Czy rosyjscy hakerzy mogą wziąć na cel infrastrukturę krytyczną w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
- Koszt luk w systemach komputerowych
- Czy jesteśmy gotowi?
- Atak hakerów na infrastrukturę krytyczną jako rewanż na kraju NATO
- Cyberprzestępcy działający na zlecenie rządów
Koszt luk w systemach komputerowych
Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa szacuje w swoim ostatnim raporcie, że cena, jaką rocznie płacimy za ataki przestępców w sieci na całym świecie wynosi około 5,5 bln Euro. Co więcej, za nie dalej niż 2 lata ta suma może ulec podwojeniu. – To olbrzymia kwota, jednak są rzeczy, których wycenić się nie da, np. ludzkie życie – uważa Krzysztof Wójtowicz z ICsec,
REKLAMA
– Agresja militarna Rosji na Ukrainę na nowo ukształtowała krajobraz zagrożeń w Europie. Konflikt zmobilizował wielu haktywistów, cyberprzestępców i grupy sponsorowane przez państwo, by na celownik obrali sobie obiekty o strategicznym znaczeniu, których awaria może zdestabilizować cały region, a także zagrozić życiu jego obywateli.
Czy jesteśmy gotowi?
REKLAMA
"Nadchodzi cybernetyczna zima" - powiedział w 2021 roku szef izraelskich służb cybernetycznych Jigal Unna, nawiązując do słynnego zdania z serialu "Gra o tron". Wodociągi w jego kraju zostały wówczas zaatakowane przez hakerów. Tamtejszy Krajowy Zarząd ds. Cyberbezpieczeństwa (INCD) przyznał, że gdyby nie właściwe zabezpieczenia, które umożliwiły udaremnienie ataku w czasie rzeczywistym, doszłoby do powstania w wodzie niewłaściwej mieszanki chloru i innych substancji chemicznych, co mogłoby mieć “katastrofalne" skutki.
Czy na podobne zdarzenia przygotowani są polscy operatorzy infrastruktury krytycznej? Raport VMware pokazuje, że niestety - mogą podzielić los drogowców, zaskoczonych corocznie pierwszymi opadami śniegu. Liczba cyberataków na Polskę rośnie z roku na rok. Jak podają autorzy opracowania, w latach 2020-22 liczba skutecznych naruszeń bezpieczeństwa wzrosła o 20,1 proc. – Największa intensyfikacja ataków nastąpiła w drugiej połowie zeszłego roku po wsparciu okazanym przez Polski rząd zaatakowanej Ukrainie – zwraca uwagę Krzysztof Wójtowicz. I dodaje: – Hakerzy w ramach ataków odwetowych i chęci destabilizacji państwa wzięli na celownik branże zapewniające usługi kluczowe dla bezpieczeństwa i integralności naszego regionu.
Atak hakerów na infrastrukturę krytyczną jako rewanż na kraju NATO
REKLAMA
Do czego zdolni są cyberprzestępcy, mieliśmy okazję przekonać się pod koniec października 2022, gdy ofiarą ich ataku padł Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Atak ransomware stworzył duże zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej. Z powodu niebezpieczeństwa wycieku danych pacjentów oraz pracowników obiekt został czasowo odłączony od sieci. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.
Raport ukazuje niepokojące wiadomości z elektrowni, sieci energetycznych, wodociągów, rafinerii, rurociągów, systemu finansowego i edukacyjnego, sieci teleinformatycznych czy transportowych. Aż co trzecia z nich (32 proc.) przyznaje, że w ostatnim roku poniosła szkodę w wyniku ataku hakerów. Mimo to zaledwie 39 proc. organizacji uważa cyberbezpieczeństwo za priorytetową kategorię. Ponad połowa (56 proc.) firm ujętych w badaniu nie widzi też potrzeby ulepszeń i szkoleń na poziomie zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego. 50 proc. potrzebuje lepszych narzędzi w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, 50 proc. uznaje, że takowe potrzebne nie są.
Cyberprzestępcy działający na zlecenie rządów
– To podejście bardzo dalekie od odpowiedzialności. Mówimy o organizacjach, od których uzależnione jest sprawne funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Cyberprzestępcy, działający na zlecenie rządów, czy też nastawieni na wymuszenie okupów za odblokowanie zainfekowanych systemów, nie bez powodu obierają je na cel. Wiedzą, że atakując takie obiekty, grają o wysoką stawkę. Tej świadomości nie może również brakować osobom podejmującym kluczowe decyzje w przedsiębiorstwach – uważa Krzysztof Wójtowicz.
Źródło: ICsec
REKLAMA
REKLAMA