REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

cyberbezpieczeństwo
Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Z powodu sytuacji gospodarczej pracodawcy ograniczają zatrudnianie i rozwój zawodowy swoich zespołów, tymczasem liczba zagrożeń rośnie. Jak wynika z badania ISC2 Cybersecurity Workforce Study, 60 proc. ankietowanych uważa, że luki w umiejętnościach znacząco utrudniają zabezpieczenie organizacji. 58 proc. respondentów twierdzi, że wystawia to organizacje na znaczące ryzyko. W badaniu udział wzięło niemal 16 tys. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

REKLAMA

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

REKLAMA

W przesłanym komunikacie przekazano, że w skali globalnej istnieje luka - zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa - która wyliczona została na 4762963 wakaty. Oznacza to wzrost o 19,1 proc. w porównaniu do 2023 roku. Największy wzrost zapotrzebowania zaobserwowano w regionie Azji Pacyficznej, gdzie wyniósł aż 26,4 proc. Na drugim miejscu znalazła się Europa, z wzrostem w stosunku do 2023 roku wynoszącym 12,8 proc. Zdaniem ekspertów, jednym z głównych zagrożeń dla firm jest ograniczenie rozwoju działów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sieci. Jak wynika z badania ISC2 Cybersecurity Workforce Study, prawie 2 na 3 respondentów wskazało, że niedobory kadrowe i brak wystarczających umiejętności w zespole bezpośrednio wpływają na zdolność organizacji do skutecznej ochrony przed zagrożeniami cyfrowymi.

Zdaniem eksperta ds. informatyki śledczej i cyberbezpieczeństwa z Mediarecovery Łukasza Jachowicza, zbyt niskie inwestycje w zespoły cybersecurity i brak rozwoju pracowników mogą nie tylko obniżyć poziom ochrony, ale także stworzyć dogodne warunki dla cyberprzestępców. W obliczu potencjalnych zagrożeń, firmy powinny skoncentrować się na optymalizacji zasobów, np. poprzez zwiększenie współpracy między zespołami IT a zespołami cyberbezpieczeństwa, co pozwoli budowanie szerokich kompetencji związanych z bezpieczeństwem, a w przyszłości szybsze wykrywanie potencjalnych zagrożeń - dodał Jachowicz.

 Polecamy Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 r.

Wsparcie AI

Obecnie aż 45 proc. zespołów wdrożyło generatywną AI, licząc na usprawnienie procesów i szybsze wykrywanie zagrożeń. Jednak zwiększone wykorzystanie AI niesie również zagrożenia związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych. Choć AI może znacząco poprawić szybkość i efektywność operacyjną, wymaga ostrożnego i przemyślanego wdrożenia. Brak jasnej strategii w zakresie korzystania z AI może sprowadzić na organizację zupełnie nowe zagrożenia i zwiększyć ryzyko. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiednich procedur oraz monitoringu wdrożeń AI, które pozwolą na kontrolowane i bezpieczne korzystanie z tej technologii – zwrócił uwagę Jachowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawco, bezpieczeństwo jest inwestycją zapewniającą ciągłość i stabilność operacyjną

W obliczu rosnącej liczby zagrożeń cyfrowych, organizacje będą musiały zapewnić pełne bezpieczeństwo swoim zasobom. Niestety, wiele firm z powodu ograniczeń kadrowych i budżetowych, ale także rosnącej skali niebezpieczeństw, nie będzie w stanie skutecznie poradzić sobie z dynamicznymi potrzebami w obszarze cybersecurity – przekazał Jachowicz. Dodał, że w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy ze specjalistycznym partnerem. Profesjonalne firmy dostarczają nie tylko zaawansowane technologie ochrony, ale również wiedzę ekspercką, dzięki której organizacja może skuteczniej identyfikować i neutralizować zagrożenia, zanim te zdążą wyrządzić szkody. Bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną - podsumował Jachowicz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA