REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem 2023 r. Liczba ataków wzrosła lawinowo

cyberbezpieczeństwo 2023
cyberbezpieczeństwo 2023

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem ekspertów bezpieczeństwo cybernetyczne jest  jednym z największych wyzwań dla branży telekomunikacyjnej w 2023 roku. Nie tylko z powodu wojny.

Temat bezpieczeństwa w sieci dotyczy niemal każdej współczesnej firmy i organizacji

Liczba ataków cybernetycznych rośnie z roku na rok. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT Polska) w 2022 roku zanotował ponad 320 tys. zgłoszeń zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Towzrost o ponad 176% w porównaniu do 2021 roku . Należy pamiętać, że ataki hakerskie dotyczą nie tylko dużych korporacji – ich ofiarami padają również mniejsze firmy. 

REKLAMA

Phishing. Sztuczka hakerów nr 1

Najbardziej popularny rodzaj cyberataku, który jest skierowany bezpośrednio do pracownika firmy, to phishing. Jego celem jest przejęcie konta przedstawiciela firmy i uzyskanie dostępu do systemów danych przedsiębiorstwa. Według CERT, w minionym roku zostało zgłoszonych niemal 35 tys. tego typu ataków, co stanowi wzrost o 37% w stosunku do 2021 roku. Jak w obliczu rosnących zagrożeń skutecznie chronić swój biznes?

Konieczna systemowa edukacja i procedury 

Oprócz narzędzi filtrujących złośliwy ruch w sieci, które są bardzo często oferowane przez dostawców usług sieciowych, ogromną rolę odgrywa edukacja i budowanie świadomości istniejących zagrożeń wśród pracowników – szczególnie w dobie powszechnej już pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym. W tym przypadku niezwykle istotne jest np. stosowanie bezpiecznych haseł i przestrzeganie procedur, które mogą zapobiec atakom. Innym, równie istotnym narzędziem jest stosowanie sprzętowych i programowych zapór sieciowych w infrastrukturze sieciowej firm i organizacji. Monitorują one ruch i są w stanie go zablokować, jeśli nie spełni określonych kryteriów bezpieczeństwa.

Logistyka, produkcja, e-commerce i bankowość muszą szczególnie uważać na hakerów 

Wiele firm koncentruje się na bezpieczeństwie punktów końcowych, jednak to właśnie bezpieczeństwo sieci w ujęciu całościowym ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę stale rosnące zagrożenia atakami hakerskimi. Jest to szczególnie istotne dla branż, takich jak logistyka, produkcja, e-commerce czy bankowość, gdzie ataki cybernetyczne polegające na wyłączeniu infrastruktury sieciowej, a co za tym idzie zatrzymaniu funkcjonowania usług, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. 

Jak sieci telekomunikacyjne chronią cyberprzestrzeń 

Najczęstszymi atakami, z jakimi spotykają się sieci telekomunikacyjne, są ataki rozproszonej odmowy dostępu do usługi, w skrócie DDoS. Polegają na generowaniu ogromnych ilości fałszywego ruchu na serwerach, co powoduje, że tracą one zdolność obsługi prawidłowego ruchu. Trwające od kilku godzin do kilku dni ataki DDoS mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach, co w efekcie prowadzi nawet do wyłączenia infrastruktury sieci. Ich celem są wszelkiego rodzaju branże i firmy – niezależnie od ich wielkości. Stanowią potencjalne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa online, ochrony danych czy procesu sprzedaży. Mogą przynieść też straty wizerunkowe.  Do innych, często spotykanych metod ataków wymierzonych w sieci telekomunikacyjne zalicza się m.in. malware - złośliwe oprogramowanie, stworzone z myślą o uszkodzeniu sprzętu lub kradzieży danych oraz MITM (man in the middle) – działania oparte na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwoma stronami bez ich wiedzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci przewidują, że w 2023 roku przeciwdziałanie atakom DDoS stanie się priorytetem w zakresie bezpieczeństwa sieci – zwłaszcza, że tego typu zagrożenia stale ewoluują.

REKLAMA

„Ataki typu DDoS są złożone i często bardzo zróżnicowane. Dlatego tak istotna jest elastyczność w reagowaniu i ich odpieraniu. Z takimi incydentami najlepiej poradzą sobie rozwiązania monitorujące ruch w sieci już na poziomie dostawcy, zapewniającego łącze dostępowe” – komentuje Amy Bajer z RETN Polska. - “Jednym z nich jest tzw. blackholing. Polega on na usunięciu złośliwego ruchu skierowanego do atakowanego serwera. Blokowanie takiego ruchu odbywa się zanim zbliży się on do celu – już na poziomie infrastruktury operatora. Innym, bardzo zaawansowanym sposobem ochrony jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizy przeprowadzanych ataków w celu szybkiego identyfikowania nowych wzorców działania hakerów i planowania jeszcze skuteczniejszych metod przeciwdziałania im w przyszłości. ” – dodaje. 

W związku z ciągłym rozwojem ataków DDoS można spodziewać się, że nadchodzące miesiące przyniosą kolejne metody i rozwiązania dla jeszcze skuteczniejszej ochrony sieci na niemal każdym etapie jej użytkowania – od dostawców infrastruktury sieciowej i operatorów, aż po korzystające z nich firmy.

Źródło: RETN Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA