REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rosyjscy hakerzy mogą wziąć na cel infrastrukturę krytyczną w Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
infrastruktura krytyczna
infrastruktura krytyczna

REKLAMA

REKLAMA

W dawnych czasach złoczyńcy zatruwali studnie, dziś mogą zrobić to samo, nie wychodząc nawet z domu. Działanie co trzeciej polskiej firmy zostało w 2022 roku zakłócone w wyniku. Niestety wielu przedsiębiorców ślepo wierzy, że im taki atak nie grozi, biją na alarm twórcy opracowania.

Koszt luk w systemach komputerowych 

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa szacuje w swoim ostatnim raporcie, że cena, jaką rocznie płacimy za ataki przestępców w sieci na całym świecie wynosi około 5,5 bln Euro. Co więcej, za nie dalej niż 2 lata ta suma może ulec podwojeniu. – To olbrzymia kwota, jednak są rzeczy, których wycenić się nie da, np. ludzkie życie – uważa Krzysztof Wójtowicz z ICsec,

REKLAMA

– Agresja militarna Rosji na Ukrainę na nowo ukształtowała krajobraz zagrożeń w Europie. Konflikt zmobilizował wielu haktywistów, cyberprzestępców i grupy sponsorowane przez państwo, by na celownik obrali sobie obiekty o strategicznym znaczeniu, których awaria może zdestabilizować cały region, a także zagrozić życiu jego obywateli. 

Czy jesteśmy gotowi?

REKLAMA

"Nadchodzi cybernetyczna zima" - powiedział w 2021 roku szef izraelskich służb cybernetycznych Jigal Unna, nawiązując do słynnego zdania z serialu "Gra o tron". Wodociągi w jego kraju zostały wówczas zaatakowane przez hakerów. Tamtejszy Krajowy Zarząd ds. Cyberbezpieczeństwa (INCD) przyznał, że gdyby nie właściwe zabezpieczenia, które umożliwiły udaremnienie ataku w czasie rzeczywistym, doszłoby do powstania w wodzie niewłaściwej mieszanki chloru i innych substancji chemicznych, co mogłoby mieć “katastrofalne" skutki.

Czy na podobne zdarzenia przygotowani są polscy operatorzy infrastruktury krytycznej? Raport VMware pokazuje, że niestety - mogą podzielić los drogowców, zaskoczonych corocznie pierwszymi opadami śniegu. Liczba cyberataków na Polskę rośnie z roku na rok. Jak podają autorzy opracowania, w latach 2020-22 liczba skutecznych naruszeń bezpieczeństwa wzrosła o 20,1 proc. – Największa intensyfikacja ataków nastąpiła w drugiej połowie zeszłego roku po wsparciu okazanym przez Polski rząd zaatakowanej Ukrainie – zwraca uwagę Krzysztof Wójtowicz. I dodaje: – Hakerzy w ramach ataków odwetowych i chęci destabilizacji państwa wzięli na celownik branże zapewniające usługi kluczowe dla bezpieczeństwa i integralności naszego regionu.

Atak hakerów na infrastrukturę krytyczną jako rewanż na kraju NATO

REKLAMA

Do czego zdolni są cyberprzestępcy, mieliśmy okazję przekonać się pod koniec października 2022, gdy ofiarą ich ataku padł Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Atak ransomware stworzył duże zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej. Z powodu niebezpieczeństwa wycieku danych pacjentów oraz pracowników obiekt został czasowo odłączony od sieci. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport ukazuje niepokojące wiadomości z elektrowni, sieci energetycznych, wodociągów, rafinerii, rurociągów, systemu finansowego i edukacyjnego, sieci teleinformatycznych czy transportowych. Aż co trzecia z nich (32 proc.) przyznaje, że w ostatnim roku poniosła szkodę w wyniku ataku hakerów. Mimo to zaledwie 39 proc. organizacji uważa cyberbezpieczeństwo za priorytetową kategorię. Ponad połowa (56 proc.) firm ujętych w badaniu nie widzi też potrzeby ulepszeń i szkoleń na poziomie zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego. 50 proc. potrzebuje lepszych narzędzi w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, 50 proc. uznaje, że takowe potrzebne nie są.

Cyberprzestępcy działający na zlecenie rządów 

– To podejście bardzo dalekie od odpowiedzialności. Mówimy o organizacjach, od których uzależnione jest sprawne funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Cyberprzestępcy, działający na zlecenie rządów, czy też nastawieni na wymuszenie okupów za odblokowanie zainfekowanych systemów, nie bez powodu obierają je na cel. Wiedzą, że atakując takie obiekty, grają o wysoką stawkę. Tej świadomości nie może również brakować osobom podejmującym kluczowe decyzje w przedsiębiorstwach – uważa Krzysztof Wójtowicz. 

Źródło: ICsec

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA