REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duży wzrost cyberataków na świecie!

haker
haker
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

Cyberataki - niepokojący trend

Coraz więcej nowych zagrożeń, coraz bardziej wyszukane metody. Sfera cyberbezpieczeństwa to stale ewoluujące pole bitwy. W pierwszym kwartale 2024 r. nastąpiła intrygująca zmiana w krajobrazie cyberataków, zarówno pod względem częstotliwości, jak i charakteru zagrożeń – uważają analitycy Check Point Research, centra badawczego zajmującego się bezpieczeństwem cybernetycznym.

REKLAMA

Średnia liczba ataków sięgnęła już 1308, co oznacza 5-proc. wzrost względem analogicznego okresu zeszłego roku oraz 28-proc. wzrost w porównaniu do czwartego kwartału 2023 r. Znaczny wzrost w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r. uwydatnia niepokojący trend szybkiej eskalacji zagrożeń cybernetycznych – twierdzą eksperci.

1

 

 

Źródło zewnętrzne

Gdzie cyberprzestępcy atakują najchętniej

REKLAMA

Gdzie obecnie jest najwięcej ataków? W sektorze edukacji/badań – tygodniowo jest ich średnio 2454 na pojedynczą organizację. Ulubionymi celami cyberprzestępców są również sektory administracyjno-wojskowy (1692 ataki) oraz opieki zdrowotnej (1605 ataków w tygodniu), czyli te które są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa. Największy, bo 37-procentowy, wzrost liczby ataków (rok do roku) odnotował dystrybucji sprzętu komputerowego (hardware vendor). 

Afryka to obecnie najbardziej podatny na ataki region świata. To właśnie tu odnotowano największy przyrost (+20 proc.) oraz największą liczbę (2372) ataków tygodniowo na pojedynczą organizację. Duży spadek odnotowała z kolei Ameryka Łacińska (-20 proc.), pozytywnie wyróżniając się na tle świata. Sytuacja w Europie i Ameryce Północnej jest bardziej stabilna – tu skala ataków nie sięga nawet połowy tych realizowanych w Afryce czy Azji.

Region

Średnia tygodniowa liczba ataków na organizację

Zmiana roczna

Afryka

2372

+20%

APAC

2133

+16%

Ameryka Łacińska

1267

-20%

Europa

1030

+0,4%

Ameryka Północna

972

+2%

Wzrost ataków ransomware

REKLAMA

Jest coś, co niepokoi najbardziej. To gwałtowny wzrost ataków ransomware. Najwięcej z nich – wg tzw. „listy wstydu”* aż 59 proc. - realizowanych było w Ameryce Północnej. Największy przyrost należy jednak do Europy. To aż 64 proc. r/r. Wg ekspertów Check Pointa wzrost ten można przypisać czynnikom takim jak zwiększona cyfryzacja usług i otoczenie regulacyjne, które potencjalnie sprawiają, że organizacje są bardziej podatne na ataki lub będą bardziej widocznymi celami. Tym samym w Europie prowadzono niemal ¼ wszystkich ataków tego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grupy ransomware najchętniej atakują sektor produkcyjny (29 proc. i prawie 2-krotnie większa liczba zgłoszonych ataków) oraz opieki zdrowotnej (11 proc.) Ich cechą wspólną jest wysoka konieczność zapewnienia ciągłości usług, co przekładać się może na większy potencjał do płacenia okupu.

(*) informacje pochodzące z „witryn wstydu” ransomware, obsługiwanych przez grupy ransomware dokonującego podwójnego wymuszenia, które publikowały informacje o ofiarach. Dane te niosą ze sobą pewne nieścisłości, ale mimo to dostarczają cennych informacji na temat ekosystemu oprogramowania ransomware.

Zobacz także: Eksperci alarmują: do sieci wyciekły 54 miliardy plików cookie. Możliwe kradzieże danych
ChatGPT wykorzystywany do cyberataków. Ujawniono oskarżenia

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA