Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem 2023 r. Liczba ataków wzrosła lawinowo

cyberbezpieczeństwo 2023
cyberbezpieczeństwo 2023

Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest  jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.

Temat bezpieczeństwa w sieci dotyczy niemal każdej współczesnej firmy i organizacji

Liczba ataków cybernetycznych rośnie z roku na rok. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT Polska) w 2022 roku zanotował ponad 320 tys. zgłoszeń zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Towzrost o ponad 176% w porównaniu do 2021 roku . Należy pamiętać, że ataki hakerskie dotyczą nie tylko dużych korporacji – ich ofiarami padają również mniejsze firmy. 

Phishing. Sztuczka hakerów nr 1

Najbardziej popularny rodzaj cyberataku, który jest skierowany bezpośrednio do pracownika firmy, to phishing. Jego celem jest przejęcie konta przedstawiciela firmy i uzyskanie dostępu do systemów danych przedsiębiorstwa. Według CERT, w minionym roku zostało zgłoszonych niemal 35 tys. tego typu ataków, co stanowi wzrost o 37% w stosunku do 2021 roku. Jak w obliczu rosnących zagrożeń skutecznie chronić swój biznes?

Konieczna systemowa edukacja i procedury 

Oprócz narzędzi filtrujących złośliwy ruch w sieci, które są bardzo często oferowane przez dostawców usług sieciowych, ogromną rolę odgrywa edukacja i budowanie świadomości istniejących zagrożeń wśród pracowników – szczególnie w dobie powszechnej już pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym. W tym przypadku niezwykle istotne jest np. stosowanie bezpiecznych haseł i przestrzeganie procedur, które mogą zapobiec atakom. Innym, równie istotnym narzędziem jest stosowanie sprzętowych i programowych zapór sieciowych w infrastrukturze sieciowej firm i organizacji. Monitorują one ruch i są w stanie go zablokować, jeśli nie spełni określonych kryteriów bezpieczeństwa.

Logistyka, produkcja, e-commerce i bankowość muszą szczególnie uważać na hakerów 

Wiele firm koncentruje się na bezpieczeństwie punktów końcowych, jednak to właśnie bezpieczeństwo sieci w ujęciu całościowym ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę stale rosnące zagrożenia atakami hakerskimi. Jest to szczególnie istotne dla branż, takich jak logistyka, produkcja, e-commerce czy bankowość, gdzie ataki cybernetyczne polegające na wyłączeniu infrastruktury sieciowej, a co za tym idzie zatrzymaniu funkcjonowania usług, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 

Jak sieci telekomunikacyjne chronią cyberprzestrzeń 

Najczęstszymi atakami, z jakimi spotykają się sieci telekomunikacyjne, są ataki rozproszonej odmowy dostępu do usługi, w skrócie DDoS. Polegają na generowaniu ogromnych ilości fałszywego ruchu na serwerach, co powoduje, że tracą one zdolność obsługi prawidłowego ruchu. Trwające od kilku godzin do kilku dni ataki DDoS mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, co w efekcie prowadzi nawet do wyłączenia infrastruktury sieci. Ich celem są wszelkiego rodzaju branże i firmy – niezależnie od ich wielkości. Stanowią potencjalne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa online, ochrony danych czy procesu sprzedaży. Mogą przynieść też straty wizerunkowe.  Do innych, często spotykanych metod ataków wymierzonych w sieci telekomunikacyjne zalicza się m.in. malware - złośliwe oprogramowanie, stworzone z myślą o uszkodzeniu sprzętu lub kradzieży danych oraz MITM (man in the middle) – działania oparte na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwoma stronami bez ich wiedzy.

Eksperci przewidują, że w 2023 roku przeciwdziałanie atakom DDoS stanie się priorytetem w zakresie bezpieczeństwa sieci – zwłaszcza, że tego typu zagrożenia stale ewoluują.

„Ataki typu DDoS są złożone i często bardzo zróżnicowane. Dlatego tak istotna jest elastyczność w reagowaniu i ich odpieraniu. Z takimi incydentami najlepiej poradzą sobie rozwiązania monitorujące ruch w sieci już na poziomie dostawcy, zapewniającego łącze dostępowe” – komentuje Amy Bajer z RETN Polska. - “Jednym z nich jest tzw. blackholing. Polega on na usunięciu złośliwego ruchu skierowanego do atakowanego serwera. Blokowanie takiego ruchu odbywa się zanim zbliży się on do celu – już na poziomie infrastruktury operatora. Innym, bardzo zaawansowanym sposobem ochrony jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizy przeprowadzanych ataków w celu szybkiego identyfikowania nowych wzorców działania hakerów i planowania jeszcze skuteczniejszych metod przeciwdziałania im w przyszłości. ” – dodaje. 

W związku z ciągłym rozwojem ataków DDoS można spodziewać się, że nadchodzące miesiące przyniosą kolejne metody i rozwiązania dla jeszcze skuteczniejszej ochrony sieci na niemal każdym etapie jej użytkowania – od dostawców infrastruktury sieciowej i operatorów, aż po korzystające z nich firmy.

Źródło: RETN Polska

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Materiały zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2023-02-02 14:14:31
    Załóż spółkę szybko i tanio - prowadź własną działalność! Pomożemy! Kompleksowa pomoc w rejestracji firm -> rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy handel społecznościowy to klucz do szerokiej adopcji kryptowalut?

Handel społecznościowy kryptowalutami, który działa podobnie jak media społecznościowe, to nowy trend. Na czym polega i jak działa?

Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

Kolejny miesiąc spadku sprzedaży detalicznej. Czego kupujemy najmniej?

Sprzedaż detaliczna spadła drugi miesiąc z rzędu, najbardziej paliw, mebli oraz prasy - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny we wtorek komentując dane GUS. Dodano, że wzrosła sprzedaż odzieży, samochodów oraz farmaceutyków; większa jest też produkcja budowlana.

Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

Analiza: znaczny wzrost cen złota ma związek z obligacjami USA

W poniedziałek cena złota przebiła poziom 2 tys. dolarów za uncję. Zdaniem eksperta Tomasza Niewińskiego to efekt spadku zaufania w sektorze bankowym oraz przekonania rynku, że Fed w obliczu ryzyka kryzysu finansowego przestanie podwyższać stopy.

Wdrożenie: Czym jest onboarding w firmie?

Już sam fakt, że nie mamy w języku polskim dobrego tłumaczenia słowa “onboarding”, wiele mówi o podejściu do przyjmowania nowych pracowników. Najbliższy ekwiwalent to “wdrożenie”, ale ten termin brzmi technicznie, a nowa osoba w firmie nie jest maszyną, którą można szybko ustawić.

Ranking: Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową

Zagraniczni turyści oraz firmy dostrzegają potencjał Warszawy. Miasto zwyciężyło w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. 

Inflacja zmienia nawyki. 60% oszczędza na jedzeniu, 40% kupuje tańsze produkty

W Polsce trwa konsumencka recesja, czyli spadek wydatków gospodarstw domowych. Inflacja sprawiła, że klienci przewartościowali swoje potrzeby i ostrożniej podejmują decyzje zakupowe. Z badania wynika, że 64% klientów sklepów deklaruje zakup tylko tych produktów, które na pewno wykorzysta, a 38% twierdzi, że „mniej znaczy więcej” – osoby te podkreślają, że nie potrzebują wszystkich rzeczy, które wcześniej wydawały się dla nich niezbędne. 

Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Średnia płaca 2023. Dane z lutego pokazują wzrost

Średnia płaca w lutym 2023. Przeciętne wynagrodzenie uległo zwiększeniu w stosunku do stycznia o 181,60 PLN do 7065,56 PLN, tj. o 2,6%.

Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

„Dokapitalizowanie” spółki komandytowej

W związku z przejściowymi problemami finansowymi spółki komandytowej wspólnicy mogą ją wspomóc finansowo na kilka sposobów, co pozwoli na jej przetrwanie w niesprzyjającym okresie.

Jak bezpiecznie kupić używany samochód? Oto kilka zasad

Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.

Jak przyłączyć źródła odnawialne do sieci?

O zielonej energii mówimy dziś jako o integralnym i jednym z kluczowych elementów składających się na strategię zrównoważonego rozwoju. Korzystanie ze źródeł odnawialnych i ich planowanie wpływa na zmianę modeli konsumpcyjnych. Odbiorcy chcą, a poniekąd z biegiem czasu muszą, zwiększać w swoim miksie energetycznym udział zielonej energii, która niewątpliwie jest przyszłością. Z czym mierzą się w Polsce ci, którzy już dziś chcą dynamizować rynek zielonej energii od strony wytwórczej? 

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - marzec 2023 r.

Z rozszerzonego, lutowego komentarza rynkowego opracowanego przez Ekspertów VIG/C-QUADRAT TFI dowiedzą się Państwo: 
- jaki wpływ na sytuację rynkową wywarły ostatnie komunikaty banków centralnych oraz polityka pieniężna Chin,
- jak kształtują się kluczowe wskaźniki ekonomiczne, 
- dlaczego krajowy rynek akcji ponownie dzieli się na dwie prędkości, 
- jakie są dalsze perspektywy dla obligacji.
Poniżej prezentujemy wybrane informacje z tego raportu.

Inflacja bazowa z początku 2023 r. jest już znana. Jakie wnioski?

Inflacja bazowa w styczniu i lutym 2023 roku jest już znana. Jakie wnioski można wyciągnąć na przyszłość? 

Nowe technologie w miejscu pracy, obawy o inwigilację

2,5 kwintyliona – tyle bajtów danych przybywa na świecie każdego dnia. Dużą część z nich wytwarzają i przetwarzają firmy. Analiza danych pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych oraz na obniżenie kosztów operacyjnych. Przedsiębiorstwa zyskują zatem na zarządzaniu opartym na cyfrowej informacji. Czy tak samo zyskują pracownicy?

Średnie wynagrodzenie niższe o ponad 1000 zł według siły nabywczej

5814,16 zł brutto - tyle wynosi realna siła nabywcza średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, określona przez GUS na 6883,96 zł.