REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z Internetu groźne dla firm?

cyberbezpieczeństwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z Internetu może być groźne dla użytkowników i firm, bo cyberprzestępcy korzystają z coraz nowszych rozwiązań do kradzieży danych. Jak się zabezpieczyć?

REKLAMA

Chyba wszyscy możemy się zgodzić, że żyjemy w czasach, w których korzystanie i cele internetu uległy zmianie. W przeszłości sam ruch internetowy był najważniejszy, ponieważ stanowił większość komunikacji, by uzyskać dostęp do stron www i de facto informacji. Dziś widzimy zmieniający się krajobraz tego, do czego przedsiębiorstwa, ale także prywatni użytkownicy chcą i mogą wykorzystywać internet. 

REKLAMA

Ponad 60% korporacyjnego ruchu internetowego jest kierowane dzisiaj do aplikacji web’owych czyli kolokwialnie mówiąc do chmury, a przeciętne przedsiębiorstwo korzysta z ponad 2400 aplikacji SaaS (usługi chmurowe). Warto podkreślić, że w ramach tej komunikacji aż 95% stanowi ruch klasyfikowany jako „shadow IT” czyli niewidoczny dla administratorów IT i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne firm. A to oznacza potencjalne zagrożenie dla firm i użytkowników ze strony cyberprzestępców. Jak więc świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu oraz rozwiązań chmurowych zastanawia się Michał Borowiecki z firmy Netskope.

Internet to przepływ danych w obydwie strony

Obecnie ruch w internecie i rozwiązań bazujących na chmurze jest zdominowany przez przepływ danych. Użytkownicy firm i przedsiębiorstw przesyłają lub ściągają różne informacje, bardzo często wrażliwe ze względu na funkcjonowanie firm, w których pracują. Trudno dziś znaleźć firmę, której pracownicy nie korzystają z jakiejś aplikacji w chmurze. Te aplikacje wykazują ogromną różnorodność pod względem obowiązujących standardów ochrony danych. Nowoczesne rozwiązanie musi więc zawierać zaawansowaną ochronę tych danych, które jest zintegrowane z możliwością kontroli kontekstowej, świadomością instancji, kontrolą aktywności i działaniem użytkownika.  Kontrole ochrony danych muszą być egzekwowane w czasie rzeczywistym, zanim dane zostaną przeniesione do aplikacji SaaS, które nie są objęte nadzorem i monitoringiem.

50% złośliwego oprogramowania pochodzi z chmury

Z punktu widzenia zagrożeń ze strony cyberprzestępców obserwujemy, że prawie 50% złośliwego kontentu dostarczanego przez cyberprzestępców pochodzi z chmury. Najpopularniejsze aplikacje które są wykorzystywane do tego to te najbardziej znane czyli OneDrive i SharePoint, ale wykorzystywane są również takie rozwiązania jak np. Github. Posiadanie unikalnego, natywnego dla chmury rozwiązania zapewniającego widoczność w czasie rzeczywistym jest ogromną zaletą zarówno w zakresie wykrywania, jak i zapobiegania zagrożeniom dostarczanym z chmury. Dodatkowo prawie cały ten ruch jest zaszyfrowany, co oznacza, że przedsiębiorstwa muszą go odszyfrować, aby mieć widoczność i kontrolę nad zagrożeniami i ruchem danych. Specjalne „zawijanie” ruchu do urządzeń szyfrujących znajdujących się w siedzibie firmy jest nieefektywne kosztowo, trudne do skalowania i nie zapewnia jakości komunikacji użytkownikom końcowym. 

Blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych to za mało

REKLAMA

Czy pamiętasz, kiedy duża część corocznego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa obejmowała wskazówki takie jak "Spójrz na adres URL w poszukiwaniu wskazówek, że czai się tam coś niebezpiecznego"? Jest to kolejny sposób, w jaki zmienił się Internet, ponieważ obecnie często znacznie trudniej jest użytkownikowi znaleźć coś niebezpiecznego. Czyli de facto zwykły użytkownik intentetu nie dostrzeże, że wchodzi na strony zawirusowane lub ściąga złośliwe oprogramowanie. Polityka bezpieczeństwa, jej reguły muszą być wsparte działaniami edukacyjnymi,  aby zagwarantować, że użytkownicy korzystają z chmury w sposób prawidłowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamiast po prostu tylko blokować dostęp do niektórych stron internetowych lub zasobów, użytkownicy powinni być „ na żywo” być informowani o potencjalnych zagrożeniach i sposobach ich ograniczania. Zapewniając użytkownikom niezbędną wiedzę i narzędzia, organizacje mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo incydentów związanych z włamaniami cyberprzestępców.

Jak więć zabezpieczyć firmę i użytkowników korzystających z internetu i chmury?

Wraz z ewolucją Internetu, my również musimy się dostosować. Dzisiejszy Internet jest pełen niuansów i kontekstu. Wymaga technologii bezpieczeństwa, które mówią językiem chmury i pozwalają na stosowanie określonych zasad. Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania z rodziny Security Service Edge, czyli platformy, która konsoliduje nowoczesne narzędzia zapewniające przede wszystkim widoczność sesji użytkownika w internecie takie jak: CASB (Cloud Access Security Broker), NG SWG (Next Generation Security GateWay) i ZTNA (Zero Trust Network Access).  Dzięki zastosowaniu platformy SSE można objąć ochroną wszystkich pracowników również tych pracujących zdalnie niezależnie od lokalizacji, urządzenia, aplikacji i danych, do których mają dostęp.  Wszystko za pomocą jednego silnika polityki, jednej konsoli zarządzania i ujednoliconego agenta dla urządzeń końcowych.  

Platforma SSE wykorzystuje również architekturę umożliwiającą bezpośredni interfejs z zewnętrznymi zasobami wraz z inspekcją ruchu, co zapewnia optymalną komunikację użytkownikom końcowym. Dzisiaj organizacje odchodzą od rozwiązań lokalnych on-prem (oprogramowania zainstalowanego na własnych serwerach), które są trudne do zarządzania i brakuje im integracji a zostały zaprojektowane do zupełnie innego środowiska komunikacji. Dzisiaj żyjemy w środowisku hybrydowym, w którym cenimy sobie elastyczność dostępu do danych niezależnie skąd do nich sięgamy i gdzie się znajdują. Dlatego właśnie musimy zastosować zupełnie inne rozwiązania by zapewnić sobie bezpieczeństwo komunikacji w czasie rzeczywistym. Komunikacji, która dotyczy naszej organizacji a de facto prowadzona jest w internecie i chmurze.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA