REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem 2023 r. Liczba ataków wzrosła lawinowo

cyberbezpieczeństwo 2023
cyberbezpieczeństwo 2023

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest  jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.

Temat bezpieczeństwa w sieci dotyczy niemal każdej współczesnej firmy i organizacji

Liczba ataków cybernetycznych rośnie z roku na rok. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT Polska) w 2022 roku zanotował ponad 320 tys. zgłoszeń zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Towzrost o ponad 176% w porównaniu do 2021 roku . Należy pamiętać, że ataki hakerskie dotyczą nie tylko dużych korporacji – ich ofiarami padają również mniejsze firmy. 

REKLAMA

Phishing. Sztuczka hakerów nr 1

Najbardziej popularny rodzaj cyberataku, który jest skierowany bezpośrednio do pracownika firmy, to phishing. Jego celem jest przejęcie konta przedstawiciela firmy i uzyskanie dostępu do systemów danych przedsiębiorstwa. Według CERT, w minionym roku zostało zgłoszonych niemal 35 tys. tego typu ataków, co stanowi wzrost o 37% w stosunku do 2021 roku. Jak w obliczu rosnących zagrożeń skutecznie chronić swój biznes?

Konieczna systemowa edukacja i procedury 

Oprócz narzędzi filtrujących złośliwy ruch w sieci, które są bardzo często oferowane przez dostawców usług sieciowych, ogromną rolę odgrywa edukacja i budowanie świadomości istniejących zagrożeń wśród pracowników – szczególnie w dobie powszechnej już pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym. W tym przypadku niezwykle istotne jest np. stosowanie bezpiecznych haseł i przestrzeganie procedur, które mogą zapobiec atakom. Innym, równie istotnym narzędziem jest stosowanie sprzętowych i programowych zapór sieciowych w infrastrukturze sieciowej firm i organizacji. Monitorują one ruch i są w stanie go zablokować, jeśli nie spełni określonych kryteriów bezpieczeństwa.

Logistyka, produkcja, e-commerce i bankowość muszą szczególnie uważać na hakerów 

Wiele firm koncentruje się na bezpieczeństwie punktów końcowych, jednak to właśnie bezpieczeństwo sieci w ujęciu całościowym ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę stale rosnące zagrożenia atakami hakerskimi. Jest to szczególnie istotne dla branż, takich jak logistyka, produkcja, e-commerce czy bankowość, gdzie ataki cybernetyczne polegające na wyłączeniu infrastruktury sieciowej, a co za tym idzie zatrzymaniu funkcjonowania usług, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 

Jak sieci telekomunikacyjne chronią cyberprzestrzeń 

Najczęstszymi atakami, z jakimi spotykają się sieci telekomunikacyjne, są ataki rozproszonej odmowy dostępu do usługi, w skrócie DDoS. Polegają na generowaniu ogromnych ilości fałszywego ruchu na serwerach, co powoduje, że tracą one zdolność obsługi prawidłowego ruchu. Trwające od kilku godzin do kilku dni ataki DDoS mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, co w efekcie prowadzi nawet do wyłączenia infrastruktury sieci. Ich celem są wszelkiego rodzaju branże i firmy – niezależnie od ich wielkości. Stanowią potencjalne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa online, ochrony danych czy procesu sprzedaży. Mogą przynieść też straty wizerunkowe.  Do innych, często spotykanych metod ataków wymierzonych w sieci telekomunikacyjne zalicza się m.in. malware - złośliwe oprogramowanie, stworzone z myślą o uszkodzeniu sprzętu lub kradzieży danych oraz MITM (man in the middle) – działania oparte na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwoma stronami bez ich wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci przewidują, że w 2023 roku przeciwdziałanie atakom DDoS stanie się priorytetem w zakresie bezpieczeństwa sieci – zwłaszcza, że tego typu zagrożenia stale ewoluują.

REKLAMA

„Ataki typu DDoS są złożone i często bardzo zróżnicowane. Dlatego tak istotna jest elastyczność w reagowaniu i ich odpieraniu. Z takimi incydentami najlepiej poradzą sobie rozwiązania monitorujące ruch w sieci już na poziomie dostawcy, zapewniającego łącze dostępowe” – komentuje Amy Bajer z RETN Polska. - “Jednym z nich jest tzw. blackholing. Polega on na usunięciu złośliwego ruchu skierowanego do atakowanego serwera. Blokowanie takiego ruchu odbywa się zanim zbliży się on do celu – już na poziomie infrastruktury operatora. Innym, bardzo zaawansowanym sposobem ochrony jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizy przeprowadzanych ataków w celu szybkiego identyfikowania nowych wzorców działania hakerów i planowania jeszcze skuteczniejszych metod przeciwdziałania im w przyszłości. ” – dodaje. 

W związku z ciągłym rozwojem ataków DDoS można spodziewać się, że nadchodzące miesiące przyniosą kolejne metody i rozwiązania dla jeszcze skuteczniejszej ochrony sieci na niemal każdym etapie jej użytkowania – od dostawców infrastruktury sieciowej i operatorów, aż po korzystające z nich firmy.

Źródło: RETN Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA