REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem 2023 r. Liczba ataków wzrosła lawinowo

cyberbezpieczeństwo 2023
cyberbezpieczeństwo 2023

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest  jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.

Temat bezpieczeństwa w sieci dotyczy niemal każdej współczesnej firmy i organizacji

Liczba ataków cybernetycznych rośnie z roku na rok. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT Polska) w 2022 roku zanotował ponad 320 tys. zgłoszeń zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Towzrost o ponad 176% w porównaniu do 2021 roku . Należy pamiętać, że ataki hakerskie dotyczą nie tylko dużych korporacji – ich ofiarami padają również mniejsze firmy. 

REKLAMA

Phishing. Sztuczka hakerów nr 1

Najbardziej popularny rodzaj cyberataku, który jest skierowany bezpośrednio do pracownika firmy, to phishing. Jego celem jest przejęcie konta przedstawiciela firmy i uzyskanie dostępu do systemów danych przedsiębiorstwa. Według CERT, w minionym roku zostało zgłoszonych niemal 35 tys. tego typu ataków, co stanowi wzrost o 37% w stosunku do 2021 roku. Jak w obliczu rosnących zagrożeń skutecznie chronić swój biznes?

Konieczna systemowa edukacja i procedury 

Oprócz narzędzi filtrujących złośliwy ruch w sieci, które są bardzo często oferowane przez dostawców usług sieciowych, ogromną rolę odgrywa edukacja i budowanie świadomości istniejących zagrożeń wśród pracowników – szczególnie w dobie powszechnej już pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym. W tym przypadku niezwykle istotne jest np. stosowanie bezpiecznych haseł i przestrzeganie procedur, które mogą zapobiec atakom. Innym, równie istotnym narzędziem jest stosowanie sprzętowych i programowych zapór sieciowych w infrastrukturze sieciowej firm i organizacji. Monitorują one ruch i są w stanie go zablokować, jeśli nie spełni określonych kryteriów bezpieczeństwa.

Logistyka, produkcja, e-commerce i bankowość muszą szczególnie uważać na hakerów 

Wiele firm koncentruje się na bezpieczeństwie punktów końcowych, jednak to właśnie bezpieczeństwo sieci w ujęciu całościowym ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę stale rosnące zagrożenia atakami hakerskimi. Jest to szczególnie istotne dla branż, takich jak logistyka, produkcja, e-commerce czy bankowość, gdzie ataki cybernetyczne polegające na wyłączeniu infrastruktury sieciowej, a co za tym idzie zatrzymaniu funkcjonowania usług, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 

Jak sieci telekomunikacyjne chronią cyberprzestrzeń 

Najczęstszymi atakami, z jakimi spotykają się sieci telekomunikacyjne, są ataki rozproszonej odmowy dostępu do usługi, w skrócie DDoS. Polegają na generowaniu ogromnych ilości fałszywego ruchu na serwerach, co powoduje, że tracą one zdolność obsługi prawidłowego ruchu. Trwające od kilku godzin do kilku dni ataki DDoS mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, co w efekcie prowadzi nawet do wyłączenia infrastruktury sieci. Ich celem są wszelkiego rodzaju branże i firmy – niezależnie od ich wielkości. Stanowią potencjalne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa online, ochrony danych czy procesu sprzedaży. Mogą przynieść też straty wizerunkowe.  Do innych, często spotykanych metod ataków wymierzonych w sieci telekomunikacyjne zalicza się m.in. malware - złośliwe oprogramowanie, stworzone z myślą o uszkodzeniu sprzętu lub kradzieży danych oraz MITM (man in the middle) – działania oparte na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwoma stronami bez ich wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci przewidują, że w 2023 roku przeciwdziałanie atakom DDoS stanie się priorytetem w zakresie bezpieczeństwa sieci – zwłaszcza, że tego typu zagrożenia stale ewoluują.

REKLAMA

„Ataki typu DDoS są złożone i często bardzo zróżnicowane. Dlatego tak istotna jest elastyczność w reagowaniu i ich odpieraniu. Z takimi incydentami najlepiej poradzą sobie rozwiązania monitorujące ruch w sieci już na poziomie dostawcy, zapewniającego łącze dostępowe” – komentuje Amy Bajer z RETN Polska. - “Jednym z nich jest tzw. blackholing. Polega on na usunięciu złośliwego ruchu skierowanego do atakowanego serwera. Blokowanie takiego ruchu odbywa się zanim zbliży się on do celu – już na poziomie infrastruktury operatora. Innym, bardzo zaawansowanym sposobem ochrony jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizy przeprowadzanych ataków w celu szybkiego identyfikowania nowych wzorców działania hakerów i planowania jeszcze skuteczniejszych metod przeciwdziałania im w przyszłości. ” – dodaje. 

W związku z ciągłym rozwojem ataków DDoS można spodziewać się, że nadchodzące miesiące przyniosą kolejne metody i rozwiązania dla jeszcze skuteczniejszej ochrony sieci na niemal każdym etapie jej użytkowania – od dostawców infrastruktury sieciowej i operatorów, aż po korzystające z nich firmy.

Źródło: RETN Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA