyczyło małych firm[4].

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyberataki i wyciek danych są niejako konsekwencją postępu technologicznego i powszechnej cyfryzacji. Na etapie transformacji cyfrowej i przenoszenia informacji z nośników do wersji chmurowej ryzyko jest nieco większe, jednak dzięki zachowaniu norm bezpieczeństwa i wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu do utylizacji nośników można je skutecznie zminimalizować” – podkreśla specjalista w HSM Polska.

 

[1] „Wiedza na temat bezpieczeństwa ochrony danych osobowych w Polsce” https://uodo.gov.pl/pl/138/2765  

[2] https://cert.pl/uploads/docs/Raport_CP_2022.pdf

[3] https://www.statista.com/statistics/987474/global-average-cost-data-breach/

[4] https://www.statista.com/statistics/194246/cybercrime-incidents-victim-industry-size/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA